Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. október 2023
0
554

PROJEKT 03/2023: Nové témy bývania

Vychádza tretie tohtoročné číslo časopisu PROJEKT.
PROJEKT 03/2023: Nové témy bývania

Pohľad na aktuálne koncepty bývania otvára množstvo nových tém, ktoré neboli v minulosti v tomto segmente takmer vôbec riešené. Je to oblasť, ktorej je nevyhnutné venovať odbornú profesionálnu pozornosť, realizovať výskum, zbierať podnety v okolitom svete s cieľom stavať kvalitnejšie a udržateľnejšie bývanie. Aktuálny PROJEKT 03/2023 zmapoval najnovšie realizácie z tejto oblasti, cez ktoré vyzdvihuje nové témy. 

Aktuálnej téme nájomného bývania, ktorá v súčasnosti v odbornej i laickej verejnosti silne rezonuje, je venovaný úvodný rozhovor šéfredaktorky Andrey Bacovej s odborníkmi z Magistrátu hl. m. SR Bratislavy Lenkou Antalovou PlavuchovouMichalom Pulmanom

Jednou z nových tém je nesporne aj diverzita a individualizácia bývania dosiahnutá na základe osobitého autorského výtvarného prístupu, ktorá je charakteristická napríklad pre bratislavský obytný komplex Čerešne Lake (Architekti Šebo Lichý) či NIDO II (Grido architekti). Architektúra týchto bytových domov je bohatá na výtvarné prvky, ktoré však nie sú len formálnym dekorovaním. Prispievajú k rozmanitosti a pestrosti obytného prostredia, ktoré motivuje užívateľov žiť aj mimo svojho bytu, spolu so susedmi zdieľať príjemný priestor. V PROJEKT-e 03/2023 čitatelia nájdu aj ďalšie zaujímavé témy - či už ide o zodpovedný a citlivý prístup k rekonštrukciám bytových domov, čo dokumentuje bytový dom Nový Svet taktiež v Bratislave (ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova), ale aj inšpiratívny prístup k prestavbe obytného súboru Friedrich-Inhauser-Strasse v Salzburgu (Christoph Scheithauser a Stijn Nagels), ktorý môže slúžiť ako dôkaz, že aj architekti môžu pomôcť zvrátiť klimatickú krízu. Dôležitosť vzájomného porozumenia stavebníka a jeho architekta, ako aj zvládnutia remesla na vysokej úrovni dokumentuje rodinný dom na Bohúňovej ulici pri Horskom parku v Bratislave (Ilja Skoček). Tému domova pre dušu zase citlivo spracovali autori Centra pomoci človeku v Trnave (arsa architekti). Témy bývania rozvíjajú, samozrejme, aj ďalšie publikované realizácie, či už je to súbor Koliba Gardens na bratislavskej Kolibe (ALEXY & ALEXY architekti), Rodinné hospodárstvo Sedín (Šercel Švec) či drevostavba - rodinný dom v Borinke (KubisArchitekti).

 

Z rozhovoru Andrey Bacovej s Igorom Lichým a Tomášom Šebom: 

... 

Andrea Bacová: Na vašich projektoch vidno, že hľadáte aj nové estetizujúce výtvarné prvky, rozmanitosť, farebnosť. Jednoducho sa neopakujete. Takéto uvažovanie o architektúre nie je u nás celkom bežné, nové bytové domy sú vo väčšine prípadov na štandardizovanej estetickej úrovni. Tým sa aj odlišujete od ostatných. Musím pritom povedať, že nie ste žiadni minimalisti! Možno vás kvôli tomu niekto aj nemá rád...

Tomáš Šebo: Pristupujeme k tomu podľa hesla Imra Vaška „ More is more!“ (smiech)

Andrea Bacová: Čo sledujete týmto výtvarnejším prístupom? Isto to nie je len snaha byť iní. 

Igor Lichý: Ide o individualizáciu. Aby sa ľudia cítili vo svojich bytoch šťastne a dobre, aby mali z bývania zážitok. Tam, kde sa projekty príliš opakujú, je toto komplikovanejšie ako pri projektoch, kde sú domy individualizované. 

Tomáš Šebo: Zaujíma nás interakcia - a to bolo už pri Novom háji. Ľudí provokujeme, aby sa stali aktívnou súčasťou bývania, aby neboli len pasívnymi prijímateľmi toho, čo niekto nadizajnuje a prikáže im, že takto budú žiť. Naše projekty majú potom svoj ďalší život, z ktorého by sa niektorí architekti možno zbláznili. Napríklad v prípade Kolísok na balkónoch pribúdajú kvetináče, zavesené muškáty, rôzne treláže – a my sa tomu tešíme. Chceli sme tam predsa dostať vidiek! Niekomu by to možno vadilo, no pre nás je to dôkaz, že ľudia si to osvojili a pracujú s tým ďalej. A to je rozmer, ktorý nás baví. Fungujeme v diskusii, hľadáme možnosti, návrh posudzujeme viacerí, snažíme sa ho objektivizovať. Pri bytových projektoch myslíme hlavne na užívateľa: Kto tam bude bývať? Čo bude potrebovať? Nie je to len o obývačke a spálni. Vytvoríme si príbeh človeka, ktorý tam bude bývať, čo ho tam bude zaujímať, kde bude tráviť voľný čas... Od toho sa to celé odvíja. Motív nie je v tom, že by sme chceli byť iní. Chceme, aby ľudia mali pocit, že majú niečo vytvorené len pre nich. 

...

Strany z aktuálneho čísla:

Aktuálne číslo si môžete zakúpiť v predajniach ARTFORUM v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline, Prešove a Pezinku, ako aj v bratislavských predajniach Press Shop na Sedlárskej ulici a Brot Books na Panenskej ulici.

PODPORTE PREDPLATNÝM VYDÁVANIE PROJEKT-u:
Predplatné je možné objednať priamo na stránke www.casopisprojekt.sk, na adrese z_sas@sasarch.sk, alebo priamo prevodným príkazom na číslo účtu: SK91 1100 0000 0026 6200 0033, variabilný symbol: 2023, konštantný symbol: 0308, správa pre prijímateľa: meno priezvisko alebo názov ateliéru

Cena ročného predplatného na rok 2023: 25,- eur / 4 čísla

Vydáva Spolok architektov Slovenska

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím