Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. apríl 2022
0
444

PROJEKT 01/2022: IMPULZY PRE OBNOVU

Vychádza prvé tohtoročné číslo časopisu PROJEKT.
PROJEKT 01/2022: IMPULZY PRE OBNOVU

V lete minulého roku vyšlo v novom dizajne prvé číslo vynoveného časopisu PROJEKT revue slovenskej architektúry. Koncept profesijného periodika sme predstavili v rozhovore so šéfredaktorkou Andreou Bacovou. V týchto dňoch vychádza prvé tohtoročné číslo, ktoré prezentuje IMPULZY PRE OBNOVU - mapuje architektúru, ktorá sa tým zaoberá. Pomenováva však aj to, čo strácame s bratislavským Istropolisom.

Aktuálny PROJEKT predstavuje 10 nových realizácií, ktoré odhaľujú nielen problematiku obnovy historických pamiatok, ale i architektúry druhej polovice 20. storočia. Prináša však aj architektúru menších intervencií citlivo vložených do prírodného či vidieckeho prostredia, čo možno považovať tiež za akt pozitívnej obnovy v širšom slova zmysle. Téma v úvode prináša niekoľko názorov na búranie Istropolisu spolu s faktografickým prehľadom dôležitých udalostí s ním spojených.

Spomedzi realizácií sa PROJEKT podrobnejšie zaoberá rekonštrukciou budovy Ústavu vzdelávania a služieb. Areál pavilónového charakteru zmenil svoj účel a slúži ako školský komplex pre Deutsche Schule. Rozhovor s autorkou Monikou Šutou a spolupracujúcim architektom Marcelom Dzurillom odhaľuje zložitosť celého procesu realizácie a objasňuje špecifiká takéhoto zadania. Univerzitný kampus v Linzi ukazuje, ako je možné vhodne zvolenou obnovou, kreatívne zasiahnuť do existujúcej štruktúry zo 70. rokov 20. storočia.

 

Z rozhovoru Andrey Bacovej s Monikou Šutou a Marcelom Dzurillom:
Páčila sa nám architektúra domu, jeho osadenie do prostredia, princíp horizontálnych okien aj s dynamikou chrličov
...
AB: Keď to teraz celé zhodnotíte, bol tento objekt vhodný pre túto funkciu? Nepotrebovali ste s ním robiť nejaké podstatné zmeny?
MDz: Pavilóny a skladba objektu, to, ako stúpa v teréne, ako tá hmota uskakuje, jej silueta – to všetko bolo fajn, ale dispozícia bola nepoužiteľná. Celý objekt sa vo veľkej miere vlastne očistil na skelet.

AB: V tomto čísle PROJEKT-u budeme mať viacej rekonštrukcií, venujeme sa aj Istropolisu, preto ma zaujíma, kde sú podľa vás hranice, pokiaľ sa ešte oplatí zachovávať domy...
MŠ: Páčila sa nám architektúra domu, jeho osadenie do prostredia, princíp horizontálnych okien aj s dynamikou chrličov, tak sme sa toto snažili zachovať. Komunikácie sme zachovali, plochy sa nám zväčšili posunutím fasády na úroveň balkónov, výraznejšie sa pomenili priečky. Vstupná hala, jedáleň i kuchyňa ostali v pôvodnej polohe. To bolo výborne vyriešené, nemali sme dôvod tam nič meniť.
MDz: Jedálenská časť je teraz trochu väčšia na úkor výdaja jedál, no celková schéma vyhovovala.
MŠ: Zásadne sme zmenili akurát prvé podzemné podlažie, ktoré je z väčšej časti zapustené. Boli tam garáže, dielne, sklady a my sme z toho v jednej časti spravili pobytové miestnosti pre deti – pre družinu – a miestnosti pre dielne, ručné práce a podobne. Nemci majú predmety, ktoré už u nás na školách veľmi nie sú.
MDz: To je pozitívna zmena. Pôvodné garáže z objektu vystupovali, boli tam garážové vráta, nad nimi bola terasa so zanedbanou zeleňou, no teraz najmä vo večerných hodinách vidno, že tie priestory majú celkom inú funkciu, sú vysvietené a celkovo je objekt do ulice prívetivejší.

AB: Vdýchli ste život do predtým hluchého parteru.
MŠ: Tam, kde boli garážové brány, máme plnohodnotné okná s nižším parapetom. To podzemné podlažie bolo bremenom objektu, bolo to úložisko kadečoho a ani nebolo patrične využívané.

AB: Bola to taká bočná hluchá fasáda a pritom orientovaná do ulice. Teraz ste z toho spravili parter, je tam nové nástupné schodisko...
MŠ: Áno, jedine tam sme aj predĺžili vertikálnu komunikáciu. Schodisko končilo na podlaží, kde je vstupná hala, a my sme ho predĺžili smerom dolu, keďže sme tam urobili pobytové miestnosti pre deti.
MDz: A tým sme aj vyriešili bezbariérovosť z parkoviska.

AB: Bol to obrovský objekt a bola to šťastná náhoda, že investor – Deutsche Schule – potreboval pre svoje potreby takýto veľký komplex.
MŠ: Objekt má necelých 8 tisíc metrov štvorcových úžitkovej plochy. Bolo to aj preň veľké šťastie, lebo sme ho zachránili pre podobný účel. Ako vieme, už si tam na to brúsili zuby rôzni developeri. Dosť dlho sa to predávalo, keďže tam bojovali s územným plánom. Všetci to chceli meniť na byty, boli k tomu už aj štúdie...

AB: Ale nechceli to búrať, však?
MŠ: Búrať ani nie, ale nadstavať. Zachránili sme to pre pôvodný účel.
...

Časopis PROJEKT revue slovenskej architektúry aj s novou webovou stránkou: www.casopisprojekt.sk

Ukážky z aktuálneho čísla:

Aktuálne číslo si môžete zakúpiť v predajniach ARTFORUM v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline, Prešove a Pezinku, ako aj v bratislavských predajniach Press Shop na Sedlárskej ulici a Brot Books na Panenskej ulici.

PODPORTE PREDPLATNÝM VYDÁVANIE PROJEKT-u:
Objednávky na adrese: z_sas@sasarch.sk
alebo priamo prevodným príkazom na číslo účtu:
SK91 1100 0000 0026 6200 0033, variabilný symbol: 2021
konštantný symbol: 0308, správa pre prijímateľa:
meno priezvisko alebo názov ateliéru

Cena ročného predplatného na rok 2022: 25,- eur / 4 čísla

Vydáva Spolok architektov Slovenska

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím