Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Jesenné číslo PROJEKT-u sa venuje architektúre kolektívneho bývania na Slovensku a v Čechách, v dvoch historicky a kultúrne previazaných krajinách. Tentokrát je teda celkom zámerne zostavené ako revue slovensko-českej architektúry s cieľom premostiť dve krajiny, ktoré mali a majú k sebe blízko. Z oboch sú vybrané realizácie autentickej architektúry kolektívneho bývania, takej, ktorá prináša nielen nové témy, ale aj riešenia. Väčšinou sú to projekty menšieho rozsahu, ktoré sa dôsledne zaoberajú kontextom priestorovým, sociálnym i kultúrnym. V rubrike TÉMA prostredníctvom dvoch odborných článkov majú čitatelia možnosť bližšie sa oboznámiť s problematikou štátom podporovaného nájomného bývania a nezastupiteľnou úlohou architektonických a urbanistických súťaží s ním spojených, a to na Slovensku a v Čechách. Istotne zistia, že máme v tejto oblasti čo doháňať. Aktuálne číslo PROJEKT-u prezentuje i výsledky významných súťaží zameraných na bytové komplexy a, samozrejme, i rubriku SPEKTRUM obsahujúcu informácie o rôznych výstavách a kultúrnych podujatiach.
Z recenzie Petra Volfa venovanej rekonštrukcii staršieho objektu v Prahe – Břevnove, ktorá domu prinavrátila pôvodnú obytnú funkciu, a to na oveľa vyššej úrovni (dom BD6, autori: BY architects / Markéta Zdebská, Marek Žáček):
... Dům prokouknul. Na poutníka se usmívá. Podařilo se očistit a zpevnit hlavní fasádu, jež nyní září do ulice, a upozornit na její drobné dekory připomínající dobu, kdy se ještě ornament nepovažoval za cosi nepatřičného. ...
... Kvalita počinu Markéty Zdebské a Marka Žáčka není „náhodným výstřelem“, jedná se o pokračování trendu, jenž je patrný v české architektuře v jednadvacátém století, kdy se rekonstrukce staly zásadním tématem. S každým rokem přibývají příklady zlepšující se kvality a podle častých pozitivních reakcí odborné i laické veřejnosti se zdá, že architekti rekonstrukcí jsou úspěšnější než v oblasti typických novostaveb. Jako by jim skutečnost, že nezačínají od nuly, dodávala pozitivní energii. Spolu s investory, kteří je oslovili a bez nichž by nemohli projevit svůj talent, vyjadřují úctu k předkům a naznačují, že stojí za to pokračovat v jejich odkazu. Často hovoříme o nutnosti kontinuity, ale zůstává jenom u abstraktních slov, kdežto v případě architektury sledujeme jakousi gargantuovskou štafetu. Posilují se kořeny, prohlubuje identita. Má to ještě hlubší, psychologicko-sociální kořeny: uchováváním staveb se bráníme pomíjivosti a smrtelnosti, z nichž máme v sobě geneticky zakódovaný strach, ale takto jsme jim schopni vzdorovat. A jistěže, pak je tu tlak na dodržování obecných principů správného chování, k nimž patří veskrze praktická recyklace jakožto prostředek k omezení plýtvání a rozhazovačnosti. To, co dosloužilo, může být opět vráceno do hry a následně, po správném opravení a oživení, zase třeba i po několik generací používáno.
Obálka:
Strany z aktuálneho čísla:
Aktuálne číslo si môžete zakúpiť v predajniach ARTFORUM v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a Pezinku, ako aj v bratislavských predajniach Press Shop na Sedlárskej ulici a Brot Books na Panenskej ulici.
PODPORTE PREDPLATNÝM VYDÁVANIE PROJEKT-u:
Predplatné je možné objednať priamo na stránke www.casopisprojekt.sk, na adrese z_sas@sasarch.sk, alebo priamo prevodným príkazom na číslo účtu: SK91 1100 0000 0026 6200 0033, variabilný symbol: 2024, konštantný symbol: 0308, správa pre prijímateľa: meno priezvisko alebo názov ateliéru
Cena ročného predplatného na rok 2024: 25,- eur / 4 čísla
Vydáva Spolok architektov Slovenska