Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. december 2022
0
413

PROJEKT 04/2022: Zelená pre architektúru

Vychádza štvrté tohtoročné číslo časopisu PROJEKT.
PROJEKT 04/2022: Zelená pre architektúru

PROJEKT 04/2022 s témou Zelená pre architektúru reaguje na aktuálne problémy, s ktorými sa musí vysporiadať aj súčasná architektúra, a to sú klimatická kríza, nedostatok energie, sociálna nerovnosť, ale aj vysoká hustota obyvateľov v mestách a s tým súvisiaca urbanizácia, zmenšujúca sa miestna identita a nedostatok rozmanitosti.

„... počet obyvateľov na Zemi doslova práve o chvíľku prekročí 8 miliárd. V roku 1960 nás bolo ešte ,len´ 3 miliardy. Za 62 rokov vzrástol počet obyvateľov viac ako 2,5-násobne. Projekcia ďalšieho populačného vývoja síce nesignalizuje už až taký prudký nárast, ale predpokladá, že hranica 10 miliárd ľudí bude prekročená v roku 2057. Tieto fakty nie je možné brať na ľahkú váhu. Aj tohtoročný novembrový 27. klimatický summit OSN zdôraznil potrebu udržať globálne otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa. S tým úzko súvisí ukončenie neekologizovanej výroby energie z uhlia a celosvetové zníženie emisií CO2. Nevyhnutnosť adaptácie architektúry na ,zelenšie´ koncepcie s filozofiou šetrenia zdrojmi už nie je len teóriou, ale aktuálnou a akútnou potrebu ako zmierniť dopady klimatickej krízy. Jednou z možností je mať menej áut v mestách, viac zhodnocovať existujúcu architektúru, využívať nevyužívané a rozumne dopĺňať ešte nezastavané plochy... Možno dnes viac v tejto súvislosti hovoríme o múdrych technológiách, tepelných čerpadlách, fotovoltických článkoch a iných technických vymoženostiach... Podstatou sú však nové rozvojové scenáre miest a ich štvrtí i architektúry samotnej, kde kľúčovú úlohu zohráva človek a jeho prístup k spotrebe. Mám na mysli nároky na veľkosť bytu, riešenie mobility, trávenie voľného času, spotrebu energií, ale i jedla a oblečenia, čo v konečnom dôsledku vytvára individuálny vzorec životného štýlu. Znížiť emisie CO2 je možné aj zmenou životného štýlu, pričom architektúra tu môže zohrať kľúčovú pozíciu.“ (z úvodníka šéfredaktorky Andrey Bacovej)

O efektívnom nástroji riešenia klimatickej krízy v našich mestách – uhlíkovo neutrálnych štvrtiach – píše v úvodnom článku PROJEKT-u 04/2022 Martin Stohl. Téma „zelená pre architektúru“ bola však výzvou aj pre všetkých recenzentov. Výber realizácií podliehal niektorému zo sledovaných cieľov udržateľnej architektúry. Čitatelia v aktuálnom čísle nájdu napríklad netradičnú budovu IKEA vo Viedni či novú realizáciu Maggie´s Care centra z dielne Ark-Shelteru tentoraz až v Belgicku, ale aj nové obytné súbory v Topoľčanoch či bratislavskej Vrakuni, ako aj konverzie starších objektov – košickú Fabriku48 či kaviareň Norma v Piešťanoch. Odpovede i výsledky sú rôzne, ale ukazujú možné cesty k riešeniam. Vďaka recenzentom PROJEKT okrem obrazov vizuálne príťažlivej architektúry prináša podstatne viac – názory, postrehy a profesionálne hodnotenia, jednoducho RECENZOVANÚ ARCHITEKTÚRU.

Z recenzie Menno Cramera venovanej Maggie´s Care centru v belgickom mestečku Knokke-Heist (autori: Viktor Mikovčák, Martin Mikovčák, Michiel De Backer):

„Navrhnúť liečebné a regeneračné zariadenie, akým je centrum Maggie, je pre každého architekta cťou. Maggie centrá už navrhlo mnoho architektov, napríklad Frank Gehry, Zaha Hadid, Rem Koolhaas a mnohí ďalší, preto bolo nevyhnutné urobiť si prieskum toho, čo už navrhnuté bolo. Tento projekt možno vnímať ako momentku v dlhom zozname iniciatív na podporu skutočne regeneračného dizajnu, ako jeden z kúskov, ktorý má prispieť k šľachetnej ceste vytvárania zdravého a liečivého prostredia. Klientom je nemocnica AZ-Zeno, ktorá bola v kontakte s organizáciou Maggie´s Care. Inšpirovali sa filozofiou Maggie´s Care a vytvorili prvé takéto zariadenie v Belgicku.

V roku 1995 napísala zakladateľka Maggie Keswick Jencksová o svojej skúsenosti s rakovinou toto: ,Diagnóza rakoviny vás zasiahne ako rana do žalúdka... Žiadna cesta. Žiadny kompas. Žiadna mapa. Žiadny tréning... Počas siedmich rokov Maggie zažila diagnózu rakoviny, liečbu, remisiu a recidívu. Počas tohto obdobia získavala poznatky a skúsenosti a pretavila ich do priekopníckeho prístupu k starostlivosti o onkologicky chorých.´ (Maggie's Architecture and Landscape brief)

Keď so mnou začali Martin, Michiel a Viktor z Ark-Shelter spolupracovať, bolo cieľom zamerať sa na používateľov. Uplatňovať princípy UX v procese navrhovania a chápať človeka z biologického a neurobiologického hľadiska. Nájsť spôsob ako navrhnúť akési ,priestory zdravé pre mozog´... Udržateľnosť je o vedomých rozhodnutiach, ktoré nemajú negatívny vplyv na budúce generácie... Kľúčom k tejto stavbe je pochopenie skutočnej udržateľnosti. Vybudovanie budovy, ktorá nemá negatívny vplyv, a dokonca môže byť regeneračná, aby poskytla lepšie zdravie budúcim užívateľom a generáciám. To je skutočne udržateľná budova pre život.“

 

Časopis Projekt je mediálnym partnerom DAAD / CEZAAR/ Cien Spolku architektov Slovenska:

Aktuálne číslo si môžete zakúpiť v predajniach ARTFORUM v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline, Prešove a Pezinku, ako aj v bratislavských predajniach Press Shop na Sedlárskej ulici a Brot Books na Panenskej ulici.

PODPORTE PREDPLATNÝM VYDÁVANIE PROJEKT-u:
Objednávky na adrese: z_sas@sasarch.sk
alebo priamo prevodným príkazom na číslo účtu:
SK91 1100 0000 0026 6200 0033, variabilný symbol: 2023
konštantný symbol: 0308, správa pre prijímateľa:
meno priezvisko alebo názov ateliéru

Cena ročného predplatného na rok 2023: 25,- eur / 4 čísla

Vydáva Spolok architektov Slovenska

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím