Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. marec 2024
0
365

PROJEKT 01/2024: Architektúra rodinných domov

vychádza prvé tohtoročné číslo časopisu PROJEKT revue slovenskej architektúry.
PROJEKT 01/2024: Architektúra rodinných domov

V týchto dňoch vychádza prvý tohtoročný PROJEKT revue slovenskej architektúry. Číslo je venované architektúre rodinných domov - téme, ktorá priťahuje pozornosť svojou individualitou, privátnosťou i rozmanitosťou. PROJEKT mapuje aktuálne realizácie, ktoré sa vyznačujú kontextuálnym prístupom a sú situované mimo suburbánnych lokalít so štandardnou masovou produkciou. Nepatria tak síce k mainstreamu, ale pre architektúru sú tie podstatné a mienkotvorné. Dopĺňajú ich víkendové domy, ale i nové detské jasle, ktoré k bývaniu neodmysliteľne patria. Diskusia architektov prináša aktuálny odborný pohľad na túto problematiku, hodnotí súčasných klientov, ich požiadavky, ale aj názory na to, aký typ rodinných domov by sa mal stavať v mestách. Profilový rozhovor odkrýva nazeranie na súčasnú architektonickú tvorbu architektov z ateliéru BEEF ARCHITEKTI. Číslo uzatvára rubrika Spektrum s aktuálnymi informáciami z architektonického sveta.

 

Z diskusie Andrey Bacovej, Andreja Alexyho, Sebastiana Nagya a Pavla Pokorného:
...

Andrea Bacová: Mení sa kontext prostredia. V mestách je už veľmi málo pozemkov pre rodinné domy. Stáva sa, že napríklad na bratislavskej Kolibe sa búrajú staré domy a na ich mieste sa stavajú nové. Úplne iná kontextuálna situácia je v suburbánnom prostredí. Kde sa podľa vás rodinné domy najviac stavajú?

Andrej Alexy: Súvisí to s klientelou. Máme klientelu, ktorá si stavia dom pre seba, a potom sú to developeri, ktorí stavajú väčšiu či menšiu skupinku domov - kondomínium - na biznis. To je odpoveď aj na tvoju otázku. Mestá sa zahusťujú, ale dajú sa ďalej v nich stavať rodinné domy? Mám pocit, že sa celkom prirodzene vyvíja kategória mestský rodinný dom, ktorý má minimálnu záhradu, malý pozemok, s akým naše územné plány ani nerátajú. Obyvateľ mesta nepotrebuje veľkú záhradu, potrebuje len malý kúsok zelene. Je totiž zamestnaný alebo podniká a nemá čas sa venovať záhrade. Mali by sa prehodnotiť zaužívané stereotypy - že najmenší pozemok má mať 4 áre. Podarilo sa nám zrealizovať domy na pozemkoch, čo mali o niečo viac ako 2 áre, a ľudia boli spokojní, je to o proporciách a práci s priestorom a svetlom.

AB: Pre mesto je toto veľmi správna cesta.

AA: Potom sú tu aj hybridné systémy, v ktorých sa v jednom celku skĺbia rodinné domy a bytové domy tak, že na prvý pohľad sa nedá postrehnúť rozdiel. V Holandsku či Anglicku sú napríklad bežné radovky, ktorých pozemky sú naozaj úzke. To je mestský typ rodinného bývania.

Sebastian Nagy: Teraz napríklad rekonštruujeme meštiansky dom na námestí v Spišskej Sobote. Je veľký radový rodinný dom a aj tak fungoval. Vzadu má peknú záhradku a vpredu námestie.

AA: To je to, čo umelá inteligencia ešte nebude vedieť - interpretovať kontext z minulosti, vygenerovať princípy, ktoré sú charakteristické a jedinečné pre konkrétnu lokalitu.

...

AB: ... segment rodinných domov (je) pre architekta takou šťavnatou zákazkou. A výsledky sú oproti bytovkám veľmi kreatívne. Práve recenzujem knihu o rekonštrukciách rodinných domov v Čechách. Tam je realizované už množstvo rekonštrukcií krásnych chalúp, ale aj úplne obyčajných starých domov, ktoré rekonštrukciou získali obrovskú pridanú hodnotu.

SeN: Je tam ale aj veľký rozdiel v staviteľskej kvalite. V Čechách sa dajú stavby fyzicky postaviť bez problémov, takú mám osobnú skúsenosť. Na Slovensku fyzicky čosi postaviť je veľmi náročné. Keď si vymyslím nejaký atypický stavebný detail, v Čechách ho zrealizujú (hoci najprv si overia, či na tom naozaj trvám), ale na Slovensku stavitelia hľadajú iba cesty a výhovorky, ako sa to nedá, a nie sú ochotní učiť sa a realizovať niečo nové, odlišné od bežných a zabehnutých prístupov. Jednoducho to tu nejde, aj keď sa to dá dosiahnuť, no vyžaduje to veľa času a energie. Stavebná kultúra je tu úplná katastrofa.

Pavol Pokorný: Pritom s rodinnými domami to úplne kruciálne súvisí.

AB: Stavanie drevodomov je z tohto pohľadu asi jednoduchšie.

PP: To je jeden z dôvodov, prečo ich robím. Štrnásť rokov sa stretávam na stavbách s rovnakými stavbyvedúcimi. Je to fachmanstvo, aké sa s bežnou produkciou nedá porovnať. Stavebná kultúra je tam násobne vyššia. Súvisí to aj s tým, že v segmente rodinných domov sa stavba z dreva nedá postaviť podľa projektu pre stavebné povolenie. Musí sa urobiť z realizačného projektu. Realizačné projekty našich domov máme urobené v BIM-e a ja som sa v živote na kontrolnom dni nemusel hádať. V počítači máme modely 1 : 1. Všetky diely sú potom vyrobené s presnosťou na milimeter...

Obálka:

Strany z aktuálneho čísla:

Aktuálne číslo si môžete zakúpiť v predajniach ARTFORUM v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline, Prešove a Pezinku, ako aj v bratislavských predajniach Press Shop na Sedlárskej ulici a Brot Books na Panenskej ulici.

PODPORTE PREDPLATNÝM VYDÁVANIE PROJEKT-u:
Predplatné je možné objednať priamo na stránke www.casopisprojekt.sk, na adrese z_sas@sasarch.sk, alebo priamo prevodným príkazom na číslo účtu: SK91 1100 0000 0026 6200 0033, variabilný symbol: 2024, konštantný symbol: 0308, správa pre prijímateľa: meno priezvisko alebo názov ateliéru

Cena ročného predplatného na rok 2024: 25,- eur / 4 čísla

Vydáva Spolok architektov Slovenska

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím