Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. jún 2015
1
4421

Bytový dom Colorhouse II.

Bytový dom Colorhouse II je čerstvým prírastkom do ponuky bývania na Topolčianskom sídlisku Juh. Dielo pochádza z architektonického ateliéru RB ARCHIOTECTS.
Bytový dom Colorhouse II.
Autori: Ing.arh. René Baranyai, Ing.arch. Martin Donoval, Ing. arch. Gabriela Chvostaľová, Ing. arch. Marek VadovičInvestor: S-GROUP, s.r.o.Návrh: 2013 - 2013Realizácia: 2013 - 2014Adresa: Martina Benku , Topoľčany, SlovenskoPublikované: 30. jún 2015
Paťo Safko

Bytový dom Colorhouse II je čerstvým prírastkom do ponuky bývania na Topolčianskom sídlisku Juh. To doposiaľ tvorili hlavne vežové a sekciové panelové domy a pomerne nové mestské nájomné domy. Niektoré z panelákov sú ešte pôvodné sivé, iné sú už zateplené a omietnuté na oranžovo, žlto, hnedo... Colorhouse II je už druhým projektom architektonického ateliéru RB ARCHIOTECTS v Topoľčanoch. Bytový dom je vďaka použitiu citlivo vybranej farebnej palety rozpoznateľný už z diaľky. Nemožno ho však redukovať len na pestrú paletu farieb.

Paťo Safko

Architekti museli v rámci limitovaného rozpočtu zodpovedne zvažovať čo je a čo nie je nevyhnutné. V rámci šetrenia nákladov však nedochádzalo ku kompromisom v oblasti kvality stavebných materiálov a postupov. Úspora bola dosiahnutá iným spôsobom, napríklad dom nemá podzemné parkovanie, ktoré ale ovplyvnil aj fakt vysokej hladiny spodnej vody. Parkovacie miesta boli vytvorené vo viacerých celkoh: sčasti pod objektom, sčasti prístupné z priľahlej slepej ulice a sčasti na pozemku investora, ktoré boli následne odovzdané mestu prakticky zadarmo. Vďaka tomu sa podarilo do rozpočtu vtesnať aj solárne panely a ďalšie technológie, ktoré posunuli dom do nízkoenergetického až ultranízkoenergetického štandardu.

Množstvo inžinierskych sietí, ktoré pretínajú parcelu značne obmedzili možnosti umiestnenia stavby. Architekti sa preto rozhodli pre budovu v pôdorysnom tvare písmena V. Špic pôdorysu mieri priamo na sever, pričom dve bočné krídla vytvárajú smerom na juh oslnený dvor s pôvodnými stromami. Viaceré skosenia a zošikmenia tohto domu pramenia z odkazovania na línie definované okolitou zástavbou a komunikáciami. Ich sčítaním vzniká tvarovo bohatý objem, ktorý je síce formálne výrazný, ale zároveň rešpektuje kontekt okolitého urbanizmu. Príkladom je západné krídlo domu odkláňajúce sa od uličnej čiary pomerne prekvapivo, ale práve vďaka tomu sa otvára pohľad z ulice Martina Benku do vzrastlej zelene medzi jestvujúcimi panelákmi. Prvotný cieľ bol síce ponechať pozemok prístupný pre verejnosť, nakoniec však zvíťazila obava nad nedostatkom kontroly. Dvor tak ostal prístupný len pre majiteľov bytov a zákazníkov kaviarne lokalizovanej v parteri domu. Jasné kompetencie v starostlivosti o dvor však zaručujú, že bude o čerstvo vysadené stromy a kríky lepšie postarané, ako o okolité plochy, pri ktorých platí: čo je spoločné je všetkých, a preto vlastne nikoho.

Nosnú konštrukciu tvorí železobetónový skelet založený na pilótach. Východné trojpodlažné krídlo je spojené so západným, šesťpodlažným krídlom pomocou efektného zošikmenia hmoty. Gesto, ktoré je na prvý pohľad formálne však eliminuje komplikované rohové byty, pod šikminou vytvára zaujímavý mezonetový byt a prináša slnko aj na balkóny na najnižších podlažiach. Veľké balkóny alebo terasy využívajú všetky byty. Balkóny sú opláštené ťahokovom, ktorý by mal zabezpečiť dostatok súkromia a zabrániť ich dodatočnému vypĺňaniu. Na nižších podlažiach sú balkóny orientované do dvora. Strechy, ktoré sú pohľadové z bytov sú vegetačné. Okná s nízkym parapetom tak môžu čerpať z výhodnej orientácie a výhľadov. Veľké stromy - zámerne ponechané - zas vytvoria bariéru pred pohľadmi z podstatne vyšších susedných domov. Byty na najvyššom podlaží majú naviac rozsiahle terasy obrátené na opačnú stranu smerom na panorámu mesta.

Paťo Safko
Paťo Safko

Colorhouse II stavia svoj image na štyroch sýtych farbách, ktoré dopĺňajú jednoduchú sivobielu omietku. Tri z nich sú použité na odlíšenie vchodov do jednotlivých sekcií. Červená, zelená a žltá sa dostávajú aj do interiérov vo forme farebných jadier výťahov. Hľadať podobné pravidlo v použití farieb na fasádach by bolo márne. Zámerne sa objavujú na každej fasáde v inej forme a inej logike. Raz sú to farebné madlá na balkónoch , potom deliace paravany, časti fasády alebo ostenia. Inokedy zas vykonzolovanú časť pôdorysu podopierajú subtilné farebné "pastelky". To vytvára možno až priveľa farebných situácii atakujúcich vnímanie okoloidúcich. Výraznej farebnej kompozícii bude však určite prospievať leto alebo jeseň, keď škálu štyroch farieb podporí okolitá zeleň.

Benefit súkromného dvora-parku, dostatočné výmery bytov, veľké okná a balkóny robia z tohto domu nadštandardné bývanie. Sú to síce veci, ktoré by mali byť považované za úplný štandard, ale bohužiaľ, ešte stále ním nie sú. Color House II sa nesnaží zapadnúť do štandardu existujúcej a novo vznikajúcej zástavby v lokalite, naopak chce prinášať novú kvalitu bývania a to je niečo, čo slovenskému sídliskovému koloritu chýba možno najviac.

Poloha diela

Ing.arh. René Baranyai
Ing.arch. Martin Donoval
Ing. arch. Gabriela Chvostaľová
Ing. arch. Marek Vadovič
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím