Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. jún 2020
4
9026

DOM DVOM, Bratislava

Bývanie v Ľudovej štvrti.
DOM DVOM, Bratislava
Autori: Ing. arch. René Baranyai, Ing. arch. Peter Gašpar, Ing. arch. Gabriela RolenčíkováPlocha pozemku: 189 m2Zastavaná plocha: 57,06m2Podlažná plocha: 161,7m2Návrh: 2017 - 2017Realizácia: 2018 - 2019Adresa: Ľudová štvrť , Bratislava, SlovenskoPublikované: 16. jún 2020

Udržateľná architektúra môže mať mnoho podôb. Dnes prinášame trochu netradičný pohľad na túto problematiku. Nejde o typický príklad novostavby na zelenej lúke s použitím čo najväčšieho množstva technických riešení, štandardne používaných pre dosiahnutie ideálneho “zeleného" (tabuľkového) skóre.

Autori sa v prezentovanom príklade snažia nájsť rovnováhu medzi odkazom pôvodnej architektúry, používaním prírodných materiálov a dostupnými technickými riešeniami. Udržateľnosť chápu ako rešpekt k zdedenému hmotnému odkazu.

Rekonštrukcia domu v autentickej zástavbe bratislavskej Ľudovej štvrte spĺňa tieto atribúty a prináša aj niečo navyše.

 

Kontext 

V bratislavskej časti Nové Mesto postavilo vtedajšie Všeobecné stavebné družstvo počas vojnových rokov (1941 - 1943) rozsiahlu obytnú zónu. Unifikované dvojpodlažné radové domy sa navzájom líšia iba drobnými obmenami v dispozícii. Pôvodná výstavba sa vyznačovala kvalitným priestorovým, konštrukčným, ale tiež materiálovým riešením. Ucelená tvár sídliska sa výraznejšie začala meniť v 90. rokoch, kedy boli mnohé z pôvodných domčekov prestavané, nadstavené, alebo výraznejšie upravené. Niektoré z dôsledkov stavebnej činnosti sú dnes už nezvratné, napriek nepriaznivým zásahom si však Ľudová štvrť zachovala pôvodnú atmosféru a urbanistické kvality. 

Prestavba rodinného domu v autentickej radovej zástavbe, zrealizovaná podľa návrhu ateliéru RB Architects, rešpektuje pôvodný vizuál typický pre Ľudovú štvrť. Stavebný objem a architektonická  kompozícia sa navonok nezmenili, zvolené farebné a materiálové riešenie približuje stavbu dobovej predlohe. Úprava dispozičného riešenia znamenala najmä otvorenie prízemia. Denná zóna domu sa zmenila na centrálny obytný priestor, presvetlený z oboch strán. Technické a materiálové riešenie volili architekti so zreteľom na kvalitu vnútorného prostredia. Na pôvodné, z veľkej časti odhalené stavebné konštrukcie, nadviazali s použitím kvalitných prírodných materiálov.

 

Realizáciu bližšie predstavia autori:

Zámerom návrhu bolo vyzdvihnúť odkaz architektúry rodinných domov Ľudovej štvrte a vniesť do nej kvality bývania súčasnej generácie vo svetle aktuálne sa meniacej klímy. Rovnováha medzi technickým vybavením súčasných domov a kvalitami tradičných postupov v stavaní tvorila základ trvalej udržateľnosti návrhu. Naše architektonické ego ustúpilo hodnotám domu. Nový utilitárny interiér vyzdvihuje pôvodnú architektúru. Skromnosť návrhu v objeme prenechala priestor pre aplikovanie kvalitných prírodných materiálov. Pôvodný genius loci je posilnený citlivou úpravou dispozície, novým architektonickým vkladom a obohatený mäkkosťou hlinených omietok, teplom olejovaného dreva či vôňou konopných izolácií.

Foto: Matej Hakár

Stavba je zateplená systémom Caparol Eko line (konopná izolácia + bezcementové lepidlá vystužené uhlíkovými vláknami). Pre problémy so spodnou vodou v lokalite bol dom z vonkajšej strany obkopaný a dosypaný penovým sklom, ktoré slúži súčasne ako drenáž aj tepelná izolácia.

Architekti sa rozhodli "zrecyklovať" strešnú krytinu z 90. rokov, ktorá po rekonštrukcii krovu našla opätovné uplatnenie. Nadkrokvové zateplenie z drevovláknitých Steico panelov dopĺňa konopná izolácia vo forme mäkkých tabúľ pod krokvami a v priestore medzi nimi (izolácia sa kladie obdobne ako medzikrokvová minerálna vlna). 

Medzi špecifické detaily patria špalety okien. Absentujúce oplechovanie nahrádza po celom obvode kompozitná doska STO Deco Profil.

Foto: Matej Hakár

Masívne dubové dvere a rámy zasklenia replikujú dobové riešenie (zaujímavosťou sú kovové mriežky pochádzajúce z pôvodných výplní). To isté platí aj o novom oplotení. Naopak, novotvarom je nožový oceľový prístrešok nad vchodom. 

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Axonometria
AxonometriaAutor: RB ArchitectsFoto: Matej Hakár

V interiéri našiel po vybrúsení trámov a klieštin, odkrytých stropov uplatnenie konopný olej. Antiseptické účinky prírodnej esencie slúžia ako účinná ochrana proti hubám a hmyzu. Medzi zachované prvky patrí aj pôvodné terrazzo na schodisku a v chodbe.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Podlahy a stropy, vyplnené konopnou izoláciou, boli realizované suchým procesom. Povrchovú vrstvu montovaných priečok tvorí preglejka - finančne menej náročná alternatíva pôvodne zamýšľanej biodosky. Stĺpikovú drevenú konštrukciu vypĺňajú konopné tabuľe. Murované konštrukcie (hlavne obvodové steny a komíny) sú omietnuté 2,5 centimetrovou vrstvou hlinenej omietky. Hrubšia vrstva hliny tvorí tiež povrch nového krbového telesa.

Dubové parkety navrhli architekti aj do kúpeľní, výnimku tvorí iba suterén, kam zvolili prírodný kaučuk NORA. Všetok vstavaný nábytok zhotovili remeselníci na mieru z preglejky. Výnimku tvorí kuchyňa z dubového masívu, kombinovaného so železnou konštrukciou. Produkty a materiály, použité pri rekonštrukcii, sa snažili architekti a investori vyberať s ohľadom na certifikát udržateľnosti.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Súčasťou rekonštrukcie domu bolo zobytnenie podkrovia, kde vznikol priestor pre komfortnú hosťovskú izbu. Podkrovie presvetľuje pätica strešných okien VELUX (z toho tri orientované do ulice), ktoré vďaka zvolenému farebnému vyhotoveniu "splývajú" zo sivou krytinou. Architekti tak plnohodnotne využili všetky štyri výškové úrovne domu. 

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Podklady: RB Architects
Foto: Matej Hakár
Použité materiály a riešenia:
- kompozitná doska STO Deco Profil (špalety okien)
- strešné okná VELUX

 

Poloha diela

Ing. arch. René Baranyai
Ing. arch. Peter Gašpar
Ing. arch. Gabriela Rolenčíková

Súvisiace články

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.SKPrinášame Vám svetlo
Sto Slovensko, s.r.o.SKStavať zodpovedne
Matej HakárSKBratislava
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím