Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. jún 2018
1
13504

Rezidencia pri Mýte, Bratislava

Obytný súbor v širšom centre hlavného miesta nesie rukopis slovinských architektov.
Rezidencia pri Mýte, Bratislava
Autori: izr. prof. mag. Tomaž Krušec, Lena Krušec, Vid Kurinčič, Ana Kučan (krajinná architektúra), Luka Javornik (krajinná architektúra)Spolupráca: Ognen Arsov, Nina Bobinac, Maša Ogrin, Jurij Nemec, Matevž Zalar, Maja Jergova (krajinná architektúra), Vallo Sadovsky Architects (miestny partner), Tomáš Bartko (miestny partner)Investor: Penta Real Estate Návrh: 2012 - 2015Realizácia: 2015 - 2018Adresa: Bratislava, SlovenskoPublikované: 25. jún 2018

V bratislavskom Novom meste za Istropolisom, na mieste bývalej železničnej stanice Bratislava-filiálka, medzi Račianskou, Kominárskou a Škultétyho ulicou bola nedávno dokončená druhá etapa rezidenčného projektu Pri Mýte. Za architektonickým konceptom stojí slovinský ateliér Arhitektura Krušec, ktorý zvíťazil v súťaži v roku 2012 v konkurencii deviatich vyzvaných kolektívov. Miestnym partnerom bola kancelária Vallo Sadovsky Architects, krajinnú architektúru a návrh sadových úprav mal na starosti slovinský ateliér AKKA.

Letecká snímka
Letecká snímkaFoto: Rezidencie Pri mýte
Foto: Mateja Vonkomerová
Foto: Mateja Vonkomerová

Urbanistický koncept obytného súboru spočíva v šachovnicovom rozmiestnení jednotlivých sekciových objektov okolo centrálnej osi. V prvej etape boli postavené štyri šesťpodlažné domy, ku ktorým neskôr pribudlo ďaľších päť objektov vrátane dvanásťpodlažného bloku. Dokopy tak vzniklo 329 bytových jednotiek s pestrou priestorovou skladbou. Najsilnejšie zastúpenie majú štandardné dvojizbové a trojizbové byty. Byty s najväčšou výmerou (štvorizbové a päťizbové) sú situované na najvyššom podlaží výškovej stavby.  

Axonometria riešeného územia
Axonometria riešeného územiaAutor: Arhitektura Krušec
Situácia
SituáciaAutor: Arhitektura Krušec

Všetky parkovacie miesta sú situované pod poloverejnú promenádu. “Šachovnicová” urbanistická štruktúra umožňuje nerušené priehľady. Takýmto spôsobom sa aj pri zvýšenej hustote zástavby darí zachovať dostatočnú intimitu každého objektu.

Schematický rez
Schematický rezAutor: Arhitektura Krušec
Priestorový koncept
Priestorový konceptAutor: Arhitektura Krušec

Špecifikom obytného súboru je malý počet bytových jednotiek prístupných z jedného podlažia a sekcie. Väčšina bytov je preplávajúcich. Hlavné priečelia (a byty) sú orientované na severovýchod a juhozápad.

Pôdorys typického podlažia
Pôdorys typického podlažiaAutor: Arhitektura Krušec

Spomínaný koncept umocňuje dojem menšej obytnej štruktúry. Racionalita urbanistického riešenia prechádza aj do architektúry. Jednoduché monochromatické plochy fasád sú plasticky členené systémom posuvného tienenia, ktorý dodáva architektúre “živý” výraz. Perforované tieniace panely umožňujú majiteľom regulovať mieru súkromia v priestoroch lodžií. “Hmotovo jednoznačná fasáda kontrastuje s mäkkými a jemne zvlnenými líniami sadových úprav,” píšu v sprievodnej správe slovinskí architekti.

Foto: Studio AKKA
Foto: Mateja Vonkomerová
Foto: Mateja Vonkomerová
Foto: Mateja Vonkomerová
Foto: Mateja Vonkomerová
Foto: Mateja Vonkomerová
Foto: Mateja Vonkomerová

Nosnú konštrukciu domov tvorí železobetónový skelet, ktorý je v bytových podlažiach vyplnený nenosným keramickým murivom. Murivo zateplené minerálnou vlnou je omietnuté štruktúrovanou fasádnou omietkou. Na loggiách sú ako tienenie použité posuvné perforované metalické panely. Podobné prvky sú použité aj na oknách kúpeľní, kde sú osadené v rovine fasády.

Foto: Vid Kurinčič
Foto: Vid Kurinčič
Foto: Vid Kurinčič
Foto: Studio AKKA
Foto: Studio AKKA
Foto: Studio AKKA
Foto: Vid Kurinčič

Jasnú hranicu medzi súkromným a verejným priestorom vytvárajú nízke záhony, lemujúce bytové domy po celom ich obvode. Krajinná architektúra a riešenie verejných priestorov má podľa ateliéru AKKA podnecovať k ich aktívnemu využitiu a vytvárať sociálne väzby.

Parkové a sadovnícke úpravy
Parkové a sadovnícke úpravyAutor: AKKA

Na doplnenie čaká uličná čiara prebiehajúca pozdĺž Račianskej ulice. Severozápadnú časť pozemku by mal v budúcnosti uzavrieť ďalší obytný blok. Projekt spadá do energetickej triedy A1.

Podklady: Arhitektura Krušec

Poloha diela

izr. prof. mag. Tomaž Krušec
Lena Krušec
Vid Kurinčič
Ana Kučan (krajinná architektúra)
Luka Javornik (krajinná architektúra)

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím