Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. máj 2020
0
6835

Obytný súbor Urban Residence - polyfunkčný bytový dom A1, A2, B a C; Bratislava

Nová zástavba v ožívajúcej zóne, pozdĺž Račianskej ulice.
Obytný súbor Urban Residence - polyfunkčný bytový dom A1, A2, B a C; Bratislava
Ateliér: Compass, CompassAutori: Ing. arch. Juraj Benetin, Ing. arch. Miroslav Čatloš, Ing. Roman Čambal, Ing. arch. Juraj Česelský, Ing. arch. Miroslava Gašparová, Ing. arch. Matej Grébert, Ing. arch. Matúš Grega-Jakub, Ing. Mgr. art. Juraj Kurpaš, Ing. arch. Samuel Korbeľa, Mgr. Art. Marcela RáczováSpolupráca: Ateliér Divo s.r.o. Ing. Ján Augustín, Ing. Iveta Augustínová. (sadové úpravy)Investor: Urban Residence BD1 s.r.o., Urban Residence BD2 s.r.o., Urban Residence BD3 s.r.o., Urban Residence BD4 s.r.o.Plocha pozemku: 14 280 m2Zastavaná plocha: 4 280 m2Podlažná plocha: 28 450 m2Obostavaný objem: 63 167 m³Investičný náklad: 37 750 000 € (1100 € / m2)Návrh: 2015 - 2019Realizácia: 2017 - 2021Adresa: Račianska 26, Bratislava, SlovenskoPublikované: 19. jún 2020

Projekt Urban Residence vyrástol medzi Račianskou ulicou a stanicou Filiálka, severne od rezidenčného komplexu Pri Mýte (Arhitektura Krušec + Vallo Sadovsky Architects). Na území bývalého skladového areálu Ferona s rozlohou vyše 1,4 hektára sa výstavba začala v roku 2016. K ukončeným prvým dvom etapám, ktoré dnes predstavíme, pribudne v juhovýchodnej časti územia bodový bytový dom. Výšková dominanta komplexu je vo výstavbe (dokončenie projektu je plánované na budúci rok). 

Projekt má za sebou zaujímavú genézu. “Predkrízový” projekt rakúskeho developera, ktorý počítal s 29 podlažnou výškovou dominantou, postupom času nadobudol reálnejšie kontúry. Ateliér Šujan-Štassel navrhol pre nového investora šesticu bytových domov, prepojených dvojpodlažnými podzemnými garážami. Na projekt nadviazal ateliér Compass Architekti, ktorý nové, líniové domy posunul na hranice pozemku. Vznikol tak priestor pre rozsiahly zelený vnútroblok. Architekti navyše dokázali nadviazať na susedné Rezidencie Pri Mýte a obe územia prepojiť.

Z Račianskej ulice zástavba zachováva charakter mestskej triedy so službami a obchodmi. Po dlhých rokoch tak brownfield na Račianskej ulici nahradila zástavba so živým parterom. Základný raster obytných blokov, smerujúcich do ulice, je dôsledne členený. Materiálové a farebné riešenie fasády sa snaží nadviazať na štruktúrovanú zástavbu na opačnej strane ulice. Dôležitým prvkom projektu sú pasáže, ktoré prepájajú Račiansku ulicu s vnútroblokom, všetky objekty sú prístupné bezbariérovo. Druhá etapa výstavby vymedzuje areál z juhovýchodnej strany. Zalomený doskový dom nesie čitateľný rukopis ateliéru. Charakteristické priebežné balkóny tvoria medzipriestor - medzi živým exteriérom a intimitou bytov.

Foto: Pavel Meluš
Foto: Pavel Meluš
Foto: Pavel Meluš
Foto: Pavel Meluš
Foto: Pavel Meluš
Foto: Pavel Meluš
Foto: Pavel Meluš
Foto: Pavel Meluš
Foto: Pavel Meluš

Projekt bližšie predstavia autori: 

Základnú urbanistickú myšlienku novej štvrte tvorí vnútroblok s parkom o výmere viac ako 6 000 m². Na pôvodnú koncepciu od architektov Juraja Šujana a Karola Stassela bolo ľahké plynulo nadviazať a rozvinúť ju. Chceli sme oživiť zabudnutý a nevyužívaný verejný priestor a priniesť do projeku novú mestskú vybavenosť aj na druhej strane Račianskej Ulice. Chodník sa rozšíril a pozdĺž celého Urban Residence vznikla nová cyklotrasa. Rušná ulica a pokojný vnutroblok sú prepojené pasážami.

Samotný projekt tvoria tri samostatné bytové domy. Na Račianskej ulici je umiestnený sedemposchodový doskový dom. Druhý dom má sedem nadzemných podlaží, nad ktoré je postavená ešte dvojica ustúpených poschodí. V polovici svojej dĺžky je dom mierne zalomený, čím vytvára optické uzavretie vnútrobloku. Tretí z objektov je navrhnutý ako dvanásťposchodový bodový dom a jeho orientácia nadväzuje na susedný projekt Rezidencie Pri Mýte. Naším zámerom bolo obe územia prepojiť, tak aby vznikla nová fungujúca a ucelená štvrť.

Projekt v rozvojovej zóne v blízkosti železničnej stanice Filiálka sa zaradil do portfólia ateliéru, ktorý za posledných päť rokov naprojektoval takmer tri tisícky bytov (Miletičova 5, Slnečnice - Južné Mesto, Slnečnice - Viladomy, Ahoj Park…). 

Podklady: Compass Architekti
Foto: Pavel Meluš 
Použité materiály a riešenia:
fasádny systém Schüco FWS 50.HI s dverami AWS 75.SI. v parteri Urban Residence

 

Doplnenie - viacúčelový park dokončený v roku 2020:

Schéma: Lucron
Foto: Lucron
Foto: Lucron
Foto: Lucron
Foto: Lucron
Foto: Lucron

Poloha diela

Ing. arch. Juraj Benetin
Ing. arch. Miroslav Čatloš
Ing. Roman Čambal
Ing. arch. Juraj Česelský
Ing. arch. Miroslava Gašparová
Ing. arch. Matej Grébert
Ing. arch. Matúš Grega-Jakub
Ing. Mgr. art. Juraj Kurpaš
Ing. arch. Samuel Korbeľa
Mgr. Art. Marcela Ráczová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím