Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
15. máj 2018
1
10370

Rodinný dom Jarovce - dom pre starých rodičov a deväť vnúčat

Dom pre rodičov môže byť zadanie, ktoré na dlhú dobu ochladí rodinné vzťahy, alebo vzťah architekta k jeho práci. Alebo oboje. Našťastie prezentované dielo je príkladom úplne opačným..
Rodinný dom Jarovce - dom pre starých rodičov a deväť vnúčat
Autori: Ing. arch. Juraj Benetin, Ing. arch. Matej Grébert, Ing. arch. Miroslava Gašparová, Ing. Mgr. art. Juraj KurpašSpolupráca: Ing. Miroslav Letovanec (statika), Ing. Marek Beňuška (statika)Plocha pozemku: 661 m2Zastavaná plocha: 159,8 m2Podlažná plocha: 137 m2Obostavaný objem: 535,33 m3Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Jarovce, SlovenskoPublikované: 19. máj 2018

Moderná klasika. Súčasné a predsa so stopami odkazu najlepších historických vzorov majstrov modernej architektúry XX. storočia.

Takýto “konzervativizmus” by sme radi vídali na Slovensku častejšie. Lebo práve urobiť puristicky čisté riešenie treba vedieť. Tu sa netoleruje amaterizmus, neprofesionalita. Nemilosrdne sa prejaví každá chyba, každé zanedbanie detailu. Nedá sa “schovať”. Nie je kde. Buď to človek vie, alebo nevie. V tomto prípade to “chlapci” evidentne vedia, aj s takými odtieňmi, ako je sympatické napätie medzi novým (architektúrou) a starým (niektoré historické prvky prezentované v interiéri).

Architektúra je v tomto prípade základným, dlhodobo stálym, nemenným fyzickým rámcom, ktorý je schopný v priebehu času prijímať a absorbovať rôzne nové prvky, prinesené obyvateľmi, charakterizujúce ich individuálne preferencie a osobnostné črty. Doplnky a prvky zariadenia budú prichádzať a odchádzať. Tie, čo sa osvedčia, si nájdu svoje miesto, tie čo nepreukážu svoju životaschopnosť “odídu”. Aj neutrálna minimalistická moderná architektúra dokáže byť živá, dynamická, zaujímavá a prispôsobovať sa osobnostiam a preferenciám používateľov. A ešte omnoho viac, ako silno výrazovo štylizované a komponované objekty. (Š.M.)

(P.S.: Bodaj by sme mali čo najviac takýchto domov pre starých rodičov a starých rodičov pre takéto domy :-)

Dobrá vec sa teda podarila, poďme sa spolu potešiť obrazom i sprievodným slovom autorov:

Rodinný dom sa nachádza na severnom okraji obce Jarovce, v lokalite s výstavbou rodinných domov. Pozemok je rovinatý, s rozlohou 661 m2. Kvôli optimálnemu využitiu pozemku je dom umiestnený v severnej časti parcely.

Foto: BoysPlayNice
Situácia
SituáciaAutor: Compass Architekti

Dom pre rodičov môže byť zadanie, ktoré na dlhú dobu ochladí rodinné vzťahy alebo vzťah architekta k jeho práci. Alebo oboje. Našťastie toto dopadlo opačne. Od rodičov sme dostali len tri požiadavky: malý dom, žiadne schody a veľa miesta pre ich deväť vnúčat. Naším riešením je jednoduchá schéma polovičného átria v tvare otvoreného písmena L. Južná strana átria sa záhradou otvára ulici a slnku, severnú stranu pozemku vymedzuje dom.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Prvkom, ktorý prepája všetky časti domu je horizontála železobetónovej strešnej dosky, ktorá prechádza z interiéru do exteriéru a vedie naratív návštevy domu od vstupu po najintímnejšie časti interiéru. Vyloženie dosky je nastavené tak, aby správne regulovalo slnečné žiarenie. Zaoblenie dosky v styku dvoch traktov vytvára rozšírenie terasy pre stolovanie a integruje priestor záhrady. Ale priznajme, že hlavne vyzerá dobre na fotkách.

Samotný dom je veľmi tradične rozdelený na dennú a nočnú časť. Denná je transparentná, otvorená do záhrady a úplne priehľadná. Vnúčatá sú tu stále na očiach. Za drevenou stenou sa nachádza nočná časť s vlastnou záhradkou, ktorá je tichým útočiskom pred krikom átria.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Pôdorys
PôdorysAutor: Compass Architekti
Rezy
RezyAutor: Compass Architekti
Pohľad južný a severný
Pohľad južný a severnýAutor: Compass Architekti
Pohľad západný a východný
Pohľad západný a východnýAutor: Compass Architekti

Interiér ďalej rozvíja priestorovú koncepciu domu. Dominuje mu vzťah priznaného betónu stropnej dosky, podlahy a dlhej dubovej steny. Do takto vymedzeného priestoru sú voľne vložené objekty a osoby.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Poloha diela

Ing. arch. Juraj Benetin
Ing. arch. Matej Grébert
Ing. arch. Miroslava Gašparová
Ing. Mgr. art. Juraj Kurpaš

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím