Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. júl 2021
0
1474

Obytný súbor Urban Residence - polyfunkčný bytový dom C, Bratislava

Pomyselná bodka a zavŕšenie projektu v ožívajúcej zóne pozdĺž Račianskej ulice.
Obytný súbor Urban Residence - polyfunkčný bytový dom C, Bratislava
Ateliér: CompassAutori: Ing. arch. Juraj Benetin, Ing. arch. Miroslav Čatloš, Ing. Roman Čambal, Ing. arch. Juraj Česelský, Ing. arch. Miroslava Gašparová, Ing. arch. Matej Grébert, Ing. arch. Matúš Grega-Jakub, Ing. Mgr. art. Juraj Kurpaš, Ing. arch. Samuel KorbeľaSpolupráca: Ateliér Divo s.r.o. Ing. Ján Augustín, Ing. Iveta Augustínová. (sadové úpravy)Investor: Urban Residence BD1 s.r.o., Urban Residence BD2 s.r.o., Urban Residence BD3 s.r.o., Urban Residence BD4 s.r.o.Plocha pozemku: 14 280 m2Zastavaná plocha: 4 280 m2Podlažná plocha: 28 450 m2Obostavaný objem: 63 167 m³Investičný náklad: 37 750 000 € (1100 € / m2)Návrh: 2015 - 2019Realizácia: 2017 - 2021Adresa: Račianska 26, Bratislava, SlovenskoPublikované: 30. júl 2021

Projekt Urban Residence vyrástol medzi Račianskou ulicou a stanicou Filiálka, severne od rezidenčného komplexu Pri Mýte (Arhitektura Krušec + Vallo Sadovsky Architects). Na území bývalého skladového areálu Ferona s rozlohou vyše 1,4 hektára sa výstavba začala v roku 2017. K ukončeným prvým dvom etapám, ktoré sme predstavili minulý rok, pribudol v juhovýchodnej časti územia dvanásťposchodový bodový bytový dom. Výšková dominanta komplexu zavŕšila štyri roky trvajúcu výstavbu.

Projekt má za sebou zaujímavú genézu. “Predkrízový” projekt rakúskeho developera, ktorý počítal s 29 podlažnou výškovou dominantou, postupom času nadobudol reálnejšie kontúry. Ateliér Šujan-Štassel navrhol pre nového investora šesticu bytových domov, prepojených dvojpodlažnými podzemnými garážami. Na projekt nadviazal ateliér Compass Architekti, ktorý nové líniové domy posunul na hranice pozemku. Vznikol tak priestor pre rozsiahly zelený vnútroblok. 

Z Račianskej ulice zástavba zachováva charakter mestskej triedy so službami a obchodmi. Po dlhých rokoch tak brownfield na Račianskej ulici nahradila zástavba so živým parterom. Základný raster obytných blokov, smerujúcich do ulice, je dôsledne členený. Materiálové a farebné riešenie fasády sa snaží nadviazať na štruktúrovanú zástavbu na opačnej strane ulice. Dôležitým prvkom projektu sú pasáže, ktoré spájajú Račiansku ulicu s vnútroblokom. Všetky objekty sú prístupné bezbariérovo. Druhá etapa výstavby vymedzuje areál z juhovýchodnej strany. Zalomený doskový dom nesie čitateľný rukopis ateliéru. Charakteristické priebežné balkóny tvoria medzipriestor - medzi živým exteriérom a intimitou bytov. 

Tretím z objektov je nedávno dokončený dvanásťposchodový bodový dom "C", ktorého orientácia a pôdorysná stopa nadväzuje na susedný projekt Rezidencie Pri Mýte. 

Foto: Pavel Meluš
Foto: Pavel Meluš

Stavba v dotyku so Škultétyho ulicou tvorí výškovú dominantu celého projektu. Obytnú plochu 81 bytov a apartmánov (mix jedenapolizbových, dvojizbových a trojizbových jednotiek) rozširujú (pre projekt a tvorbu ateliéru Compass charakteristické) priebežné balkóny. Ortogonálny raster vonkajšej obálky siaha až k najvyššiemu ustúpenému podlažiu a rámuje kompaktný objem budovy. K dvojici nadštandardných bytov prislúchajú rozsiahle strešné terasy, s výhľadmi na panorámu mesta. Prevládajúcu funkciu bývania dopĺňajú komerčné priestory v parteri domu. Menšie prevádzky využívajú celkovú prenajímateľnú plochu 370 m2. 

Foto: Pavel Meluš
Foto: Pavel Meluš

Dom “C”, ktorý urbanisticky nadväzuje na susedný obytný súbor, zároveň dáva jasne najavo svoju príslušnosť k Urban Residence. Raster fasád, výškové členenie aj materiálové riešenie nadväzuje na predchádzajúce etapy projektu. Terasy kaviarne a pivárne na prízemí domu smerujú do nového námestia v južnej časti parcely, ktorý je súčasťou vnútrobloku s parkom. Celková výmera verejného priestoru presahuje 6 000 m².

Foto: Pavel Meluš
Foto: Pavel Meluš

 

Projekt v rozvojovej zóne v blízkosti železničnej stanice Filiálka sa zaradil do portfólia ateliéru, ktorý za posledných päť rokov naprojektoval takmer tri tisícky bytov (Miletičova 5, Slnečnice - Južné Mesto, Slnečnice - Viladomy, Ahoj Park…). 

Podklady: Compass Architekti
Foto: Pavel Meluš 
Použité materiály a riešenia:
fasádny systém Schüco FWS 50.HI s dverami AWS 75.SI. v parteri Urban Residence

Ateliér

Poloha diela

Ing. arch. Juraj Benetin
Ing. arch. Miroslav Čatloš
Ing. Roman Čambal
Ing. arch. Juraj Česelský
Ing. arch. Miroslava Gašparová
Ing. arch. Matej Grébert
Ing. arch. Matúš Grega-Jakub
Ing. Mgr. art. Juraj Kurpaš
Ing. arch. Samuel Korbeľa

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím