Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. september 2022
0
2602

Obytný súbor Ovál, Gagarinova ulica, Topoľčany

Mestské nájomné byty obkolesené bežeckým oválom.
Obytný súbor Ovál, Gagarinova ulica, Topoľčany
Autori: Ing. arch. Milan Csanda, Ing.arch. Martin ZilincikInvestor: Mesto TopoľčanyPlocha pozemku: 10 862 m2Zastavaná plocha: 879 m2Investičný náklad: 3,6 mil. €Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2017 - 2019Adresa: Gagarinova , Topoľčany, SlovenskoPublikované: 26. september 2022

Obytný súbor Ovál sa nachádza v severovýchodnom okraji mesta Topoľčany. Pozemok, ktorý vybrala samospráva pre výstavbu mestských nájomných bytov, bol súčasťou exteriérovej plochy športovísk bývalej školy. Jedným z hlavných motívov celého projektu je zachovanie pôvodného priestranstva, ktoré slúžilo ako bežecký okruh. V súčasnosti slúži obnovený bežecký ovál pre všetkých obyvateľov sídliska.

Foto: Foter.sk

Zámerom projektu bol vytvoriť bývanie v pokojnom prostredí so zeleňou, možnosťami športového vyžitia a dostupným parkovaním. Charakteristickým motívom obytného súboru je “zovretie” troch samostatných bytových domov spomínaným bežeckým oválom. Parkovanie je presunuté za ovál tak, aby nerušilo oddychový vnútorný okruh. 

Foto: Foter.sk

Trojica bodových domov je pôdorysne pootočená voči hranám oválu o 40°, tak aby prebiehali fasády susediacich domov v jednej línii. Okolie budov, ohraničené bežeckým oválom je rozdelené na viaceré plochy: trávnik, vzrastlá zeleň, štrkové plochy s trvalkovými záhonmi, športové povrchy… Hranice jednotlivých povrchov sú rovnobežné s fasádami bytových domov. 

Širšie vzťahy
Širšie vzťahyAutor: Architektonická kancelária Csanda-Piterka
Situácia
SituáciaAutor: Architektonická kancelária Csanda-Piterka

Dispozícia

Obytný súbor tvorí celkovo 66 jednoizbových dvojizbových a trojizbových bytov. Najmenšie byty sú situované na prízemí, “dvojizbáky” na 5-6 podlaží a najväčšie byty využívajú priestor dvoch najvyšších poschodí. Na prízemí bytových domov sa nachádza miestnosť na odloženie kočíkov a bicyklov a spoločenský priestor. V prípade domu “A” aj malá kaviareň. 

Pôdorysy 2. NP
Pôdorysy 2. NPAutor: Architektonická kancelária Csanda-Piterka
Pôdorysy 6. MP
Pôdorysy 6. MPAutor: Architektonická kancelária Csanda-Piterka

“Jednoduchú základnú geometriu bytových domov dynamizujú symetrické vybratia hmoty v úrovni dvoch najvyšších podlaží. Fasády definuje predovšetkým rytmické usporiadanie okien, loggií a balkónov,” vysvetľujú autori základné princípy architektonické návrhu.

Foto: Foter.sk
Foto: Foter.sk
Foto: Foter.sk
Foto: Foter.sk
Foto: Foter.sk
Foto: Foter.sk

Stavebno-technické riešenie 

Nosný stenový systém tvorí murivo z keramických tvárnic. Obvodové steny sú murované z tvárnic hrúbky 380mm. Montované stropy vo všetkých podlažiach pozostávajú z predpätých stropných nosníkov s betónovými vložkami. Stropné nosníky sú zalievané betónom do  konečnej výšky stropu 200mm. Konštrukciu stavby dopĺňajú monolitické železobetónové schodiská.

Foto: Foter.sk
Foto: Foter.sk
Foto: Foter.sk

Požité materiály a riešenia:

Murovacie materilály Porotherm od spoločnosti Wienerberger:  Porotherm 38 P+D Ti, 38 Profi, 30 Aku, 25 Aku Z, 30 Profi a 25 Profi.

Podklady: Architektonická kancelária Csanda-Piterka
Foto: Foter.sk

Poloha diela

Ing. arch. Milan Csanda
Ing.arch. Martin Zilincik

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím