Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. máj 2023
1
2199

Bytový dom Bratislavská 51

Dostupné nájomné bývanie z mestského rozpočtu.
Bytový dom Bratislavská 51
Autori: Ing. arch. Roman Gale, Ing. arch. Radek Pasterný, Ing. arch. David BurešInvestor: Štatutárne mesto BrnoPlocha pozemku: 702 m2Zastavaná plocha: 284 m2 - bytový dom 315 m2 - garážPodlažná plocha: 1780 m2Obostavaný objem: 6090 m3 - bytový dom 810 m3 - garážInvestičný náklad: 1,69 mil. €Návrh: 2017 - 2020Realizácia: 2021 - 2022Adresa: Bratislavská 51, Brno, Česká republikaPublikované: 30. máj 2023

Zadaním klienta, v tomto prípade mesta Brna, bolo vytvoriť dostupné nájomné bývanie, ktoré reflektuje súčasné potreby a požiadavky obyvateľov. “Úkolem bylo navrhnout startovací byty pro vymezenou skupinu obyvatelstva, jenž může být znevýhodněna např. pro získání úvěru v bankovním sektoru. Z toho mimo jiné vyplynulo, že důležitým aspektem při práci na zakázce byla finanční dostupnost její realizace. Použitím levných materiálů, absencí detailů a efektivním prostorovým řešením jsme se pokusili dokázat, že úspornost a kvalita obytného prostředí nemusí být vzájemně v rozporu,” vysvetľujú architekti z brnianskeho ateliéru CL3.

Novostavba v prieluke na ulici Bratislavská, neďaleko radnice Brno-sever, uzatvára mestský blok nájomných domov z predvojnového obdobia. Zanedbaná mestská časť tzv. “Brniansky Bronx“ ťaží zo svojej polohy v blízkosti centra mesta. V súčasnosti prechádza intenzívnym procesom premeny na modernú rezidenčnú štvrť.

Stavbu tvorí sedempodlažný hranol, pretkaný pravidelným rastrom štvorcových otvorov. Striedajúce sa okná a lodžia prinášajú výraznú geometrickú plasticitu do inak čistej kubickej hmoty. Tú dopĺňa pobytová zelená terasa na streche garáží a átrium s ovocnými stromami.

V kontraste k prísne geometrickej forme a monochromatickej fasáde pôsobí červená podlaha spoločných priestorov chodieb a schodísk, ktorá sa vinie celým domom od vstupnej haly až po kruhový svetlík, presvetľujúci schodiskovú halu v hornom podlaží.

Foto: Tomáš Slavík

Základný rozmer hmoty domu je daný tvarom parcely a okolitou zástavbou. Pôdorysne má parcela obdĺžnikový tvar šírky cca 23 m v uličnej časti. Rímsa sa nachádza približne v úrovni hrebeňa okolitých domov, teda v siedmom nadzemnom podlaží.

Situácia
SituáciaAutor: CL3

Na prízemí budovy, s hlavným vstupom orientovaným do ulice Bratislavská, je navrhnuté technické zázemie domu, kobky a nebytový priestor s hygienickým zázemím a dennou miestnosťou personálu. Dvorová časť na prízemí pojala  garáž pre potreby obyvateľov domu s deviatimi parkovacími miestami.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: CL3

Na druhom nadzemnom podlaží je okrem troch ubytovacích jednotiek navrhnutá spoločenská miestnosť, prepojená so zelenou strechou garáže.

Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: CL3

V ďalších piatich podlažiach sa nachádzajú bytové jednotky a veľkosťou 1kk a 2kk. Najväčšie jednotky, orientované do dvora, sú upravené na používanie osôb s obmedzenou možnosťou pohybu a orientácie.

Celým domom prechádza vo vertikálnom smere schodisková hala s výťahom.

Pôdorys 6. NP
Pôdorys 6. NPAutor: CL3
Pôdorys 7. NP
Pôdorys 7. NPAutor: CL3

Konštrukčný systém objektu tvorí kombinovaný monolitický systém. Základový rošt, podopretý veľkopriemerovými pilótami, nesie železobetónové steny, stĺpy a stropné dosky. Vo vyšších podlažiach sú železobetónové zvislé konštrukcie čiastočne nahradené murovanými stenami. Obvodové steny sú zateplené kontaktným zatepľovacím systémom. Ako tepelný izolant slúžia dosky z minerálnej vlny, lepené a kotvené hmoždinkami. Vrchnú vrstvu fasády tvorí stierková omietka bielej farby.

Vegetačná strecha objektu je jednoplášťová. Vnútorné priečky sú navrhnuté z keramických tvárnic, inštalačné predsteny a prímurovky sú riešené ako pórobetónové, prípadne zo sadrokartónu. Výplne otvorov na úrovni 1. NP tvorí hliníkový systém, vo vyšších podlažiach majú okná plastové rámy a izolačné zasklenie. Dvere podľa potreby na užívanie osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu dopĺňajú vodorovné madlá vo výške maximálne 900 mm. Madlo je vždy osadené z vnútornej strany dverí. 

Dažďová voda, zvedená do podzemnej akumulačnej nádrže, slúži na zavlažovanie vegetačnej strechy nad garážou. Prebytky dažďových vôd sú vypúšťané s regulovaným odtokom do kanalizačnej siete. Dom je vybavený núteným vetraním s rekuperáciou, zaisťujúcim výmenu vzduchu vo všetkých bytoch. Odvetrávanie priestoru garáže zabezpečuje samostatná vetva vzduchotechniky. Dom je napojený na verejnú tepelnú sústavu mesta.

Rez A
Rez AAutor: CL3
Rez B
Rez BAutor: CL3
Západný pohľad
Západný pohľadAutor: CL3
Severný pohľad
Severný pohľadAutor: CL3
Foto: Tomáš Slavík
Foto: Tomáš Slavík
Foto: Tomáš Slavík
Foto: Tomáš Slavík
Foto: Tomáš Slavík
Foto: Tomáš Slavík
Foto: Tomáš Slavík
Foto: Tomáš Slavík
Foto: Tomáš Slavík
Foto: Tomáš Slavík
Foto: Tomáš Slavík
Foto: Tomáš Slavík
Foto: Tomáš Slavík
Foto: Barbora Kudelová
Foto: Tomáš Slavík
Foto: Barbora Kudelová
Foto: Barbora Kudelová
Foto: Barbora Kudelová
Foto: Barbora Kudelová

Materiály:

  • keramické tvárnice + železobetónové steny - murivo
  • železobetón - stropy
  • polyuretánová stierka + PVC - podlaha
  • vegetačné strechy - strešná krytina
  • ETICS + silikónová prefarbená omietka - fasáda
  • železobetón - konštrukcia strechy
  • sadrové omietky - vnútorné povrchy
  • plastové a hliníkové profily - okná

Autor: CL3
Podklady: Linka
Fotografie: Tomáš Slavík, Barbora Kudelová

Poloha diela

Ing. arch. Roman Gale
Ing. arch. Radek Pasterný
Ing. arch. David Bureš

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím