Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
6. december 2021
1
1273

Rekonštrukcia bytového domu Francouzská 66, Brno

Premena objektu v uličnej zástavbe z 19. storočia na moderný nájomný dom s dobovou dušou. 
Rekonštrukcia bytového domu Francouzská 66, Brno
Autori: Ing. arch. Tomáš Dvořák, Ing. arch. Markéta Grenárová, Ing. arch. Matúš Jánský, Ing. Ján Augustín (záhrada)Investor: G-seven s.r.o.Investičný náklad: 1,34 mil. €Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2019 - 2020Adresa: Francouzská 401/66, Brno, Česká republikaPublikované: 13. marec 2022

Autorom z brnianskeho ateliéru Tomáš Dvořák Architekti sa podarilo vytvoriť príjemné prostredie pre bývanie so zachovanou esenciou dobových vrstiev, ktoré odlišujú realizáciu od ostatných projektov ekonomických nájomných bytov. Primárnou požiadavkou investora bolo opraviť dom v dezolátnom stave, navýšiť kapacitu bytov – zvýšiť rentabilitu projektu a pristupovať maximálne zodpovedne k nákladom na realizáciu. “Investor nám nechal volnou ruku při návrhu a zadal nám projekt ve všech fázích včetně výběru zhotovitele a funkce technického dozoru jako odpovídající nutné prostředky k úspěšnému dosažení cíle. My jsme k zadání investora, kromě splnění technicko-ekonomických parametrů, přidali navíc požadavek na architektonickou kvalitu díla,” vysvetľujú východiská autori. 

Foto: Tomáš Malý

Východiská

Francouzská ulica rozhodne nepatrí medzi exkluzívne lokality v rámci Brna. Zároveň ale okolie v poslednej dobe prechádza intenzívnou prestavbou, s čím súvisí aj postupné zlepšovanie kvality bývania.

Nájomné byty v zrekonštruovanom objekte Francouzská 66 patria svojim štandardom do spodného segmentu realitného trhu. “V našem případě jsme se snažili přidat k základnímu standardu důraz na nestandardní architektonické řešení, což je právě to, co odlišuje tento projekt na trhu od běžné stavební produkce. Jiný přístup spočívá v hledání souznění moderních prvků s historickými, průběžně objevovanými na stavbě v průběhu stavebních prací,” vysvetľujú pridanú hodnotu projektu architekti.

Na začiatku stál dom v uličnej zástavbe z 19. storočia. Osekaná fasáda bez akýchkoľvek historických  prvkov bola v kontraste s historickými stenami susedných domov. Technický stav objektu reflektoval aj interiér s minimom zachovaných dobových častí. Z historického charakteru pôvodného domu pritom vplyvom predchádzajúcich stavebných úprav prakticky nič nezostalo, preto objekt nebol ani pamiatkovo chránený.

Foto: Tomáš Malý

Architektúra

Plastické prvky na uličnej fasáde už dávno podľahli zubu času a a boli odstránené. “Nebylo tedy na co navazovat nebo co opravovat, a proto jsme navrhli moderní fasádu, která ovšem musela být v přijatelném řešení v kontextu historických fasád okolních staveb. Původní tvar okenních otvorů jsme neupravovali, jen jsme novým členěním oken zvýraznili jejich vertikální charakter,” vysvetľujú svoj prístup architekti. Šambrány, ako typický historický architektonický prvok, komponujú autori v živom rastri. Identické prvky sú vzájomne mierne posunuté. Jemný materiálový detail vytvára omietka, s povrchom podobným pieskovcu, ktorá vynikne na svetlom základe.. Kontrastná červenohnedá farba okien vychádza zo zachovanej historickej predlohy. Fasáda smerujúca do vnútrobloku predstavuje ekonomické riešenie s jednoduchou bielou omietkou. “Hledání charakteru nových prvků ať už v interiéru nebo exteriéru a jejich ukotvení nebo provázání s historickými bylo dále hlavním motivem pro architektonickou práci, vždy ovšem s ekonomickým podtextem,” dopĺňajú autori.

Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý

 Záhrada vo vnútrobloku

Súčasťou rekonštrukcie stavby bola revitalizácia vnútrobloku. Zadaním bolo opäť “jednoducho, lacno, efektívne”. Dvor, vymedzený múrikmi z lícového tehlového muriva je rozdelený na parkovanie a záhradu. Parkovisko spevňujú zatrávňovacie dlaždice, ktoré súčasne tvoria alternatívnu hernú plochu. Vo výsledku je hranica medzi parkovaním a záhradou minimalizovaná. Ťažisko záhradnej časti tvorí viacúčelová spevnená mlatová plocha s masívnymi drevenými prvkami mobiliáru. Návrh záhrady, s výsadbou tieňomilných rastlín, spracoval ateliér Tomáš Dvořák architekti v spolupráci so záhradným architektom Jánom Augustínom.

Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Situácia
SituáciaAutor: Tomáš Dvořák architekti

Dispozícia

Pri rešpektovaní všeobecných regulatívov v ochrannom pásme mestskej pamiatkovej rezervácie bolo možné objem stavby pôdorysne rozšíriť iba do vnútrobloku, kde vznikol priestor pre jeden malý byt. Malometrážne nájomné byty ďalej využili podkrovie a možnosť zdvihnutia časti strechy vo vnútrobloku, čím sa vyčerpali všetky možnosti na objemové rozšírenie stavby požadované investorom. Nové dispozičné riešenie vychádzalo z usporiadania nosných stien a z rámca existujúcich dispozícií domu, naproti schodisku pribudol nový výťah. 

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Tomáš Dvořák architekti
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Tomáš Dvořák architekti
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: Tomáš Dvořák architekti
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NPAutor: Tomáš Dvořák architekti
Pôdorys 5. NP
Pôdorys 5. NPAutor: Tomáš Dvořák architekti
Pôdorys 6. NP
Pôdorys 6. NPAutor: Tomáš Dvořák architekti
Priečny rez
Priečny rezAutor: Tomáš Dvořák architekti
Pohľad z ulice
Pohľad z uliceAutor: Tomáš Dvořák architekti
Pohľad z dvora
Pohľad z dvoraAutor: Tomáš Dvořák architekti

Interiér

V priebehu stavebných prác, po osekaní omietok v interiéri a na schodisku, sa postupne objavovali zaujímavé prvky a povrchy – tehlové murivo a pieskovcové stupne schodiska. V miestach, kde prvky mali aspoň základnú remeselnú kvalitu, ich architekti nechali odkryté. Schodisko sa stalo novým srdcom domu s historickou dušou. Všetky použiteľné historické prvky v tomto priestore ostali zachované - pôvodné pieskovcové stupne, kované zábradlie, alebo farebná betónová dlažba. Nové je iba osvetlenie - tenké trubice levitujúce v priestoroch pod klenbami. Vďaka využitiu historických prvkov a tehlového muriva v interiéri spoločných priestorov získal dom svoju novú identitu. Režné murivo je viditeľné aj v niektorých nájomných bytoch.

Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý
Foto: Tomáš Malý

Poloha diela

Ing. arch. Tomáš Dvořák
Ing. arch. Markéta Grenárová
Ing. arch. Matúš Jánský
Ing. Ján Augustín
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím