Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. jún 2021
0
4646

Bytové domy Kamence, 1. etapa

Bývanie na rozhraní mesta a krajiny. Nedávno dokončené bytové domy v Kysuckom Novom Meste.
Bytové domy Kamence, 1. etapa
Ateliér: SLLAAutori: Miriam Lišková, Michal SuloSpolupráca: Ing. arch. Jana Nagyová, Ing. arch. Boris Rusiňák, Ing. arch. Viktória Sabadošová, Ing. Ján Augustín (krajinná architektúra / Ateliér Divo), Ing. Iveta Augustínová (krajinná architektúra / Ateliér Divo), Pavla Sceránková (herné prvky), Dušan Zahoranský (herné prvky), Rom Kostrica (herné prvky), Ivica Markovičová (maľba na keramike pri vstupe), Marek Ormandík (maľba na keramike pri vstupe), Oto Hudec (maľba na fasáde), Mišo Ormos (maľba na fasáde), Veronika Cvinčeková (maľba na keramike pri vstupe)Investor: Istrofinal a.s. Zastavaná plocha: 1040 m2 Podlažná plocha: 7346 m2 Obostavaný objem: 22 037 m3 Návrh: 2017 - 2019Realizácia: 2019 - 2020Adresa: Kamence , SlovenskoPublikované: 10. jún 2021

Ateliér SLLA zvíťazil v roku 2017 vo vyzvanej architektonickej súťaži na využitie rozvojového územia medzi stabilizovanou zástavbou mesta a prírodným prostredím rieky Kysuca. Návrh pre súkromného investora vypracovalo 13 tímov, do finále sa dostal tiež ateliér POINT a kolektív PLURAL + TOTALSTUDIO.

Víťazný koncept bývania pri rieke sme v januári 2018 predstavili v samostatnom článku. Vyzdvihli sme snahu autorov o hľadanie adekvátnej formy na rozhraní mesta a krajiny. Návrh sa usiloval o funkčné prepojenie s jestvujúcou mestskou štruktúrou a zachovanie prístupu k rieke - dominantnému prvku v území. 

Prvá etapa rozsiahleho projektu, ktorý počíta s 26 bytovými domami  a ďalšími stavbami občianskej vybavenosti, bola dokončená v júli minulého roku. Trojica bytových domov rešpektuje pôvodný masterplan. Aj v menšej mierke cítiť princíp heterogénneho obytného prostredia, ktoré zodpovedá individuálnym nárokom obyvateľov.

V lokálnom kontexte zaujmú výtvarné diela mladých slovenských umelcov, ktoré akcentujú vchody a dotvárajú fasádu garáží  a bloku D1. Exteriérové herné prvky stvárnili architekti v spolupráci s medzinárodne uznávanými výtvarníkmi. Aj napriek viacerým kompromisom, vyplývajúcim z  predajnej ceny bytov okolo 1600 € / m2 (napríklad prevládajúce parkovanie na teréne), sa architektom z ateliéru SLLA podarilo vytvoriť účelnú a efektívnu architektúru, obohatenú o komplexnejšie kvality riešenia.

Koncept
KonceptAutor: SLLA

Projekt a realizáciu bližšie predstavia autori:

Masterplan

Riešené územie sa nachádza priamo pri rieke Kysuca a súčasne hneď vedľa centra mesta, v tesnej blízkosti pešej zóny a historického jadra. V priamom kontakte s navrhovanou zástavbou je breh rieky s kvalitnou vysokou zeleňou, ktorý je prepojený s mestom zelenými koridormi pomedzi plánované objekty až po existujúcu časť mesta.

Tieto zelené priestory bez áut prepájajú existujúce Kamence s riekou a ponúkajú široké spektrum situácií a aktivít pre nových aj súčasných obyvateľov tak, aby nová zástavba nebola bariérou, ale spájajúcim elementom medzi mestom a riekou. Územie je organizované do pruhov, ktoré sú napojené na existujúcu štruktúru ulicami so vstupmi, spoločnými priestormi, vybavenosťou a parkovaním.

Súčasťou novej zóny bude 26 bytových domov s 540 až 720 bytmi. Výstavba bude prebiehať v desiatich etapách, v rámci ktorých sú plánované aj doplnkové funkcie, ako napríklad polyfunkčné objekty s obchodnými priestormi, verejné priestory, materská škola, relaxačné centrum, športoviská, bezpečné zóny bez áut, množstvo zelene, a hlavne kontakt s riekou a súčasne s centrom mesta.

Projekt zahŕňa viaceré typy domov, s rôznymi výškami, dispozíciou, orientáciou a charaktermi verejných priestorov. Od súkromných predzáhradiek, cez záhrady a terasy spoločné pre obyvateľov jednotlivých domov, komunitné priestory pre obytné bloky s detskými ihriskami, pingpongovými stolmi, miestami pre piknik, až po verejné priestory.

V okolí sú panelové bytové domy, ale aj rodinné domy, ktoré sa najčastejšie spájajú s predstavou kvalitného bývania. Na druhej strane väčšia hustota, v kombinácii s kvalitným prostredím je ekonomicky, sociálne a z hľadiska životného prostredia a fungovania mesta udržateľnejší spôsob stavania. Preto je dôležité, aby bola nová štvrť prostredím, ktoré zodpovedá individuálnym nárokom rôznych obyvateľov. Sú tu rôzne typy domov, bytov. Byty na prízemí s predzáhradkami, strešné byty s terasami, rôzne veľkosti, rôzne typy lodžií, balkónov, rôzne orientácie, rôzne výhľady... Každý byt má prístup do komunitnej záhrady na prízemí, prepojenej so spoločným priestorom viacerých domov. Priestranstvo nadväzuje na verejný priestor v rámci štvrťového centra - existujúcej časti Kamencov a nábrežia Kysuce, ktoré poskytujú novým aj pôvodným obyvateľom spoločnú platformu a vytvárajú príjemné miesto a mesto na život.

Foto: SLLA

Bytové domy Kamence, 1. etapa

Prvú etapou pripravovanej obytnej zóny tvorí trojica bytových domov na rozhraní existujúceho mesta, sídliska, rodinných domov, centra mesta a biokoridoru rieky. Postupná realizácia jednotlivých etáp prebieha formou samostatných projektov, organizovaných do pásov vymedzených ulicami so vstupmi, spoločnými priestormi, vybavenosťou a ekonomickým riešením parkovania. Zelené koridory sú súčasťou každého pásu, prepájajú nábrežie s existujúcou časťou mesta, aby nová zástavba nebola bariérou medzi mestom a riekou, ale spájajúcim elementom.

Situácia + celková axonometria
Situácia + celková axonometria Autor: SLLA

Tri bytové domy D1, D2 a D3, spolu so 67 bytmi, boli skolaudované v lete 2020. Prvá etapa projektu sa vyznačuje širokým záberom typológie. Kamence ponúkajú byty s predzáhradkami, mezonetové byty s terasami, alebo rôzne štandardy bývania s lodžiami a balkónmi. Od menších "dvojizbákov" až po nadštandardné štvorizbové byty s priestornými strešnými terasami.

Nosnú konštrukciu objektu tvorí monolitická stenová železobetónová konštrukcia, ktorá pozostáva z nosných železobetónových stien, železobetónových stĺpov a stropných dosiek. Obvodové steny sú na niektorých stenách nahradené nosným murivom z keramických tvaroviek hrúbky 250 mm. Zateplenie tvorí minerálna vlna hrúbky 160mm.

Pôdorys prízemia, pôdorys 3.NP, pohľad a rez
Pôdorys prízemia, pôdorys 3.NP, pohľad a rezAutor: SLLA

Bledá hladená omietka zjednocuje stavebné objemy a necháva vyniknúť tektoniku architektonickej kompozície.

Foto: SLLA
Foto: SLLA
Dielo Mareka Ormandíka
Dielo Mareka OrmandíkaFoto: SLLA
Dielo Ivice Markovičovej
Dielo Ivice MarkovičovejFoto: SLLA
Foto: SLLA
Foto: SLLA
Plánovaná finálna podoba projektu Kamence
Plánovaná finálna podoba projektu KamenceAutor: SLLA

Podklady: SLLA Architects

Ateliér

Poloha diela

Miriam Lišková
Michal Sulo

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím