Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Dnes sa rozhodne o laureátoch 20. ročníka ceny CE ZA AR. Pre fanúšikov dobrej architektúry prinášame rekapituláciu všetkých nominovaných diel. Urobte si svoj výber a skonfrontujte ho s výberom odbornej poroty. Pripomíname, že prenos z odovzdávania cien môžete sledovať dnes večer o 20:10 na Dvojke. Po priamom prenose budú profily víťazných diel aj so sprievodným slovom poroty k dispozícii na podrobnejšie preštudovanie v samostatnom článku na našej stránke.
Porota v jubilejnom 20. ročníku ceny hodnotila v prvom kole 81 prihlásených diel, z ktorých v užšom výbere počas cesty naprieč Slovenskom osobne navštívila 30 realizovaných objektov. Medzinárodná porota navštívila diela a hodnotila v zložení:
Na základe osobnej obhliadky porota vybrala 21 diel v 6 kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Fenomény architektúry, Interiér, Exteriér a Občianske a priemyselné budovy, ktoré zverejňujeme aj s hodnotením medzinárodnej poroty.
Diela nominované v 20. ročníku CE ZA AR:
Kategória RODINNÉ DOMY
Dom pre rodinu s domácimi zvieratkami (viac tu)
Bratislava
Architekti: Sadovsky Architects
Krajinná architektúra: Labak štúdio
Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci
Komentár poroty:
Výraznou kvalitou domu je spôsob, akým sa prelína zo záhradou situovanou na dvoch rôznych úrovniach s dvomi rôznymi témami: centrálny priestor s kuchyňou má po ľavej strane záhradu, ktorá upúta svojou až dekoratívnou neformálnosťou. Na druhej strane má záhradu, ktorá svojím predsadením rámcuje výhľad do okolia. Odfiltruje tak nežiadúce výhľady a zároveň vytvára v oddychovej časti s bazénom súkromnú zónu. Celý dom pôsobí priestranne, čo podčiarkuje aj vyvýšený centrálny priestor nad kuchyňou. Kvalita prepojenia domu so zeleňou bude postupom času rásť a symbióza so záhradou bude stále zjavnejšia.
Dom V (viac tu)
Bratislava
Architekti: Martin Skoček, Lucia Miklová
Krajinný architekt: Michal Marcinov
Foto: Matej Hakar
Komentár poroty:
Tento rodinný dom prehodnocuje princíp tradičného trojdielneho dedinského domu. Odvracia sa od hluku cesty a bočnou fasádou sa veľkolepo otvára do záhrady. Nádherná práca so svetlom dáva vyniknúť čistote formy dokonale prevedenou novou interpretáciou tvaroslovia tradičného krovu a priestranného interiéru. Najviac upúta harmónia in-teriéru, kvalitného detailu a použitej materiality. Dom vrastá do záhrady a neodstraňuje jej pamäť. Nevadí mu, že sa fasádou dotýka kôry starej jablone. Medzi domom a záhradou tu existuje vzácny intímny dialóg.
Rodinný dom CLT16
Záhorská Bystrica
Architekti: ateliér Molnár-Peráček s.r.o.
Foto: Ľubomír Peráček ml.
Komentár poroty:
Dom sa svojou hmotou veľmi prirodzeným spôsobom prispôsobuje zvlnenému terénu a existujúcej zeleni. Všetky spoločné priestory orientuje okolo dominantnej vŕby. Tvarová a vďaka použitému drevu aj materiálová symbióza podporuje splynutie domu s okolím. Originálnou súčasťou dispozície je aj obytná chodba, ktorú od záhrady oddeľuje sklenná stena. Vďaka tomu je chodba povýšená na vzdušný obytný priestor orientovaný do záhrady. Záhradné úpravy a zásahy do existujúcej vzrastlej zelene sú minimálne a veľmi rešpektujúce. Záhrada diktuje konkrétne architektonické riešenie.
Rodinný dom zo storočného humna (viac tu)
Veličná
Architektka: Eliška Turanská
Iné: Margaréta Šuvadová
Foto: Eliška Turanská
Komentár poroty:
Adaptácia storočného humna je príkladným prístupom k súčasnému rodinnému bývaniu na vidieku. Odvaha mladých majiteľov a tvorivý prístup architektky priniesol prekvapivé spojenie tradičnej stodoly a rodinného domu. Pôvodné materiály boli s láskou druhotne použité a harmonicky doplnené novými. Pokora a skromnosť nechala vzniknúť jedinečnej stavbe. Tento projekt sme sa rozhodli zaradiť ako nomináciu až do dvoch kategórií. Chceme tak vyzdvihnúť rozhodnutie investora - mladej rodiny, premeniť existujúcu storočnú hospodársku budovu v oravskej Veličnej na plno-hodnotné rodinné bývanie.
Kategória BYTOVÉ DOMY
Bytové domy Kamence, Etapa 1 (viac tu)
Kysucké Nové Mesto
Architekti: Michal Sulo, Miriam Lišková
Krajinní architekti: Ján Augustín, Iveta Augustínová
Spolupráca: Jana Nagyová, Boris Rusiňák, Viktória Sabadošová
Foto: SLLA
Komentár poroty:
Napriek limitom v kvalite dispozičných riešení samotných domov aj jednotlivých bytov s dlhými chodbami, úzky-mi izbami a svetelnými pomermi v interiéri sa 1. etapa rozsiahleho obytného súboru na okraji okresného mesta presadila predpokladom dobrého koncepčného riešenia urbanistického celku. Porotu zaujala tvorba inkluzívne poňatých verejných a poloverejných priestorov súboru. Koncept bytových domov vzišiel z architektonicko-urbanistickej súťaže návrhov. Práve súťaž je intenzívnym predpokladom, že následná projektová dokumentácia vo svojej záväznej podobe nerezignuje na východiská, ktoré sú podmienkou kvalitného bývania: väzby, interakcie, šance a možnosti na aktivity mimo hraníc bytu.
Domy Roličky (viac tu)
Bratislava
Architekti: cakov+partners
Fotografie: Tomáš Manina
Komentár poroty:
Aj druhá nominácia v kategórii Bytové domy naráža na limity. Radové mestské vily predstavujú segment luxusného bývania solventného Bratislavčana, reprezentovaného výbornou dispozíciou bytu a kvalitnou materialitou. Charakteristickou črtou objektu je rozmiestnenie veľkorysých trojbytových objemov v línii na slnečnom juhozápadnom svahu. Porotu oslovili príjemne zorganizované pôdorysné riešenia a priestorové pohodlie bytov. Zámer projektu bol vo veľkej miere ponúknuť pre obyvateľov súkromie a zároveň využiť pekné výhľady na Bra-tislavu. Na druhej strane sa celý areál odvracia od svojho okolia.
Kategória FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY
Hrad Uhrovec - Hospodárska budova (viac tu)
Uhrovec
Architekti: Martin Varga, Martin Kvitkovský, Pavol Paulíny
Foto: Peter Čintalan / Dynameet
Komentár poroty:
Hrad Uhrovec je exemplárnym príkladom v prístupe pamiatkovej obnovy, spoločného historického dedičstva. Nasadenie architektov, ako aj celého realizačného tímu, je vnímané ako životné poslanie. Dôsledné poznanie histórie a patričná úcta k pôvodnej architektonickej substancii definujú toto v pozitívnom zmysle slova atavis-tické ľudské snaženie.
Obnova a adaptácia secesnej vily v Tatrách (viac tu)
Nový Smokovec, Vysoké Tatry
Architekti: Juraj Hermann, Beáta Hermannová, Viera Hajasová
Iné: Peter Kucharovič
Foto: Tomáš Hyben
Komentár poroty:
Obnovená vila Lavína v Novom Smokovci dokazuje, že je možné adaptovať historickú vilu na plnohodnotnú funkciu so súčasnými nárokmi. Podarilo sa tak zvrátiť dezolátny stav domu, ktorý roky chátral aj napriek tomu, že je národnou kultúrnou pamiatkou. Predstavuje zároveň veľmi kvalitnú rekonštrukciu pri zachovaní súladu požiadaviek pamiatkovej ochrany s požiadavkami návštevníkov Tatier. Táto úctivá premena historickej tatranskej vily stojí v ostrom kontraste s tým, k čomu dochádza v posledných rokoch v Demänovej doline v Nízkych Tatrách.
Rodinný dom zo storočného humna (viac tu)
Veličná
Architektka: Eliška Turanská
Iné: Margaréta Šuvadová
Foto: Eliška Turanská
Komentár poroty:
Tento projekt sme sa rozhodli zaradiť ako nomináciu až do dvoch kategórií. Chceme tak vyzdvihnúť rozhodnutie investora, mladej rodiny, využiť existujúcu storočnú hospodársku budovu v oravskej Veličnej a premeniť ju na plnohodnotné bývanie. Rozhodli sa zotrvať v rodnom kraji, aj keď ich profesný život zostáva v hlavnom meste. Vyjadrili tým svoju úctu k rodisku a ukázali cestu ako efektívne využiť pôvodné objekty, rodinné a historické dedičstvo predkov, namiesto ich demolácie a zániku.
Súkromná základná škola Guliver (viac tu)
Banská Štiavnica
Architekti: Richard Murgaš, Martin Lepej, Lukáš Cesnak
Foto: Tomáš Manina, DYNAMEET visual studio
Komentár poroty:
Architekti s investorom vložili do tohto historického mesta majstrovské dielo, ktoré kvalitou nastavuje vysokú latku. Objekt tvorí jeden komplex učební, jedálne, telocvične, plaveckého bazénu a exteriérových športovísk. Areál je navyše obohatený o starostlivo založené parkové úpravy. To všetko v najvyššej kvalite z hľadiska funkčných väzieb, architektonického konceptu a technických detailov. Dôležitou súčasťou návrhu je i premyslený design interiérov a voľba mobiliáru.
Kategória INTERIÉR
Byt N1M (viac tu)
Bratislava
Architekti: benkobenkova
Fotografie: Nora a Jakub Čaprnka
Komentár poroty:
Byt vyniká centrálnou dispozičnou úpravou, ktorá je v skutočnosti hlavným obytným priestorom, zatiaľ čo os-tatné priestory nočnej časti sú len v nevyhnutnej metráži. Pridanou hodnotou bytu je priznaný železobetónový trámový strop, ktorý poukazuje na konštrukčnú podstatu funkcionalistického mestského paláca. Dôležitým deliacim článkom je knižnica, ktorá oddeľuje dennú a nočnú časť. Jedným zo vstupov do hosťovskej spálne sú drevené harmonikové dvere, ktoré poskytujú pri ich otvorení rozšírenie o intímny „salónik“, čo dodáva priestoru priam scénický charakter.
Nehera (viac tu)
Viedeň (Rakúsko)
Architekti: Martin Skoček, Pavol Dobšinský, Michaela Dunajská, Lucia Miklová
Foto: Matej Hakar
Komentár poroty:
Interiér predajne oblečenia slovenskej značky Nehera vo Viedni stojí na priznanej oceľobetónovej konštrukcii, kvalitných prírodných materiáloch a elegantnej zemitej farebnosti. Citlivosť autorov, minimalizmus, architektonický detail a redukcia nábytkového zariadenia dáva základ pre mimoriadnu kvalitu interiéru, ktorý sa vymyká zaužívaným štandardom v tejto oblasti. Pridanou hodnotou je aj realizácia diela v zahraničí slovenskými architektmi.
1903 (viac tu)
Trnava
Architekti: Kilo / Honč
Foto: Matej Hakár
Komentár poroty:
Veľká hodnota tohto bytu spočíva v jeho odvážnom, priam experimentálnom dispozičnom riešení. Priehľadná stena prechádza diagonálne naprieč bytom, čím pôvodný a rozsiahly historický interiér delí na menšie miestnos-ti šité pre potreby mladej rodiny. Toto riešenie však nenarušuje vzdušnosť a veľkorysosť vnútorného priestoru. Porota si všimla mimoriadne pozitívny trend - mladé rodiny stále viac spolupracujú s architektmi aj napriek limitom vlastného rozpočtu. Kombinácia invencie, spolupráce a rešpektu dáva základ pre kvalitné architekto-nické riešenie.
Kategória EXTERIÉR
Neformálne mo(nu)menty (viac tu)
Bratislava
Architekti: Kolektív VŠVU
Fotografie: Šimon Parec
Komentár poroty:
Stav sídlisk z obdobia socializmu nás prenasleduje a je odrazom hodnotového systému našej spoločnosti. Anonymita medzipriestorov na sídlisku, akási samozrejmosť zanedbanosti a presúvanie zodpovednosti za tento stav na správu mesta a všeobecná letargia, stoja za hľadaním a iniciatívou autorov projektu, ktorí sa snažia burcovať a poukazovať na veľký potenciál, ktorý tieto priestory majú pre obývateľnosť mesta. Formou priestorovej akupunktúry odhaľujú to, čo je skryté. Používajú k tomu nájdené materiály, potetované časom. Z týchto materiálov vytvárajú nové priestorové vzťahy, doslova pozývajú diváka k interakcii. Tým, že sa dočasne mení topografia miesta, prepožičiavajú lokalite novú priestorovú identitu. Mo(nu)enty sú výhliadkou, ktorá otvára oči tam, kde sú všetci slepí.
Vyhliadková veža Devínska Kobyla (viac tu)
Bratislava
Architekti: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Emanuel Zatlukaj, Imrich Vaško, Branislav Groch, Aleš Hradecký, Denisa Pavkovček Šťastná
Fotografie: Tomáš Manina
Komentár poroty:
Potreba vidieť, orientovať sa v krajine je jednou z archetypálnych potrieb človeka. Historicky je Devín svedkom rôznych časových metamorfóz. Je pravdepodobné, že súčasný vegetačný povrch je výsledkom dlhodobej „kolonizácie“ armádou Československej republiky so všetkými jej negatívnymi dôsledkami. Nová rozhľadňa je konštrukčne zaujímavým dielom. Zámerná priestorová choreografia umožňuje rozprestretie pohľadov do všetkých svetových strán. Vďaka transparentnosti sa návštevník stáva dynamickou súčasťou celkovej kompozície. Na pohyb odpovedá rozhľadňa miernym chvením a návštevník má doslova pocit akéhosi vznášania.
Kategória OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY
Administratívna budova Veterná (viac tu)
Nitra
Architekti: GRUP architects s.r.o.
Fotografie: Nora & Jakub Čaprnka
Komentár poroty:
Porota ocenila urbanisticky dobre umiestnený objekt v tesnej blízkosti historického centra. Elegantné propor-cie domu vytvárajú mestský šperk uprostred zástavby. Pozemok investora je voľne priechodný, vďaka čomu sa zapája do života mesta. Podčiarkuje to aj galéria umenia v parteri objektu. Priestorovo veľkorysé až rozšafné riešenie zvýrazňuje vysoká úroveň materiálového a remeselného prevedenia.
Likérka (viac tu)
Trenčianske Teplice
Architekti: Juraj Hubinský atelier, Kuklica Smerek architekti
fotografie: Juraj Hubinsky, Lousy Auber
Komentár poroty:
Likerka je zdarnou premenou v srdci kúpeľného mesta. Nová náplň vdýchla život nielen domu ale i jeho okoliu. Okrem atraktívnej prevádzky tak ,,Likerka” dáva mestu aj cenný verejný priestor a vo svojej komplexnosti sa stáva novým atraktorom. Konverzia, ktorá môže byť precedensom pre podobné miesta, ktoré vytrvalo čakajú na svoju príležitosť.
Pradiareň 1900 (viac tu)
Bratislava
Architekti: Juraj Almássy, Peter Bouda, Richard Čečetka, Ivan Masár
Fotografie: Pavol Kudiváni, Juraj Almássy
Komentár poroty:
Porota ocenila solídnu obnovou, ktorá ponúka vysoký štandard administratívnych priestorov. Autori sa v návrhu dobre vysporiadali so súčasnými nárokmi na vnútorné prostredie budovy, ukryli technológie a zachovali množ-stvo remeselných detailov, ktoré utvárajú atmosféru stavby. Veľkorysý verejný priestor a otvorenie budovy v par-teri prepája objekt s mestom. Neostáva iné, než si želať, aby investor našiel rovnako kultivovaných nájomníkov, ktorí budú uctievať otvorené halové priestory pôvodných cvernových závodov a industriálneho ducha stavby.
Polyfunkčný dom „The Corner“ (viac tu)
Bratislava
Architekti: Martin Kusý II., Pavol Paňák, Mária Michalič - Kusá
Fotografie: Tomáš Manina
Komentár poroty:
Mestský dom v jedinečnom susedstve, ktorého kvality sú jasným hýbateľom pri formovaní autentickej architektonickej výpovede. Palác na rohu tu vo svojej poctivosti snúbi elementárne atribúty architektúry a stáva sa tak relevantnou súčasťou budúcej histórie tohto miesta aj mesta.
Súkromná základná škola Guliver (viac tu)
Banská Štiavnica
Architekti: Richard Murgaš, Martin Lepej, Lukáš Cesnak
Fotografie: Tomáš Manina, DYNAMEET visual studio
Komentár poroty:
Objekt svojou architektonickou a dizajnérskou kvalitou, ako sa aj samotným prevedením ďaleko presahuje štan-dardy v oblasti školských stavieb, nielen na Slovensku. Potreby detí určujú architektonickú skladbu a účel jednotlivých priestorov. Vzdelávanie a výchova sa má realizovať v mimoriadne kvalitnom architektonickom prostre-dí, ktoré deti stimuluje nielen k lepším študijným výsledkom, ale aj k citlivosti pre umenie a medziľudské vzťahy. Škola v Banskej Štiavnici je nečakanou deklaráciou nevyhnutnosti klásť najvyšší dôraz na kvalitu priestorov pre vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť. Porota sa preto zaoberala aj pomerne naliehavou otázkou, koho úlohou je stavať kvalitné školské zariadenia. Má povinnosti štátu suplovať súkromný investor?
Laureátov jednotlivých kategórií sa verejnosť dozvie v priamom prenose na Dvojke vo štvrtok 07. októbra 2021.