Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. október 2020
0
2797

Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle

Zážitková cesta k výhľadom.
Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle
Ateliér: Architekti Šebo LichýAutori: Ing. arch. Tomáš Šebo, Mgr. arch. Igor Lichý, Ing. arch. Aleš Hradecký, PhD., Ing. arch. Emanuel Zatlukaj, Prof. akad. arch. Imrich Vaško, Ing. Branislav Groch, Ing. arch. Denisa ŠťastnáSpolupráca: Katarína Frivaldská, Júlia JackulíkováInvestor: Mestská časť Devínska Nová VesPlocha pozemku: 60 m2Zastavaná plocha: 39 m2Podlažná plocha: 74,2Návrh: 2018 - 2018Realizácia: 2020 - 2020Adresa: Devínska kobyla , Bratislava, SlovenskoPublikované: 2. november 2020

Na vrchole Devínskej Kobyly, ktorý je najvyšším bodom masívu Devínskej brány pribudla nová rozhľadňa. Investorom projektu, ktorý vyrástol na priesečníku obľúbených turistických trás je Devínska Nová Ves. Snahou mestskej časti bolo aj napriek obmedzenému rozpočtu vybudovať atraktívnu vyhliadku.

Bratislavský ateliér Architekti Šebo Lichý oslovil starosta Devínskej Novej Vsi, na základe predchádzajúcich referencií, ešte v roku 2018. Architekti následne vypracovali viacero variantných riešení, z ktorých sa postupne vykryštalizovala výsledná podoba vyhliadkovej veže. Architekti Šebo Lichý a ITB Development podporili realizáciu sponzorskou participáciou. “Veríme, že výhľady budú lákadlom nielen pre obyvateľov priľahlých mestských častí a výstavba rozhľadne prispeje k znovuobnoveniu lokality,” dopĺňajú autori.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

“Umiestnenie na rozhraní  troch štátov reprezentuje symbolický význam prelínania kultúr strednej Európy. Výhľad do troch susediacich krajín je motívom, ktorý sme pretavili do troch vyhliadkových plošín v rôznych výškových úrovniach. Biela farebnosť umožňuje vyniknúť jej siluete na pozadí korún okolitých stromov a zároveň ju robí 'neviditeľnou' z diaľkových výhľadov na masív Devínskej Kobyly.” vysvetľujú koncept architekti.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Tridsaťpäťtonová oceľová konštrukcia siaha do výšky 21,27 metrov. Na vrcholovú vyhliadkovú plošinu sa návštevníci dostanú po vyšliapaní 112 schodov. 

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

“V bohatej faune Devínskej Kobyly nájdeme aj modlivku zelenú, ktorá svojim štíhlym tvarom môže pripomínať konečné zhmotnenie výrazu vyhliadkovej veže,” dodávajú na záver autori.

Foto: Tomáš Manina
Pôdorys
PôdorysAutor: Architekti Šebo Lichý
Pohľad
PohľadAutor: Architekti Šebo Lichý
146380
Youtube

Poloha diela

Ing. arch. Tomáš Šebo
Mgr. arch. Igor Lichý
Ing. arch. Aleš Hradecký, PhD.
Ing. arch. Emanuel Zatlukaj
Prof. akad. arch. Imrich Vaško
Ing. Branislav Groch
Ing. arch. Denisa Šťastná

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím