Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. máj 2021
0
1661

Študentská architektonická ideová súťaž: Raketová základňa Devínska Kobyla

Hľadanie optimálneho programu a využitia chátrajúceho areálu protileteckej obrany.
Vyhlásenie1.6.2021
12:00
Odovzdanie návrhov29.10.2021
23:59
VyhlasovateľArchitekti Šebo Lichý
AdresaMickiewiczova 2246/9,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaSúťaž
KontaktKarin Jecková
jeckova@sebolichy.sk

Anonymná študentská ideová súťaž pre študentov a absolventov, ktorí ukončili štúdium promóciou v rokoch 2019 a 2020.

Areál raketovej základne nachádzajúci sa nad Bratislavou na vrchole Devínskej Kobyly je dnes nepoužívanou a schátranou spomienkou na históriu. Betónové silá, bunkre a kasárne postavené v osemdesiatych rokoch 20. storočia lákajú už iba pár pamätníkov, zvedavcov či okoloidúcich turistov. Objekty sú v zlom technickom stave a v mnohých prípadoch je pohyb v ich blízkosti nebezpečný. Ideová súťaž môže byť impulzom pre revitalizovanie aktuálne opusteného a chátrajúceho areálu raketovej základne situovanej v chránenej krajinnej oblasti Malých Karpát. Významný historický, prírodný, ako aj vojenský kontext raketovej základne sú podnetnými motívmi na plnohodnotné využitie územia. 

Súťažiaci Budú musieť hľadať odpovede na viaceré zložité otázky. Ako aktivizovať a pritom chrániť územie? Ako synchronizovať dostupnosť a odľahlosť miesta a jeho nových funkcií? Akými nástrojmi podporiť záchranu územia a jeho nedávnu vojensko-politickú archeológiu...?

Výsledné návrhy by mali byť katalógom inšpirácií pre majiteľov nehnuteľností pri hľadaní programu a spôsobu ich využitia, zároveň by mali slúžiť ako inšpirácia pre mestskú časť na prípadné investície do infraštruktúry a napokon aj pre magistrát pri definovaní novej regulácie.

Študenti a absolventi budú môcť zasielať ideové návrhy pre rekonštrukciu areálu do 29.10.2021. Všetky podklady k súťaži sú dostupné v online podobe. Vyhlásenie výsledkov prebehne v novembri

Víťazi súťaže budú ocenení finančnými odmenami:

  1. cena – 3 000€
  2. cena – 2 000€
  3. cena – 1 000€

Členmi poroty budú architekti a architektky:

  • Dana Čupková
  • Miroslava Brooks 
  • Lenka Petráková 
  • Imrich Vaško 

Členmi poroty budú aj starosta Devínskej Novej Vsi – Dárius Krajčír a zástupcovia ateliéru Architekti Šebo Lichý – Tomáš Šebo a Igor Lichý.

Prevedenie / forma odovzdania:

  • panely: min 2ks, max 3ks ; formát 700mm(šírka) x 1000mm(výška) (formát PDF)
  • portfólio - formát A3 (PDF)

Všetky informácie o súťaži nájdete na webovej stránke www.raketovazakladna.sk
Súťažné podklady sú prístupné na zdieľanom úložisku

Súťažné podmienky:

Foto: Tomáš Manina
Foto: Peter Petergáč
Foto: Peter Petergáč
Foto: Peter Petergáč
Foto: Peter Petergáč

 

Sprievodný text Andrey Bystrickej k vyhláseniu súťaže:

Aká bude budúcnosť Devínskej Kobyly?

Devínska Kobyla je horský masív na juhozápadnom okraji Bratislavy. Je prírodnou dominantou na sútoku Moravy a Dunaja. Z jej vrcholu je výhľad na mesto, do Rakúska a Maďarska a v prípade dobrej viditeľnosti až do Česka. Je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, zároveň patrí do sústavy chránených území členských krajín Európskej únie NATURA 2000 a je mimoriadne obľúbeným výletným cieľom (nielen) Bratislavčanov.

Pozoruhodné miesto s bohatou históriou

Devínska Kobyla je pozoruhodné miesto z mnohých dôvodov. Jej geografická poloha na najjužnejšom výbežku Malých Karpát z nej robí strategické prírodné i geopolitické rozhranie. Na jednej strane sa tu stretávajú biotopy dvoch odlišných oblastí - panónskej a západokarpatskej, na strane druhej bola v minulosti opakovane rozhraním aj odlišných politických celkov. Ak v prvom prípade zo stretu vyťažila výnimočnú biodiverzitu a mimoriadne botanické, zoologické, geologické a paleontologické hodnoty, v prípade druhom jej zostalo hmotné dedičstvo v podobe rôznorodých vojenských obranných stavieb. Hrad Devín, ako historicky a turisticky významnú pamiatku, spomínať netreba. Vrchol Devínskej Kobyly však skrýva aj ďalšiu vojenskú štruktúru – z dôb železnej opony. V osemdesiatych rokoch tu socialistická armáda vybudovala raketovú základňu ako súčasť obrany štátov Varšavskej zmluvy proti letectvu a raketám NATO. Socialistický režim trpel presvedčením o nepriateľských úmysloch “imperialistického” západu a napriek pretrvávajúcemu mieru mal neustálu potrebu demonštrovať svoju vojenskú silu. Na tieto účely boli budované  “mierové” palposty na exponovaných miestach.

Armáda fungovala na raketovej základni až takmer do prelomu tisícročí. Keď v roku 1997 definitívne odišla, velenie prebrala príroda. Dnes je celý areál voľne prístupnou rekreačnou oblasťou. Pri prechádzke tu nájdeme len spustnuté betónové torzá vojenských objektov, zdanlivo náhodne roztrúsené v zeleni. Príroda si ich pomaly uzurpuje a prekrýva závojom vegetácie, podobne ako čas kradne a prekrýva závojom zabudnutia naše spomienky na temné obdobie s nimi späté. S existenciou železnej opony je spojené množstvo tragických príbehov ľudí, ktorí v túžbe po slobode riskovali život. Dodnes táto temná stránka histórie nemá na Slovensku dostatočnú muzeálnu prezentáciu, ktorá by miznúce spomienky živo uchovala aj pre budúce generácie. Robustné stavebné štruktúry v chránenom prírodnom území predstavujú značnú ekologickú záťaž, no zároveň majú jedinečný potenciál a poskytujú nám vzácnu príležitosť na prácu s minulosťou a budúcnosťou súčasne. 

Nová rozhľadňa “Modlivka” na Devínskej Kobyle

Prvou lastovičkou zmeny bolo rozhodnutie bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves postaviť na vrchole rozhľadňu. Mala nahradiť malú provizornú vojenskú pozorovateľňu postavenú z raketového plášťa. Zadania sa chytili architekti z ateliéru Šebo Lichý a vypracovali moderný futuristický návrh kovovej rozhľadne. Pracovali s konceptom dynamickej rotácie troch vyhliadkových plošín, z ktorých sa otvárajú nerušené výhľady na celú panorámu trojmedzia  Slovensko – Rakúsko – Maďarsko. Rozhľadňa svojou architektonickou symbolikou reprezentuje prelínanie troch rôznych kultúr strednej Európy. Po náročnom procese prípravy a viacnásobnom posúvaní termínov dokončenia sa Bratislava nakoniec svojej novej rozhľadne vlani úspešne dočkala. Uprostred raketovej základne rozkvitla biela technokráska. Ľahká svetlá konštrukcia necháva vyniknúť špirálovitej siluete na pozadí korún okolitých stromov a zároveň ju robí neviditeľnou z diaľkových výhľadov na masív Devínskej Kobyly. Rozhľadňa sa v okamihu stala mimoriadne obľúbenou výletnou atrakciou pre obyvateľov mesta. O jej popularite svedčí aj fakt, že sa dostala do urbánneho slovníka Bratislavčanov ako “Modlivka” - čo reflektuje jej špecifický tvar a zároveň vytvára spojenie s miestnou faunou, pre ktorú je modlivka typická. Úspech rozhľadne akceleroval úvahy o tom, ako ďalej so zvyškom areálu. Celý areál leží v chránenej krajinnej oblasti s rastlinnými a živočíšnymi spoločenstvami bohatými na výskyt ohrozených, vzácnych či zákonom chránených druhov. Zároveň majú objekty a pozemky v ňom množstvo vlastníkov s rôznymi, potenciálne aj protichodnými, záujmami. Je preto dôležité, aby si mesto Bratislava v krátkej dobe premyslelo a vypracovalo pre celú oblasť plán rozvoja a regulácie, ktorý umožní zmysluplne a udržateľne využiť potenciál územia v súlade so spoločenskými, ekologickými i súkromnými záujmami. 

Príležitosť pre mladých architektov

Zámeru by mala napomôcť aj pripravovaná študentská ideová súťaž, ktorú organizujú autori novej rozhľadne, architekti z ateliéru Šebo Lichý. Prebiehať bude v termíne od 1.6. – 29.10 2021 a úlohou študentov bude navrhnúť program využitia areálu. Budú musieť hľadať odpovede na viaceré zložité otázky. Ako aktivizovať a pritom chrániť územie? Ako prezentovať historické a ekologické témy v kombinácii fyzických artefaktov a virtuálneho zážitku? Ako synchronizovať dostupnosť a odľahlosť miesta a jeho nových funkcií? Akými nástrojmi podporiť záchranu územia a jeho nedávnu vojensko-politickú archeológiu? Ako spriateliť antagonistické záujmy prírody, pamätníka, výskumného kampusu a turizmu? Výsledné návrhy by mali byť katalógom inšpirácií pre majiteľov nehnuteľností pri hľadaní programu a spôsobu ich využitia, zároveň by mali slúžiť ako inšpirácia pre mestskú časť na prípadné investície do infraštruktúry a napokon aj pre magistrát pri definovaní novej regulácie. 
Na záver treba spomenúť, že aj laická verejnosť bude mať príležitosť dozvedieť sa o problematike viac. Či už sa zúčastní na niektorej z plánovaných komentovaných prehliadok, alebo sa do témy raketovej základne na Devínskej Kobyle začíta v krátkej sérii pripravovaných článkov, ktoré budú vychádzať na sociálnych sieťach ateliéru Šebo Lichý.

Všetky informácie o súťaži nájdete na webovej stránke www.raketovazakladna.sk

Podklady: Architekti Šebo Lichý

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím