Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. júl 2021
8
10085

CE ZA AR 2021 - nominácie

Porota rozhodla. Nominovala 20 diel v šiestich kategóriách.
CE ZA AR 2021 - nominácie

S potešením zverejňujeme nominácie 20. ročníka Ceny Slovenskej komory architektov CE ZA AR. Nominované diela podrobnejšie predstavujeme v priložených profiloch.

Ocenenie CE ZA AR, ktorého vyhlasovateľom je Slovenská komora architektov, už 20. rok upozorňuje na spoločenskú hodnotu architektonických diel a profesionálnych výkonov slovenských architektov. Jeho prínos pre rozvoj kultúry a prostredia pre zdravý život ľudí je vzhľadom na súčasnú globálnu situáciu ešte významnejší. “CE ZA AR vytvára okrem samotného ocenenia aj priestor na diskusiu o vplyve architektúry na kvalitu nášho života. Práve preto je aktuálnym heslom komunikačnej línie ceny CE ZA AR pre rok 2021 #zelenaprearchitektúru, ktorou sa pridáva ku globálnym výzvam miernenia dopadov environmentálneho vplyvu architektúry,” povedala úvodom riaditeľka úradu Slovenskej komory architektov, Oľga Miháliková.

Predseda Slovenskej komory architektov Ilja Skoček zdôraznil, že v nadchádzajúcom období, počas čerpania rekordných finančných prostriedkov z rozpočtu Európskej únie v rámci Plánu obnovy a stability Slovenska, čelíme veľkej výzve a historickej príležitosti zároveň. Je len na rozhodnutí verejnej správy, samospráv, štátu a súkromného sektora, ako zodpovedne odpovie v oblasti výstavby na tieto výzvy. CE ZA AR ukazuje, že na Slovensku je veľký potenciál v tvorbe a zodpovednom prístupe, ktoré architekti dokážu verejnosti ponúknuť. “Hľadajme kvalitu v porovná-vaní možných riešení. Hľadajme kvalitu výstavby a obnovy prostredníctvom súťaží návrhov.” dodal.
Porota v jubilejnom 20. ročníku ceny hodnotila v prvom kole 81 prihlásených diel, z ktorých v užšom výbere počas cesty naprieč Slovenskom osobne navštívila 30 realizovaných objektov. Medzinárodná porota navštívila diela a hodnotila v zložení:

  • Táňa Buijs-Vítková (Holandsko)
  • Jakub Cígler (Česká republika)
  • Bohunka Koklesová (Rektorka VŠVU, Slovenská republika)
  • Peter Moravčík (Slovenská republika, predseda poroty CE ZA AR 2021)
  • Vladimír Sitta (Česká republika)
  • Pavol Šilla (Slovenská republika)
  • Štěpán Valouch (Česká republika)

V rámci 20. ročníka ceny medzinárodná porota mimo obhliadky diel výnimočne navštívila aj jedinečnú stavbu v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice. Liečebný dom Machnáč z roku 1932 od architekta Jaromíra Krejcara chátra už takmer dve dekády. Dnes stojí naša spoločnosť pred rozhodnutím, či Slovensko tento klenot natrvalo stratí alebo sa podarí objekt zachrániť príkladnou pamiatkovou obnovou. Porota 20. ročníka CE ZA AR preto verejne apeluje: “Zachráňme Machnáč!”

„Tento rok je výrazne čitateľné nasadenie architektov. Hovoríme o nasadení nielen nad rámec štandardného, ale dokonca nad rámec nadštandardného, vloženie sa do vecí za hranicu zmluvných povinností či dohodnutého honorárového pokrytia. Všetko v prospech dokonalého prevedenia diela,“ zhodnotil predseda poroty, architekt Peter Moravčík.

Na základe osobnej obhliadky porota vybrala 21 diel v 6 kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Fenomény architektúry, Interiér, Exteriér a Občianske a priemyselné budovy, ktoré zverejňujeme aj s hodnotením medzinárodnej poroty.  

 

Kategória RODINNÉ DOMY

 

Dom pre rodinu s domácimi zvieratkami (viac tu)

Bratislava
Architekti: Sadovsky Architects
Krajinná architektúra: Labak štúdio
Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci

Komentár poroty:

Výraznou kvalitou domu je spôsob, akým sa prelína zo záhradou situovanou na dvoch rôznych úrovniach s dvomi rôznymi témami: centrálny priestor s kuchyňou má po ľavej strane záhradu, ktorá upúta svojou až dekoratívnou neformálnosťou. Na druhej strane má záhradu, ktorá svojím predsadením rámcuje výhľad do okolia. Odfiltruje tak nežiadúce výhľady a zároveň vytvára v oddychovej časti s bazénom súkromnú zónu. Celý dom pôsobí priestranne, čo podčiarkuje aj vyvýšený centrálny priestor nad kuchyňou. Kvalita prepojenia domu so zeleňou bude postupom času rásť a symbióza so záhradou bude stále zjavnejšia.

Dom pre rodinu s domácimi zvieratkami
Dom pre rodinu s domácimi zvieratkamiFoto: Nora a Jakub Čaprnkovci

 

Dom V (viac tu)

Bratislava
Architekti: Martin Skoček, Lucia Miklová
Krajinný architekt: Michal Marcinov
Foto: Matej Hakar

Komentár poroty:

Tento rodinný dom prehodnocuje princíp tradičného trojdielneho dedinského domu. Odvracia sa od hluku cesty a bočnou fasádou sa veľkolepo otvára do záhrady. Nádherná práca so svetlom dáva vyniknúť čistote formy dokonale prevedenou novou interpretáciou tvaroslovia tradičného krovu a priestranného interiéru. Najviac upúta harmónia in-teriéru, kvalitného detailu a použitej materiality. Dom vrastá do záhrady a neodstraňuje jej pamäť. Nevadí mu, že sa fasádou dotýka kôry starej jablone. Medzi domom a záhradou tu existuje vzácny intímny dialóg.

Dom V
Dom VFoto: Matej Hakár

 

Rodinný dom CLT16 

Záhorská Bystrica
Architekti: ateliér Molnár-Peráček s.r.o.
Foto: Ľubomír Peráček ml.

Komentár poroty:

Dom sa svojou hmotou veľmi prirodzeným spôsobom prispôsobuje zvlnenému terénu a existujúcej zeleni. Všetky spoločné priestory orientuje okolo dominantnej vŕby. Tvarová a vďaka použitému drevu aj materiálová symbióza podporuje splynutie domu s okolím. Originálnou súčasťou dispozície je aj obytná chodba, ktorú od záhrady oddeľuje sklenná stena. Vďaka tomu je chodba povýšená na vzdušný obytný priestor orientovaný do záhrady. Záhradné úpravy a zásahy do existujúcej vzrastlej zelene sú minimálne a veľmi rešpektujúce. Záhrada diktuje konkrétne architektonické riešenie.

Rodinný dom CLT16
Rodinný dom CLT16 Foto: Ľubomír Peráček, ml.

 

Rodinný dom zo storočného humna (viac tu)

Veličná
Architektka: Eliška Turanská
Iné: Margaréta Šuvadová
Foto: Eliška Turanská

Komentár poroty:

Adaptácia storočného humna je príkladným prístupom k súčasnému rodinnému bývaniu na vidieku. Odvaha mladých majiteľov a tvorivý prístup architektky priniesol prekvapivé spojenie tradičnej stodoly a rodinného domu. Pôvodné materiály boli s láskou druhotne použité a harmonicky doplnené novými. Pokora a skromnosť nechala vzniknúť jedinečnej stavbe. Tento projekt sme sa rozhodli zaradiť ako nomináciu až do dvoch kategórií. Chceme tak vyzdvihnúť rozhodnutie investora - mladej rodiny, premeniť existujúcu storočnú hospodársku budovu v oravskej Veličnej na plno-hodnotné rodinné bývanie.

Rodinný dom zo storočného humna
Rodinný dom zo storočného humnaFoto: Eliška Turanská

 

 

Kategória BYTOVÉ DOMY

 

Bytové domy Kamence, Etapa 1 (viac tu)

Kysucké Nové Mesto
Architekti: Michal Sulo, Miriam Lišková
Krajinní architekti: Ján Augustín, Iveta Augustínová
Spolupráca: Jana Nagyová, Boris Rusiňák, Viktória Sabadošová
Foto: SLLA

Komentár poroty:

Napriek limitom v kvalite dispozičných riešení samotných domov aj jednotlivých bytov s dlhými chodbami, úzky-mi izbami a svetelnými pomermi v interiéri sa 1. etapa rozsiahleho obytného súboru na okraji okresného mesta presadila predpokladom dobrého koncepčného riešenia urbanistického celku. Porotu zaujala tvorba inkluzívne poňatých verejných a poloverejných priestorov súboru. Koncept bytových domov vzišiel z architektonicko-urbanistickej súťaže návrhov. Práve súťaž je intenzívnym predpokladom, že následná projektová dokumentácia vo svojej záväznej podobe nerezignuje na východiská, ktoré sú podmienkou kvalitného bývania: väzby, interakcie, šance a možnosti na aktivity mimo hraníc bytu.

Bytové domy Kamence, Etapa 1
Bytové domy Kamence, Etapa 1Foto: SLLA

 

Domy Roličky (viac tu)

Bratislava
Architekti: cakov+partners
Fotografie: Tomáš Manina

Komentár poroty:

Aj druhá nominácia v kategórii Bytové domy naráža na limity. Radové mestské vily predstavujú segment luxusného bývania solventného Bratislavčana, reprezentovaného výbornou dispozíciou bytu a kvalitnou materialitou. Charakteristickou črtou objektu je rozmiestnenie veľkorysých trojbytových objemov v línii na slnečnom juhozápadnom svahu. Porotu oslovili príjemne zorganizované pôdorysné riešenia a priestorové pohodlie bytov. Zámer projektu bol vo veľkej miere ponúknuť pre obyvateľov súkromie a zároveň využiť pekné výhľady na Bra-tislavu. Na druhej strane sa celý areál odvracia od svojho okolia.

Domy Roličky
Domy RoličkyFoto: Tomáš Manina

 

 

Kategória FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY

 

Hrad Uhrovec - Hospodárska budova (viac tu)

Uhrovec
Architekti: Martin Varga, Martin Kvitkovský, Pavol Paulíny
Foto: Peter Čintalan / Dynameet

Komentár poroty:

Hrad Uhrovec je exemplárnym príkladom v prístupe pamiatkovej obnovy, spoločného historického dedičstva. Nasadenie architektov, ako aj celého realizačného tímu, je vnímané ako životné poslanie. Dôsledné poznanie histórie a patričná úcta k pôvodnej architektonickej substancii definujú toto v pozitívnom zmysle slova atavis-tické ľudské snaženie.

Hrad Uhrovec - Hospodárska budova
Hrad Uhrovec - Hospodárska budovaFoto: Mgr. art. Peter Čintalan / Dynameet

 

Obnova a adaptácia secesnej vily v Tatrách (viac tu)

Nový Smokovec, Vysoké Tatry
Architekti: Juraj Hermann, Beáta Hermannová, Viera Hajasová
Iné: Peter Kucharovič
Foto: Tomáš Hyben

Komentár poroty:

Obnovená vila Lavína v Novom Smokovci dokazuje, že je možné adaptovať historickú vilu na plnohodnotnú funkciu so súčasnými nárokmi. Podarilo sa tak zvrátiť dezolátny stav domu, ktorý roky chátral aj napriek tomu, že je národnou kultúrnou pamiatkou. Predstavuje zároveň veľmi kvalitnú rekonštrukciu pri zachovaní súladu požiadaviek pamiatkovej ochrany s požiadavkami návštevníkov Tatier. Táto úctivá premena historickej tatranskej vily stojí v ostrom kontraste s tým, k čomu dochádza v posledných rokoch v Demänovej doline v Nízkych Tatrách.

Obnova a adaptácia secesnej vily v Tatrách
Obnova a adaptácia secesnej vily v TatráchFoto: Tomáš Hyben

 

Rodinný dom zo storočného humna (viac tu)

Veličná
Architektka: Eliška Turanská
Iné: Margaréta Šuvadová
Foto: Eliška Turanská

Komentár poroty:

Tento projekt sme sa rozhodli zaradiť ako nomináciu až do dvoch kategórií. Chceme tak vyzdvihnúť rozhodnutie investora, mladej rodiny, využiť existujúcu storočnú hospodársku budovu v oravskej Veličnej a premeniť ju na plnohodnotné bývanie. Rozhodli sa zotrvať v rodnom kraji, aj keď ich profesný život zostáva v hlavnom meste. Vyjadrili tým svoju úctu k rodisku a ukázali cestu ako efektívne využiť pôvodné objekty, rodinné a historické dedičstvo predkov, namiesto ich demolácie a zániku.

Rodinný dom zo storočného humna
Rodinný dom zo storočného humnaFoto: Eliška Turanská

 

Súkromná základná škola Guliver (viac tu)

Banská Štiavnica
Architekti: Richard Murgaš, Martin Lepej, Lukáš Cesnak
Foto: Tomáš Manina, DYNAMEET visual studio

Komentár poroty:

Architekti s investorom vložili do tohto historického mesta majstrovské dielo, ktoré kvalitou nastavuje vysokú latku. Objekt tvorí jeden komplex učební, jedálne, telocvične, plaveckého bazénu a exteriérových športovísk. Areál je navyše obohatený o starostlivo založené parkové úpravy. To všetko v najvyššej kvalite z hľadiska funkčných väzieb, architektonického konceptu a technických detailov. Dôležitou súčasťou návrhu je i premyslený design interiérov a voľba mobiliáru.

Súkromná základná škola Guliver
Súkromná základná škola GuliverFoto: Tomáš Manina

 

 

Kategória  INTERIÉR

 

Byt N1M (viac tu)

Bratislava
Architekti: benkobenkova
Fotografie: Nora a Jakub Čaprnka

Komentár poroty:

Byt vyniká centrálnou dispozičnou úpravou, ktorá je v skutočnosti hlavným obytným priestorom, zatiaľ čo os-tatné priestory nočnej časti sú len v nevyhnutnej metráži. Pridanou hodnotou bytu je priznaný železobetónový trámový strop, ktorý poukazuje na konštrukčnú podstatu funkcionalistického mestského paláca. Dôležitým deliacim článkom je knižnica, ktorá oddeľuje dennú a nočnú časť. Jedným zo vstupov do hosťovskej spálne sú drevené harmonikové dvere, ktoré poskytujú pri ich otvorení rozšírenie o intímny „salónik“, čo dodáva priestoru priam scénický charakter.

Byt N1M
Byt N1MFoto: Nora a Jakub Čaprnkovci

 

Nehera (viac tu)

Viedeň (Rakúsko)
Architekti: Martin Skoček, Pavol Dobšinský, Michaela Dunajská, Lucia Miklová
Foto: Matej Hakar

Komentár poroty:

Interiér predajne oblečenia slovenskej značky Nehera vo Viedni stojí na priznanej oceľobetónovej konštrukcii, kvalitných prírodných materiáloch a elegantnej zemitej farebnosti. Citlivosť autorov, minimalizmus, architektonický detail a redukcia nábytkového zariadenia dáva základ pre mimoriadnu kvalitu interiéru, ktorý sa vymyká zaužívaným štandardom v tejto oblasti. Pridanou hodnotou je aj realizácia diela v zahraničí slovenskými architektmi.

Nehera
NeheraFoto: Matej Hakár

 

1903 (viac tu)

Trnava
Architekti: Kilo / Honč
Foto: Matej Hakár

Komentár poroty:

Veľká hodnota tohto bytu spočíva v jeho odvážnom, priam experimentálnom dispozičnom riešení. Priehľadná stena prechádza diagonálne naprieč bytom, čím pôvodný a rozsiahly historický interiér delí na menšie miestnos-ti šité pre potreby mladej rodiny. Toto riešenie však nenarušuje vzdušnosť a veľkorysosť vnútorného priestoru. Porota si všimla mimoriadne pozitívny trend - mladé rodiny stále viac spolupracujú s architektmi aj napriek limitom vlastného rozpočtu. Kombinácia invencie, spolupráce a rešpektu dáva základ pre kvalitné architekto-nické riešenie.

1903
1903Foto: Matej Hakár

 

 

Kategória EXTERIÉR

 

Neformálne mo(nu)menty (viac tu)

Bratislava
Architekti: Kolektív VŠVU
Fotografie: Šimon Parec

Komentár poroty:

Stav sídlisk z obdobia socializmu nás prenasleduje a je odrazom hodnotového systému našej spoločnosti. Anonymita medzipriestorov na sídlisku, akási samozrejmosť zanedbanosti a presúvanie zodpovednosti za tento stav na správu mesta a všeobecná letargia, stoja za hľadaním a iniciatívou autorov projektu, ktorí sa snažia burcovať a poukazovať na veľký potenciál, ktorý tieto priestory majú pre obývateľnosť mesta. Formou priestorovej akupunktúry odhaľujú to, čo je skryté. Používajú k tomu nájdené materiály, potetované časom. Z týchto materiálov vytvárajú nové priestorové vzťahy, doslova pozývajú diváka k interakcii. Tým, že sa dočasne mení topografia miesta, prepožičiavajú lokalite novú priestorovú identitu. Mo(nu)enty sú výhliadkou, ktorá otvára oči tam, kde sú všetci slepí.

Neformálne mo(nu)menty
Neformálne mo(nu)mentyFoto: Šimon Parec

 

Vyhliadková veža Devínska Kobyla (viac tu)

Bratislava
Architekti: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Emanuel Zatlukaj, Imrich Vaško, Branislav Groch, Aleš Hradecký, Denisa Pavkovček Šťastná
Fotografie: Tomáš Manina

Komentár poroty:

Potreba vidieť, orientovať sa v krajine je jednou z archetypálnych potrieb človeka. Historicky je Devín svedkom rôznych časových metamorfóz. Je pravdepodobné, že súčasný vegetačný povrch je výsledkom dlhodobej „kolonizácie“ armádou Československej republiky so všetkými jej negatívnymi dôsledkami. Nová rozhľadňa je konštrukčne zaujímavým dielom. Zámerná priestorová choreografia umožňuje rozprestretie pohľadov do všetkých svetových strán. Vďaka transparentnosti sa návštevník stáva dynamickou súčasťou celkovej kompozície. Na pohyb odpovedá rozhľadňa miernym chvením a návštevník má doslova pocit akéhosi vznášania.

Vyhliadková veža Devínska Kobyla
Vyhliadková veža Devínska KobylaFoto: Tomáš Manina

 

 

Kategória OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY

 

Administratívna budova Veterná (viac tu)

Nitra
Architekti: GRUP architects s.r.o.
Fotografie: Nora & Jakub Čaprnka

Komentár poroty:

Porota ocenila urbanisticky dobre umiestnený objekt v tesnej blízkosti historického centra. Elegantné propor-cie domu vytvárajú mestský šperk uprostred zástavby. Pozemok investora je voľne priechodný, vďaka čomu sa zapája do života mesta. Podčiarkuje to aj galéria umenia v parteri objektu. Priestorovo veľkorysé až rozšafné riešenie zvýrazňuje vysoká úroveň materiálového a remeselného prevedenia.

Administratívna budova Veterná
Administratívna budova VeternáFoto: Nora a Jakub Čaprnkovci

 

Likérka (viac tu)

Trenčianske Teplice
Architekti: Juraj Hubinský atelier, Kuklica Smerek architekti
fotografie: Juraj Hubinsky, Lousy Auber

Komentár poroty:

Likerka je zdarnou premenou v srdci kúpeľného mesta. Nová náplň vdýchla život nielen domu ale i jeho okoliu. Okrem atraktívnej prevádzky tak ,,Likerka” dáva mestu aj cenný verejný priestor a vo svojej komplexnosti sa stáva novým atraktorom. Konverzia, ktorá môže byť precedensom pre podobné miesta, ktoré vytrvalo čakajú na svoju príležitosť.

Likérka
LikérkaFoto: Lousy Auber

 

Pradiareň 1900 (viac tu)

Bratislava
Architekti: Juraj Almássy, Peter Bouda, Richard Čečetka, Ivan Masár
Fotografie: Pavol Kudiváni, Juraj Almássy

Komentár poroty:

Porota ocenila solídnu obnovou, ktorá ponúka vysoký štandard administratívnych priestorov. Autori sa v návrhu dobre vysporiadali so súčasnými nárokmi na vnútorné prostredie budovy, ukryli technológie a zachovali množ-stvo remeselných detailov, ktoré utvárajú atmosféru stavby. Veľkorysý verejný priestor a otvorenie budovy v par-teri prepája objekt s mestom. Neostáva iné, než si želať, aby investor našiel rovnako kultivovaných nájomníkov, ktorí budú uctievať otvorené halové priestory pôvodných cvernových závodov a industriálneho ducha stavby.

Pradiareň 1900
Pradiareň 1900Foto: Pavol Kudiváni

 

Polyfunkčný dom „The Corner“ (viac tu)

Bratislava
Architekti: Martin Kusý II., Pavol Paňák, Mária Michalič - Kusá
Fotografie: Tomáš Manina

Komentár poroty:

Mestský dom v jedinečnom susedstve, ktorého kvality sú jasným hýbateľom pri formovaní autentickej architektonickej výpovede. Palác na rohu tu vo svojej poctivosti snúbi elementárne atribúty architektúry a stáva sa tak relevantnou súčasťou budúcej histórie tohto miesta aj mesta.

Polyfunkčný dom „The Corner“
Polyfunkčný dom „The Corner“Foto: Tomáš Manina

 

Súkromná základná škola Guliver (viac tu)

Banská Štiavnica
Architekti: Richard Murgaš, Martin Lepej, Lukáš Cesnak
Fotografie: Tomáš Manina, DYNAMEET visual studio

Komentár poroty:

Objekt svojou architektonickou a dizajnérskou kvalitou, ako sa aj samotným prevedením ďaleko presahuje štan-dardy v oblasti školských stavieb, nielen na Slovensku. Potreby detí určujú architektonickú skladbu a účel jednotlivých priestorov. Vzdelávanie a výchova sa má realizovať v mimoriadne kvalitnom architektonickom prostre-dí, ktoré deti stimuluje nielen k lepším študijným výsledkom, ale aj k citlivosti pre umenie a medziľudské vzťahy. Škola v Banskej Štiavnici je nečakanou deklaráciou nevyhnutnosti klásť najvyšší dôraz na kvalitu priestorov pre vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť. Porota sa preto zaoberala aj pomerne naliehavou otázkou, koho úlohou je stavať kvalitné školské zariadenia. Má povinnosti štátu suplovať súkromný investor?

Súkromná základná škola Guliver
Súkromná základná škola GuliverFoto: Tomáš Manina

Laureátov jednotlivých kategórií sa verejnosť dozvie v priamom prenose na Dvojke vo štvrtok 07. októbra 2021.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím