Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. október 2019
0
7075

CE·ZA·AR 2019 - výsledky

Dnes večer boli slávnostne odovzdané v bratislavskej Starej tržnici ocenenia CE.ZA.AR 2019 (Cena za architektúru Slovenskej komory architektov).
CE·ZA·AR 2019 - výsledky

V živom televíznom prenose boli vyhlásení laureáti 18. ročníka architektonickej súťaže CE·ZA·AR 2019. Vyhlasovateľom ceny CE·ZA·AR je Slovenská komora architektov.

18. ročník Ceny za architektúru CE∙ZA∙AR 2019 vyvrcholil dnes večer v bratislavskej Starej tržnici slávnostným odovzdaním sošiek víťazom. Galavečer bol príležitosťou upozorniť verejnosť na kvalitnú domácu architektonickú tvorbu. Prítomní boli významní hostia z kultúrno-spoločenského života a architektonickej obce.

"Úlohou ocenenia CE∙ZA∙AR je zdôrazňovať kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať kvalitu profesionálnych výkonov architektov, no predovšetkým kultivovať verejné povedomie o nutnosti rozvoja kvalitnej architektúry, ako základného princípu zvyšovania kvality životného prostredia vytváraného výstavbou. CE∙ZA∙AR dospel. Osemnásť ročníkov je dôkazom dôležitosti reflexie architektúry. Vyrástol do najsledovanejšej, odbornou aj laickou verejnosťou rešpektovanej prehliadky architektonických diel u nás. Dostať CE∙ZA∙AR-a je dnes prestížou, ktorú vnímajú nie len architekti, ale všetci, čo sa v prostredí architektúry a stavebníctva pohybujú," uviedol predseda predstavenstva Slovenskej komory architektov, architekt Ilja Skoček

Skutočnosť, že kvalitná architektúra je verejným, celospoločenským záujmom, potvrdzuje aj fakt, že 18. ročník Ceny za architektúru CE∙ZA∙AR 2019 sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, primátora Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy Matúša Valla a starostky mestskej časti Bratislava - Staré mesto Zuzany Aufrichtovej.

O udelení cien 18. ročníka CE∙ZA∙AR 2019 rozhodovala porota v zložení: Profesor Petr Hájek, český architekt a predseda poroty, slovenská architektka, laureátka ceny CE ZA AR 2014 Miriam Lišková, slovenský architekt pôsobiaci v regióne Južného Tirolska Pavol Mikolajčák, český architekt Pavel Nasadil, viacnásobný laureát ceny CE∙ZA∙AR a pedagóg Štefan Polakovič, grafická dizajnérka Ľubica Segečová a rakúsky krajinný architekt Kay Strasser.

Tento rok bolo počas slávnostného galavečera opäť udelené aj ocenenie „Patrón architektúry“ za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom. O udelení tejto ceny nerozhoduje medzinárodná porota, ale predstavenstvo Slovenskej komory architektov. A rovnako bola udelená aj Cena verejnosti, ktorá je udelená na základe získaných hlasov v online hlasovaní na portáli denníka Hospodárske noviny.

Galavečerom 18. ročníka Ceny za architektúru CE∙ZA∙AR 2019 sprevádzal moderátor Štefan Chrappa a.k.a. Pišta Vandal.

"Určit vítěze kategorií byl pro porotu tradičně těžký úkol. Porota rozhodovala konsenzuálně s právem veta pro každého člena poroty. Nebylo tedy možné vybrat oceněné prostým hlasováním, ale museli se shodnout jednomyslně všichni členové poroty. Tento způsob je značně zdlouhavý, avšak spravedlivý ke všem členům poroty, jelikož nikdo nemůže být přehlasován. Při pohledu na mapu pro mě bylo zajímavé, že kvalitní stavby jsou celkem rovnoměrně rozloženy na území Slovenska i mimo velká města. To ukazuje na zvyšující se kvalitu standardu. Chtěl bych však upozornit na jeden často zmiňovaný fakt, který je v tomto ročníku obzvláště zřetelně prokázán. Kvalita výsledku není přímo úměrná vloženým finančním prostředkům, ale často vzniká naopak z jejich nedostatku," zhodnotil predseda poroty, profesor Petr Hájek.

V prvom kole medzinárodná porota z celkového počtu 100 prihlásených návrhov vybrala historicky najväčší počet diel do druhého kola. Koncom júna precestovala viac ako 1400 km naprieč Slovenskom a navštívila 31 diel. Následne vybrala 18 nominácií, ktoré bojovali o ocenenie CE ZA AR 2019 v 6 kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Interiér, Exteriér a v novej kategórii - Fenomény architektúry. Ide o prierezovú kategóriu, ktorá by mala umožniť porote oceniť rôzne aspekty architektonickej kvality aj mimo typologických kategórií. Príkladom oblastí, ktoré môže porota oceniť sú: práca s kontextom miesta a programu, prínos v interpretácii novej ideovej koncepcie, príkladná rekonštrukcie historickej substancie, vysoký nárok na aspekty udržateľnosti alebo hodnota vytvorená v podmienkach obmedzeného rozpočtu a iné. Všetky menované kategórie zahŕňajú novostavby, prestavby, dostavby a revitalizácie, nakoľko kategória Obnova a prestavba bola zrušená.

Tento rok bolo počas slávnostného galavečera po štvrtý raz udelené aj ocenenie "Patrón architektúry" za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom. O udelení rozhoduje predstavenstvo Slovenskej komory architektov a jeho hlavným poslaním je pozitívne odprezentovať a oceniť človeka alebo organizáciu, ktorá sa výnimočným spôsobom zaslúžila o rozvoj architektúry a stavebnej kultúry na Slovensku v ostatnom období. Primárnym poslaním teda nie je oceniť architektonický výkon, ale poukázať na pozitívne príklady z praxe, ktoré sú hodné nasledovania.

Rovnako bola udelená aj Cena verejnosti, na základe získaných hlasov počas mesiaca september, v online hlasovaní na portáli denníka Hospodárske noviny.

"Bronzový domček CE∙ZA∙AR-a" - sošku, ktorej autorom je akademický sochár Ján Hoffstädter, si tento rok prevzali architekti za nasledovné diela:

Kategória RODINNÉ DOMY

3.0, Bernolákovo (projekt a jeho genézu sme predstavili v samostatnom článku)
Autori: Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke, TOITO architektonický ateliér

"Krytá terasa pod domom jednoznačně rozšiřuje možnosti bydlení a je chápána jako další prostor v domě. Sepjetí domu s krásnou zahradou je podpořeno v nejvyšší možné míře. Dům je postavený levně, ale je krásný a zcela naplňuje představy rodiny. Porota obdivuje odvahu stavebníků rozhodnout se pro skromný styl života, pro který vytvořili výjimečný domov a který může inspirovat ostatní,"  zhrnul člen poroty architekt Pavel Nasadil.

3.0, Bernolákovo
3.0, Bernolákovo Foto: Katarína Príkopská
3.0, Bernolákovo
3.0, Bernolákovo
3.0, Bernolákovo
3.0, Bernolákovo


Kategória BYTOVÉ DOMY 

Bytové domy NIDO, Bratislava (projekt sme predstavili v tomto článku)
Autor: Peter Sticzay-Gromski; ateliér GRIDO ARCHITEKTI
Spolupráca: Juraj Kováč, Jan Horký, Jan Kropík, Adela Klčová, Acrea, s.r.o., Jan Doubek

"Tento rok porota vybrala projekt, ktorý ponúka za rovnakú predajnú cenu v rámci svojho segmentu pre kupujúcich vyššiu kvalitu architektonického návrhu a realizácie než ostatné projekty, a ocenila úprimnú snahu autorov a investora hľadať v rámci možností zadania rovnováhu," zhodnotila členka poroty, architektka Miriam Lišková.

Bytové domy NIDO, Bratislava
Bytové domy NIDO, BratislavaFoto: Martin Matula
Bytové domy NIDO, Bratislava
Bytové domy NIDO, BratislavaFoto: Martin Matula
Bytové domy NIDO, Bratislava
Bytové domy NIDO, BratislavaFoto: Martin Matula

 

Kategória OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ STAVBY

Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie, Bratislava (realizáciu sme predstavili v tomto článku)
Autor: Oliver Kleinert; ateliér KLEINERT CREATIVE HOUSE
Spolupráca: Jaroslava Ban, Mariana Bartková, Pavol Pribylinec

Poznámka: Autorom návrhu predchádzajúcej fázy obnovy a prestavby (2014-2016) je ateliér studený architekti, pričom prihlasované dielo je autonómnym a na predchádzajúcich rekonštrukciách nezávislým konceptom.

"Ide o priam symbolický počin. Týka sa totiž transformácie bezduchej stavby, aké sa stavali v období socializmu. Pôvodne pochmúrna budova tu jednoduchými zásahmi architektov prešla obrovskou zmenou. Stačilo odstrániť priečky, zbytočné podhľady, pridať denný bar pre študentov a relaxačné zákutia pre čas prestávok. Je osviežujúce vidieť, že v prostredí, ktoré je príznačné často rezignovaným prístupom, sa našla škola, ktorá sa s chuťou pustila do práce na svojej priestorovej obnove. Navyše s veľkou participáciou samotných študentov a ich rodičov, ktorí sa podieľali na zlepšovaní svojho vzdelávacieho prostredia." vysvetlil člen poroty, architekt Pavol Mikolajčák.

Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie, Bratislava
Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie, BratislavaFoto: Petra Bošanská
Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie, Bratislava
Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie, BratislavaFoto: Petra Bošanská
Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie, Bratislava
Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie, BratislavaFoto: Petra Bošanská

 

Kategória FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY

Modulárny systém Ark-shelter (stavebné moduly sme predstavili tu, realizácii na brehu nádrže Nová Bystrica sme venovali samostatný článok
Lokalita premenlivá
Autori: Martin Mikovčák, Michiel De Backer, ateliér Ark-shelter
Spolupráca: Viktor Mikovčák

"Porota mala pomerne ťažkú úlohu. Jednak sa musela v novej kategórii udomácniť, nájsť si argumenty a pomenovania, prečo a za čo by jednotlivé diela mali byť do tejto kategórie zaradené, jednak si vyargumentovať výsledok z mierne neporovnateľných prác – prístupom, výstupom a významom ich celkového dopadu na architektonickú pôdu. Ark-Shelter mladých architektov je z inej časti spektra architektonických riešení - trochu vízia, trochu koncept. Preveruje možnosti používania univerzálnej stavebnej bunky za neustálej prítomnosti kontroly architekta a jeho invenčného vstupu pre rôzne potreby, v rôznych polohách a podobách. Návrh bol v Belgicku ocenený ako mimoriadne zaujímavý start-up a postupne, po výrobe prototypu a jeho niekoľkých realizáciách v zahraničí, sa pristúpilo k sériovej výrobe na Slovensku, v Čadci," Povedal člen poroty architekt Štefan Polakovič.

Ark-shelter
Ark-shelterFoto: BoysPlayNice
Ark-shelter
Ark-shelterFoto: BoysPlayNice
19888
Youtube


Kategória INTERIÉR

ChAta, Donovaly (dielo sme podrobne predstavili tu)
Autorka: Jana Štofan Styková; ateliér Y100 ateliér
Spolupráca: Pavol Štofan

"Chata na Donovaloch je rekonštrukcia sériového rekreačného objektu zo 70-tych rokov. Bola určená na krátky pobyt v prírode, so skromným zázemím a obmedzeným pobytovým priestorom. V pôvodnom návrhu sa počítalo s tým, že užívateľ trávi veľkú väčšinu času vonku. Zásadnou premenou prešlo vnútorné usporiadanie a k chatke pribudla terasa. Interiér je otvorený na plnú výšku vo veľkej vstupnej časti. Táto veľkorysosť je na tak malom priestore obdivuhodná," zhodnotila členka poroty, dizajnérka Ľubica Segečová

ChAta, Donovaly
ChAta, DonovalyFoto: Miro Pochyba
ChAta, Donovaly
ChAta, DonovalyFoto: Miro Pochyba
ChAta, Donovaly
ChAta, DonovalyFoto: Miro Pochyba

 

Kategória EXTERIÉR

Nový park, Leopoldov (dielo sme spolu s rozsiahlym rozhovorom s autormi priblížili v tomto článku)
Autori: Jakub Kopec, Klára Zahradníčková, Tomáš Džadoň, Ateliér n-1

"V časoch spoločenských a klimatických zmien bude možné aktuálne problémy vyriešiť len vtedy, ak budeme venovať väčšiu pozornosť návrhu exteriérových priestorov všetkých mierok: verejný priestor, spoločné vonkajšie priestory v obytných stavbách, projekty infraštruktúry, či dokonca súkromné záhrady musia reagovať na komplexné otázky ako zachytávanie dažďovej vody, zmierňovanie teploty v mestách, rovnováha životného cyklu či bezbariérový prístup.

Nový park v Leopoldove dokazuje, že originálny verejný priestor môže byť aj výsledkom nenápadnejšieho formálneho jazyka. Autori vyriešili ťažkú úlohu transformácie bývalého cintorína na park a ihrisko sympaticky tichým no aj tak originálnym spôsobom. Rozhodli sa nejsť po jednoduchej ceste katalógových produktov a navrhli, skonštruovali a certifikovali prototypové hracie prvky, ktoré perfektne skombinovali s niekoľkými artefaktmi z minulosti," zhodnotil zahraničný člen poroty, krajinný architekt Kay Strasser.

Nový park, Leopoldov
Nový park, LeopoldovFoto: Ján Kekeli
Nový park, Leopoldov
Nový park, LeopoldovFoto: Ján Kekeli
Nový park, Leopoldov
Nový park, LeopoldovFoto: Ján Kekeli

 

Na základe hlasovania, ktoré prebehlo v mesiaci september na portáli HNonline, bola udelená "Cena verejnosti".

Víťaz: Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie v bratislavskej Petržalke
Autor: Oliver Kleinert; ateliér KLEINERT CREATIVE HOUSE
Spolupráca: Jaroslava Ban, Mariana Bartková, Pavol Pribylinec

Poznámka: Autorom návrhu predchádzajúcej fázy obnovy a prestavby (2014-2016) je ateliér studený architekti, pričom prihlasované dielo je autonómnym a na predchádzajúcich rekonštrukciách nezávislým konceptom.

Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie v bratislavskej Petržalke
Premena budovy strednej školy z obdobia normalizácie v bratislavskej PetržalkeFoto: Petra Bošanská

Aj tento rok udelil počas slávnostného galavečera organizátor ocenenie „Patrón architektúry“ za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom.

Cenu "Patrón architektúry 2019" sa Slovenská komora architektov rozhodla udeliť výnimočnej osobnosti, neúnavne propagujúcej a mapujúcej súčasnú architektúru. Rozhlasová redaktorka Tatiana Sedláková s neobvyklým osobným nasadením pripravila desiatky rozhovorov s autormi výnimočných diel a názorov a sprostredkovala poslucháčom aktuálne architektonické dianie v stovkách cyklických relácií, v období viac ako troch desaťročí. Hlas, ktorý venovala architektúre, mnohých naučil architektúre nielen načúvať, ale ju aj inak vidieť.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím