Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. november 2020
0
5040

Likérka - rekonštrukcia mestského domu v Trenčianskych Tepliciach

Nová náplň, nový život.
Likérka - rekonštrukcia mestského domu v Trenčianskych Tepliciach
Autori: Ing. arch. Mgr. art. Juraj Hubinský, Ing. arch. Peter Kuklica, Ing. arch. Martin SmerekNávrh: 2018 - 2018Realizácia: 2018 - 2020Adresa: Kúpeľná 574/1, Trenčianske Teplice, SlovenskoPublikované: 26. november 2020

Prvorepublikový dom, v dotyku s kúpeľným parkom. Napriek atraktívnej polohe neadekvátna náplň, množstvo necitlivých stavebných zásahov a postupný úpadok v druhej polovici minulého storočia – scenár dôverne známy z prostredia viacerých malých miest. 

Vďaka nedávnej rekonštrukcii, ktorej sa ujali architekti Hubinský, Kuklica a Smerek, ožil objekt s novou náplňou. "Učesaný" vizuál, ktorý pracuje s esenciou pôvodného architektonického riešenia nahradil žltú omietku a zaslepené plastové okná. Dom sa opäť otvoril do ulice a parku. Monochromatické plochy fasád s decentnou typografiou vyniknú v spleti pútačov a výkladov, prebiehajúcej pozdĺž ulice. V tomto prípade je atraktorom vnútorná náplň, vrátane odhalenej destilačnej aparatúry, ktorá cez presklené "výklady" vstupuje do promenády. Prepojenie odbytovej a výrobnej časti likérky posilňuje zážitok aj v interiéri. Dôležitou súčasťou likérky je terasa orientovaná do zelene mestského parku. "Práve v tomto bode je počas teplých dní najlepšie vidieť spoločný výsledok snahy nielen o revitalizáciu objektu, ale aj okolitého verejného priestoru," dopĺňajú architekti.

Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber

Viac povedia autori:

Mestský dom v Trenčianskych Tepliciach je svojou polohou predurčený na spoločenskú funkciu. Svojou kratšou fasádou uzatvára Kúpeľnú ulicu a následne sa z boku otvára do parku. Objekt postavený v dvadsiatych rokoch slúžil ako mäsiarstvo, obchod a nakoniec ako Herňa. Časté striedanie majiteľov prispelo k absolútnemu znehodnoteniu interiéru aj exteriéru stavby.

Klienti nás oslovili s ideou premeniť dom na výrobňu likéru, kaviareň a malý obchodík. Od začiatku sme uvažovali o nutnosti objekt očistiť od zmesi dobových nánosov a prinavrátiť mu genia loci. Na základe historických fotografií sme vrátili okenné otvory do pôvodných polôh. Pôvodné drevené priečelie objektu, smerujúce do ulice sme abstrahovali v podobe plastických drevených novotvarov vo farbe omietky.

Dom sme sme sa nesnažili pamiatkovo reštaurovať, ale v jemných odkazoch prerozprávať jeho historickú podstatu do dnešnej doby

Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Axonomereia
AxonomereiaAutor: Kuklica x Smerek
Dispozícia - priestorová schéma
Dispozícia - priestorová schémaAutor: Kuklica x Smerek

Program a koncept 

Osou dispozície prechádza chodba, ktorá delí prevádzku na štyri základné celky. Každý z nich má svoju vizuálnu a priestorovú charakteristiku, zvolenú podľa funkcie. Obchodík s výkladom je stvárnený ako kompaktný biely box, navodzujúci lekárenský charakter. Namiesto liekov dostanete kúpiť Gin a Likér, vyrobený priamo v objekte, s prímesou liečivých byliniek. Tmavozelená predsieň toaliet vedie do sivých hygienických miestností. Ostatné technické priestory, sklady či kotolňa majú biely obklad. Keramický obklad a dlažba sú spoločným charakteristickým prvkom, ktorý sa objavuje v každej z miestností.

V odbytovej časti kaviarne prevládajú zemité, béžové tóny. Použitie ornamentu v priestore má umocniť dobový charakter objektu a povahu výrobkov, ktoré tu vznikajú. Pre toto spoločenské prostredie je charakteristické najväčšie množstvo výrazových prostriedkov. Mäkké čalúnené sedenie, závesy, zrkadlá, či ambientné osvetlenie z opálových svietidiel podporujú kaviarenskú atmosféru a socializáciu návštevníkov. Dominantou priestoru je dlhý barový pult z drevených tyčí, so zábarím vnoreným do nosnej steny.

Obchod a kaviareň je opticky prepojená cez centrálnu os chodby dvojicou rovnako veľkých portálov v nosných stenách. Likérka je jeden objekt, v ktorom sa odohráva viacero svetov. Pohyb pozdĺž perforácií na čelnej fasáde vytvára dojem, že vo vnútri domu je viacero odbytových priestorov, čo bolo želaným efektom.

Výroba a príprava sú farebnými protikladmi. Technologická časť funguje ako black box – na čiernom pozadí “svietia” destilačné nádoby a zrecie sudy. Priestoru vládne odhalená technológia, ktorá sprostredkúva návštevníkom kaviarne pohľad na proces výroby cez presklenú stenu. Táto kulisa podtrhuje samotnú podstatu celého objektu a toho čo sa v ňom odohráva.

Veľkou devízou celého priestoru je jednoduchá terasa orientovaná do mestského parku. Plocha, dláždená čadičovými kockami, je prepojená s kaviarňou na východnej fasáde cez rozmerné presklené výplne. Terasa prebieha pod mohutnými lipami, ktoré v lete vytvárajú príjemný tieň. Vzhľadom na polohu voči mestskej promenáde je oddychovým miestom počas prechádzok a podieľa sa na oživení pohybu v meste.

Pôrorys
PôrorysAutor: Kuklica x Smerek
Rezy
RezyAutor: Kuklica x Smerek
Pohľady:
Pohľady:Autor: Kuklica x Smerek
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber

Poloha diela

Ing. arch. Mgr. art. Juraj Hubinský
Ing. arch. Peter Kuklica
Ing. arch. Martin Smerek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím