Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
25. november 2020
0
3772

Likérka - rekonštrukcia mestského domu v Trenčianskych Tepliciach

Nová náplň, nový život.
Likérka - rekonštrukcia mestského domu v Trenčianskych Tepliciach
Autori: Ing. arch. Mgr. art. Juraj Hubinský, Ing. arch. Peter Kuklica, Ing. arch. Martin SmerekNávrh: 2018 - 2018Realizácia: 2018 - 2020Adresa: Kúpeľná 574/1, Trenčianske Teplice, SlovenskoPublikované: 26. november 2020

Prvorepublikový dom, v dotyku s kúpeľným parkom. Napriek atraktívnej polohe neadekvátna náplň, množstvo necitlivých stavebných zásahov a postupný úpadok v druhej polovici minulého storočia – scenár dôverne známy z prostredia viacerých malých miest. 

Vďaka nedávnej rekonštrukcii, ktorej sa ujali architekti Hubinský, Kuklica a Smerek, ožil objekt s novou náplňou. "Učesaný" vizuál, ktorý pracuje s esenciou pôvodného architektonického riešenia nahradil žltú omietku a zaslepené plastové okná. Dom sa opäť otvoril do ulice a parku. Monochromatické plochy fasád s decentnou typografiou vyniknú v spleti pútačov a výkladov, prebiehajúcej pozdĺž ulice. V tomto prípade je atraktorom vnútorná náplň, vrátane odhalenej destilačnej aparatúry, ktorá cez presklené "výklady" vstupuje do promenády. Prepojenie odbytovej a výrobnej časti likérky posilňuje zážitok aj v interiéri. Dôležitou súčasťou likérky je terasa orientovaná do zelene mestského parku. "Práve v tomto bode je počas teplých dní najlepšie vidieť spoločný výsledok snahy nielen o revitalizáciu objektu, ale aj okolitého verejného priestoru," dopĺňajú architekti.

Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber

Viac povedia autori:

Mestský dom v Trenčianskych Tepliciach je svojou polohou predurčený na spoločenskú funkciu. Svojou kratšou fasádou uzatvára Kúpeľnú ulicu a následne sa z boku otvára do parku. Objekt postavený v dvadsiatych rokoch slúžil ako mäsiarstvo, obchod a nakoniec ako Herňa. Časté striedanie majiteľov prispelo k absolútnemu znehodnoteniu interiéru aj exteriéru stavby.

Klienti nás oslovili s ideou premeniť dom na výrobňu likéru, kaviareň a malý obchodík. Od začiatku sme uvažovali o nutnosti objekt očistiť od zmesi dobových nánosov a prinavrátiť mu genia loci. Na základe historických fotografií sme vrátili okenné otvory do pôvodných polôh. Pôvodné drevené priečelie objektu, smerujúce do ulice sme abstrahovali v podobe plastických drevených novotvarov vo farbe omietky.

Dom sme sme sa nesnažili pamiatkovo reštaurovať, ale v jemných odkazoch prerozprávať jeho historickú podstatu do dnešnej doby

Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Axonomereia
AxonomereiaAutor: Kuklica x Smerek
Dispozícia - priestorová schéma
Dispozícia - priestorová schémaAutor: Kuklica x Smerek

Program a koncept 

Osou dispozície prechádza chodba, ktorá delí prevádzku na štyri základné celky. Každý z nich má svoju vizuálnu a priestorovú charakteristiku, zvolenú podľa funkcie. Obchodík s výkladom je stvárnený ako kompaktný biely box, navodzujúci lekárenský charakter. Namiesto liekov dostanete kúpiť Gin a Likér, vyrobený priamo v objekte, s prímesou liečivých byliniek. Tmavozelená predsieň toaliet vedie do sivých hygienických miestností. Ostatné technické priestory, sklady či kotolňa majú biely obklad. Keramický obklad a dlažba sú spoločným charakteristickým prvkom, ktorý sa objavuje v každej z miestností.

V odbytovej časti kaviarne prevládajú zemité, béžové tóny. Použitie ornamentu v priestore má umocniť dobový charakter objektu a povahu výrobkov, ktoré tu vznikajú. Pre toto spoločenské prostredie je charakteristické najväčšie množstvo výrazových prostriedkov. Mäkké čalúnené sedenie, závesy, zrkadlá, či ambientné osvetlenie z opálových svietidiel podporujú kaviarenskú atmosféru a socializáciu návštevníkov. Dominantou priestoru je dlhý barový pult z drevených tyčí, so zábarím vnoreným do nosnej steny.

Obchod a kaviareň je opticky prepojená cez centrálnu os chodby dvojicou rovnako veľkých portálov v nosných stenách. Likérka je jeden objekt, v ktorom sa odohráva viacero svetov. Pohyb pozdĺž perforácií na čelnej fasáde vytvára dojem, že vo vnútri domu je viacero odbytových priestorov, čo bolo želaným efektom.

Výroba a príprava sú farebnými protikladmi. Technologická časť funguje ako black box – na čiernom pozadí “svietia” destilačné nádoby a zrecie sudy. Priestoru vládne odhalená technológia, ktorá sprostredkúva návštevníkom kaviarne pohľad na proces výroby cez presklenú stenu. Táto kulisa podtrhuje samotnú podstatu celého objektu a toho čo sa v ňom odohráva.

Veľkou devízou celého priestoru je jednoduchá terasa orientovaná do mestského parku. Plocha, dláždená čadičovými kockami, je prepojená s kaviarňou na východnej fasáde cez rozmerné presklené výplne. Terasa prebieha pod mohutnými lipami, ktoré v lete vytvárajú príjemný tieň. Vzhľadom na polohu voči mestskej promenáde je oddychovým miestom počas prechádzok a podieľa sa na oživení pohybu v meste.

Pôrorys
PôrorysAutor: Kuklica x Smerek
Rezy
RezyAutor: Kuklica x Smerek
Pohľady:
Pohľady:Autor: Kuklica x Smerek
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber
Foto: Lousy Auber

Poloha diela

Ing. arch. Mgr. art. Juraj Hubinský
Ing. arch. Peter Kuklica
Ing. arch. Martin Smerek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím