Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. júl 2022
3
2878

L 14, Laurinská ulica, Bratislava

"Facelift" diela Štefana Ďurkoviča.
L 14, Laurinská ulica, Bratislava
Autori: Ing. arch. Peter Kuklica, Ing. arch. Martin Smerek, Ing. arch. Matej OtrísalSpolupráca: Ing. arch. Mgr. art. Juraj Hubinský, Ing. arch. Ján Kohút, Ing. Roman Rosina (stavebné riešenie)Investor: Druhá Staromestská, s.r.o.Plocha pozemku: 776 m2Zastavaná plocha: 658 m2Podlažná plocha: 3080 m2Obostavaný objem: 10511 m3Investičný náklad: 4,7 mil. €Návrh: 2016 - 2019Realizácia: 2020 - 2022Adresa: Laurinská 14, Bratislava, SlovenskoPublikované: 11. júl 2022

Dom na Laurinskej ulici číslo 14, postavený v roku 1971 podľa projektu Štefana Ďurkoviča netreba bratislavčanom dlho predstavovať. Neskoro modernistická stavba, ustúpená od uličnej čiary a vyčnievajúca nad susedné historické budovy sa rokmi stala orientačným bodom vstupu do centra mesta a miestom alternatívnej kultúry. Pôvodne tu sídlia Inžiniersko-projektová organizácia školských stavieb, neskôr napríklad Katedra scénografie VŠMU či Katedra architektonickej tvorby VŠVU.

Ďeväťpodlažná budova vznikla na parcele, ktorá historicky priliehala k južnej časti mestského opevnenia. Rozvoj mesta, zlučovanie úzkych parciel a postupný prerod ulice priniesol do mestskej pamiatkovej rezervácie mnohovrstvovú štruktúru, so zastúpením kvalitných diel neskorej moderny. Okrem domu na Laurinskej 14 (Štefan Ďurkovič) za spomenutie určite stojí aj Dom slovenských spisovateľov dokončený v rovnakom roku (Jozef Lacko).

Aktuálna rekonštrukcia diela Štefana Ďurkoviča z dielne ateliéru Kuklica x Smerek ukazuje aj po polstoročí potenciál pôvodného architektonického riešenia.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

“Zvolený ´facelift´ budovy ju konzervuje vo svojej architektonickej podstate tak ako ju navrhol architekt Štefan Ďurkovič, a vyplýva z dlhého hľadania správnej podstaty rekonštrukcie,” vysvetľujú architekti.

Masívne lichobežníkové konštrukcie vertikálneho a hygienického jadra, ktoré výrazne čnejú nad susedné domy, vyčleňujú ortogonálny centrálny priestor. Ľahká oceľová konštrukcia umožnila prostredníctvom presklených fasád úplne otvoriť dom smerom do ulice aj do dvora a spolu so spriahnutou konštrukciou stropov a viditeľným trapézovým plechom vytvára nezameniteľnú estetiku vnútorných priestorov.

Zásahy architektov spočívali v zachovaní a efektívnom využití daností pôvodnej stavby. Výraznejším konštrukčným zásahom bolo prepojenie 7. a 8. podlažia prostredníctvom otvorenej galérie. Navrhované riešenie umožnilo realizovať vloženie novej priehradovej konštrukcie, zjednotenej s pôvodnými prvkami tmavým náterom. 

Dôležitá bola tiež výmena oboch montovaných oceľových fasád, ktoré boli v havarijnom stave. Členenie a proporcie nových polí rešpektuje vertikálny raster pôvodného riešenia, rámy sú však výrazne subtílnejšie. Fasádu orientovanú na Laurinskú ulicu navrhli architekti ako zavesenú s vložením nových otváravých segmentov, pričom parapet lícuje s úrovňou podlahy. Modul sa opakuje na každom podlaží - od 2. NP až po podlažia po 7. NP. Výnimku tvorí ustúpené štvrté nadzemné podlažie s pochôdznou terasou a rovnako ustúpené 8. NP, z ktorého sa otvárajú výhľady na mestskú pamiatkovú rezerváciu a Staré mesto.  

Okrem rekonštrukcie fasád prebehla výmena, požiarneho schodiska, výťahu, strešného plášťa a zmena systému vykurovania (tepelné čerpadlá), čo zabezpečilo dosiahnutie kvalitných technických parametrov stavby.

Príkladné zachovanie výrazu pôvodného diela, prinavrátenie maximálnej priestorovej flexibility domu, spolu s nevyhnutnou a výraznou technickou modernizáciou stavby...

...predstavuje pozitívny príklad, ako narábať s dedičstvom neskorej moderny.

Stavieb, ktoré by by si podobný prístup zaslúžili je v Bratislave viacero, stačí sa prejsť 150 metrov po Laurinskej ulici. Na prízemí funguje obľúbená kaviareň využívajúca "záliv" ulice. Celú budovu momentálne využíva tanečná škola, ktorá vnáša do kedysi chátrajúcej stavby novú, živú náplň.

Pôdorys typického podlažia
Pôdorys typického podlažiaAutor: Kuklica-Smerek
Pôdorys 7. NP
Pôdorys 7. NPAutor: Kuklica-Smerek
Pôdorys 8. NP
Pôdorys 8. NPAutor: Kuklica-Smerek
Rez galériou na 7/8 podlaží
Rez galériou na 7/8 podlaží Autor: Kuklica-Smerek
Detail ukončenia presklenej fasády
Detail ukončenia presklenej fasády Autor: Kuklica-Smerek
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Podklady: Kuklica-Smerek
Foto: Matej Hakár

Použité materiály a riešenia: 
ISOVER PUREN FD-L 100 mm - styk zavesenej fasády a strešnej roviny

Poloha diela

Ing. arch. Peter Kuklica
Ing. arch. Martin Smerek
Ing. arch. Matej Otrísal

Súvisiace články

Matej HakárSKBratislava
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím