Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. október 2023
2
1568

Kancelária BK II - Pradiareň 1900, Bratislava

Plató a box uzavretých kancelárií v prevýšenom priestore.
Kancelária BK II - Pradiareň 1900, Bratislava
Autori: Ing. arch. Peter Kuklica, Ing. arch. Martin Smerek, Ing. arch. Erik Hornáček, Ing. arch Radovan SzabóInvestor: BK, a.s.Plocha pozemku: 195 m2Návrh: 2022 - 2023Realizácia: 2023 - 2023Adresa: Svätoplukova 2A, Bratislava, SlovenskoPublikované: 13. október 2023

Aktuálna realizácia ateliéru Kuklica Smerek architekti vznikla pre rovnakého klienta, ako kancelárie v priestoroch priliehajúcej historickej Silocentrály. Novšie pracovisko v objekte Pradiarne 1900 je v porovnaní s otvoreným "whiteboxom" v Silocentrále riešené s ohľadom na optimalizáciu využitia priestoru. Racionálna vostavba do priestorov technickej pamiatky jasne člení dispozíciu, pričom využíva nadštandardnú výšku stropu a necháva pôvodnú stavebnú obálku "voľne dýchať". Všetky prvky sú funkčné, v interiéri nenájdeme dekorácie. Zvolené riešenie spolu s odhalenou technickou infraštruktúrou korešponduje so zameraním klienta-nájomcu aj industriálnym charakterom priestoru.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Realizáciu bližšie predstavia autori:

Konceptom je vytvorenie “kancelárie - stroja“, dispozične efektívneho, vloženého do priestoru bratislavskej Pradiarne 1900.

Na rozdiel od prvého - reprezentatívneho priestoru firmy BK v Silocentrále je druhý priestor vysoko účelný a technický. Zameriava sa na pobyt zamestnancov firmy pracujúcich najmä v teréne.
Dispozícia je jednoznačne rozdelená na dva odlišné, no navzájom prepojené celky.

Vstupný priestor, zasadačka, šatník a priestor so spoločným jedálenským stolom sú od čisto kancelárskeho celku oddelené relaxačným mezanínom. Pod mezanínom sa nachádza multifunkčný box, ktorý v sebe integruje kuchynku na vonkajšej a kompletážno-technický priestor na vnútornej (zatvárateľnej) strane boxu.

Mezanín je tak nielen v centre prevádzkovej dispozície ale aj v centre pracovného života zamestnancov. Prepája svet práce a relaxu na veľmi malej, no zato efektívnej pôdorysnej stope. Pobytová zdvihnutá plocha mezanínu ponúka posedenie a pohľad “zhora”. Sprístupňuje ju vretenové kovové schodisko.

Za mezanínom sa v zadnej časti priestoru rozprestiera rigidný kancelársky svet. Ten pozostáva z voľne umiestnených dvojíc stolov pri veľkých oknách, koridoru a o náprotivnú stenu "opretého" kompaktného bloku piatich kancelárskych buniek s vlastným stropom vo výške bezmála 3 metre. Pravidelnú geometriu tu dopĺňa a spríjemňuje interiérová zeleň. Na samom konci koridoru sa nachádza vstup do zdieľaných hygienických priestorov.

Pôvodný interiér - holopriestor tvorí ideálnu stavebnú obálku. Má veľkorysú svetlú výšku (4,5 metra), pravidlenú osnovu liatinových stĺpov a vysoké okná s oblúkovým nadpražím a tradičným členením: Pôvodné prvky sa stali integrálnou súčasťou celkového návrhu. Stavebná obálka tak zostáva v nadradenom kontraste s vkladaným oddychovým mezanínom, stolárskym multifunkčným boxom a piatimi uzavretými kancelárskymi bunkami.

Materiálová skladba odráža technické zameranie klienta-nájomcu ako aj industriálny charakter budovy Pradiarne 1900. Nášľapnú vrstvu v celej ploche tvoria drevené parkety odkazujúce na pôvodnú dubovú podlahu, na ktorej boli kedysi posadené tkáčske stroje.

Vložené stavebné prvky sú kombináciou kovových plôch a presklených priečok. Korešpondujú s priznanou technickou infraštruktúrou priestoru, ktorá je v moderných kancelárskych budovách štandardným vybavením. Častokrát je snahou ju skryť za podhľad. V kancelárii BK je infraštruktúra zámerne odkrytá v duchu konceptu “kancelária-stroj”.

Mobiliár je účelný a strohý. Výnimku tvoria kovové stoličky (ktoré svojim technickým dizajnom dopĺňajú celkový návrh) a na dotyk príjemné dubové stoly vo vstupnej časti.

Charakter výsledného návrhu vo svojej podstate funkčne, vizuálne a materiálovo spája svet ľudí a stavebno-technického prostredia v ktorom pracujú, oddychujú a komunikujú navzájom.

Axonometria
AxonometriaAutor: Kuklica Smerek architekti
Pôdorys
PôdorysAutor: Kuklica Smerek architekti
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Poloha diela

Ing. arch. Peter Kuklica
Ing. arch. Martin Smerek
Ing. arch. Erik Hornáček
Ing. arch Radovan Szabó

Súvisiace články

Matej HakárSKBratislava
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím