Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. august 2019
0
2281

Kantína s reštauráciou, Einsteinova

Stravovacie zariadenie v podnoži kancelárskych "dvojičiek" v bratislavskej Petržalke.
Kantína s reštauráciou, Einsteinova
Autori: Ing. arch. Monika Jendrálová, Ing. arch. Michal TatranskýInvestor: Sharkam B&B CateringPodlažná plocha: 581 m2, reštaurácia (kapacita 51 miest) - 133 m2, kantína (kapacita 170 miest) - 448 m2Investičný náklad: 169 000 €Návrh: 2017 - 2017Realizácia: 2017 - 2018Adresa: Krasovského 14, Bratislava, SlovenskoPublikované: 5. september 2019

V blízkosti rušnej dopravnej tepny Einsteinova pribudlo takmer 21 tisíc metrov štvorcových prenajímateľnej plochy. Nové pracoviská a prevádzky v administratívnom komplexe Einsteinova Business Center vytvorili  zázemie pre vznik kantíny a reštaurácie, ktorá využíva takmer 600 metrov štvorcových prenajímateľnej plochy na prízemí trojpodlažnej “podnože”. Odbytový priestor sa po celej dĺžke otvára do exteriéru prostredníctvom presklenej fasády. Realizovaný interiér spĺňa požiadavky na efektívne dispozičné riešenie, odolné materiály a prehľadný priestorový koncept. 

Foto: Juraj Starovecký
Foto: Juraj Starovecký

Kantína s reštauráciou je navrhnutá ako spoločenská zóna, ktorá je sústredená okolo hlavnej komunikácie spájajúcej dva administratívne bloky. Veľkokapacitná prevádzka kládla zvýšené nároky na funkčné členenie interiéru a kvalitnú akustiku.

Centrálny priestor, v ktorom sa obe prevádzky nachádzajú, definujú rastrové štruktúry zložené z drevených hranolov. Prvky s variabilnými možnosťami využitia zahŕňajú optické deliace priečky a zavesené konštrukcie. Odbytový priestor je ďalej delený na zóny s rôznou výškou sedenia. Popri komunikácii a presklenej fasáde je umiestnené “polobarové” sedenie s vyššou obrátkovosťou (pre šesť a viac ľudí). V pokojnejších zónach sedia návštevníci pri stoloch štandardnej výšky (pre štyroch ľudí). Takto diferencovaný priestor zlepšuje akustiku a umožňuje vytvoriť menšie zóny, ktoré potláčajú efekt homogénneho veľkopriestoru.

Pôdorys,
Pôdorys,autor: simplestudio
Rez,
Rez,autor: simplestudio

Prioritou pri návrhu a realizácii bolo využitie prírodných a ekologických materiálov. Smrekové drevo, marmoleum a farbené mdf dosky (bez obsahu formaldehydov) sú ošetrené iba lakmi na vodnej báze. Na namáhaných prvkoch (napríklad stoly) je mäkké smrekové drevo chránené prírodným marmoleom, ktoré eliminovalo nutnosť použitia laminátových povrchov. Pre čierne konštrukcie bola zvolená celofarbená mdf doska. Komponenty tak nemuseli byť ďalej farebne upravované.

Mäkké materiály prispeli k zlepšeniu akustiky a k "obytnosti" interiéru. “Eliminácia laminátových povrchov bola jednou z priorít, nakoľko ich hmatové vnímanie, akustika a riešenie stykovania hrán nie je tým čo vás nadchne pri predstave kultúrneho prostredia stravovania,” dopĺňajú architekti.

Foto: Juraj Starovecký
Foto: Juraj Starovecký
Foto: Juraj Starovecký
Foto: Juraj Starovecký
Foto: Juraj Starovecký
Foto: Juraj Starovecký
Foto: Juraj Starovecký
Foto: Juraj Starovecký
Foto: Juraj Starovecký
Foto: Juraj Starovecký
Foto: Juraj Starovecký
Foto: Juraj Starovecký
Foto: Juraj Starovecký
Detail deliacej priečky,
Detail deliacej priečky,autor: simplestudio
Deliace priečky
Deliace priečkyautor: simplestudio
Schéma zavesených konštrukcií,
Schéma zavesených konštrukcií,autor: simplestudio
Stolovanie,
Stolovanie,autor: simplestudio

Sadrokartónové dosky Rigips Habito, použité v miestach mobilných kvetináčov umožnili priame kotvenie drevených konštrukcií. Akustický výpočet ďalej určil umiestnenie perforovaných akustických dosiek Rigitone 12/25 Q v podhľadoch.

Použité materiály,
Použité materiály,autor: simplestudio
Foto: simplestudio
Foto: simplestudio
Foto: simplestudio

Podklady: simplestudio

Poloha diela

Ing. arch. Monika Jendrálová
Ing. arch. Michal Tatranský

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím