Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. august 2022
0
1186

Liehovar a pestovateľská pálenica, Svijanský Újezd (ČR)

Racionálna technická stavba. Surová poetika priznaných materiálov konštrukcií.
Liehovar a pestovateľská pálenica, Svijanský Újezd (ČR)
Autori: MgA. Tereza Scheibová, MgA. Václav Šuba, MgA. Jakub ČervenkaZastavaná plocha: 207 m2Obostavaný objem: 1 500 m3Návrh: 2018 - 2018Realizácia: 2019 - 2020Adresa: Svijanský Újezd 132 132, Svijanský Újezd , Česká republikaPublikované: 28. august 2022

Realizácia ateliéru OBJEKTOR ARCHITEKTI sa dostala do užšieho výberu medzinárodnej poroty v rámci aktuálneho ročníka Českej ceny za architektúru.

“Ondřej s Kateřinou se po letech praxe v bankovním sektoru rozhodli jít za svým snem - vybudovat vlastní lihovar. V malebném kraji Českého Ráje koupili historickou usedlost se vzrostlými sady. Toho času se na pozemku nacházely tři původní objekty v zanedbaném stavu, se kterým si investoři nevěděli rady a tak nás oslovili. Cíl zněl jasně, uprostřed jabloňových sadů navrhnout pěstitelskou pálenici s rodinným bydlením,” vysvetľujú genézu projektu autori z ateliéru OBJEKTOR ARCHITEKTI.

Architekti sa rozhodli vo svojom návrhu zachovať osvedčené urbanistické riešenie. Trojuholníkové usporiadanie domov reaguje na špecifiká prevádzky, ideálnu orientáciu k svetovým stranám a priehľady do krajiny. Zmena typológie si vyžiadala prispôsobenie hmoty, ktorá pracuje s prevýšením terénu. Liehovar využíva výškové rozdiely pre optimalizáciu technologických postupov - príprava ovocia prebieha na poschodí, nasávanie a pálenie kvasu na prízemí. Vertikálne členenie stavby zvýrazňuje architektonické a konštrukčné riešenie - na monolitickú podnož stavby posadili architekti subtílnu drevostavbu. Novo vysadený strom v ťažisku pozemku kultivuje priestor centrálneho dvora.

Projekčné práce, vrátane procesu povoľovania i samotnej stavby prebehli podľa slov architektov nezvyčajne hladko. Dnes, po dvoch rokoch, tu Ondřej s Kateřinou pália destiláty, chovajú ošípané a vyrábajú vlastné syry. Organizujú tiež degustácie, na ktorých sa môžete zúčastniť a zároveň si pozrieť celú pálenicu. Proces je stále živý. Tak ako v každom správnom statku, ani vo Svijanskom Újezde, nikdy všetko úplne hotové.

Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings

Stavebný zámer vychádza z existujúceho členenia dvora, ktoré najlepšie rieši zložitú terénnu konfiguráciu. Do budúcnosti uvažujú majitelia aj o výstavbe rodinného domu a krytého prístrešku na parkovanie.

Situácia
SituáciaAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI

Prvé nadzemné podlažie pálenice je navrhnuté ako železobetónová konštrukcia, ktorá sa pohľadovo uplatňuje v interiéri stavby. Monolitická konštrukcia je kontaktne zateplená minerálnou tepelnou izoláciou a zo strany exteriéru omietnutá. Prízemie tvorí prevažne pozdĺžny stenový konštrukčný systém s dvoma priečnymi stenami. Vnútorná pozdĺžna stena rozdeľuje objekt na dva trakty hlboké 1,8 a 5,5 m. V užšom trakte je znížený strop pre inštalačnú šachtu. Rozpon širšieho traktu preklenuje železobetónový trámový strop. Nad kotlami je strop vynechaný, čo otvára priehľad z prízemia až do krovu.

Všetky monolitické steny sú hrubé 200 mm, otvory pre dvere a vráta majú zhodnú svetlú výšku 2,4 m. V mieste stavebných otvorov sú steny podľa potreby dodatočne spevnené príložkami k základnému rastru výstuže.

Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI

Druhé nadzemné podlažie tvorí subtílna drevostavba, ktorá mierne ustupuje smerom do interiéru. Ako pohľadovú vrstvu v tejto časti stavby navrhli architekti raster vertikálneho latovania. Stenový konštrukčný systém na tejto úrovni spevňujú priečne prievlaky z monolitického betónu a drevených priestorových konštrukcií. Konštrukčný systém strechy zavetruje vrcholový väzník, väzník po dlhších stranách objektu a systém krížových oceľových tiahiel.  

Pôdorys poschodia
Pôdorys poschodiaAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI

Po obvode objektu je k monolitickej konštrukcii prízemia na 0,5 m kotvu M12 prichytená naležato fošňa s rozmermi 60/160mm. Tento prvok je chránený pred poveternostnými vplyvmi a od ŽB konštrukcie oddelený pásom hydroizolácie.

Prvky stien tvoria prevažne fošne s rozmermi 60/160 mm. Raster s osovou vzdialenosťou 0,625 m rešpektuje rozmery krycích dosiek. Rohové stĺpiky a namáhané prvky (napríklad ostenie brány) majú rozmery 160/160 mm. Na stĺpikoch je realizovaný drevený veniec z trámov 160/160 mm, ktorý je v mieste brány zvýšený o 50 mm kvôli podjazdnej výške (2,4 m od podlahy). Prvky krovu tvoria krokvy 130/160 mm, ktoré sú zviazané klieštinami 2 x 60/160 mm. Vzdialenosť väzieb je cca. 1,1 m. Tuhosť a stabilitu stien drevostavby zabezpečujú stužujúce prvky. 

Pohľad
PohľadAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI
Pohľad
PohľadAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI

Strecha je zavetrená vrcholovým väzníkom (trám uložený kolmo nad klieštinami + vzpery a stĺpiky - všetko v dimenziách 130/130mm). Prvky sú vzájomne prepojené obojstranne priloženým kotviacim plechom s dierami pre svorníky M16. Ďalším stužujúcim prvkom je väzník v rovine strechy, prebiehajúci súbežne s dreveným pozdĺžnym vencom. Spodný pás tvorí drevený veniec s rozmermi 160/160 mm. Horný pás dopĺňajú medzi krokvami trámiky 80/80 mm. Zvyslice tvoria krokvy a diagonály sú opäť doložené trámikmi s rozmermi 80/80 mm. 

Rez B
Rez BAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI
Rez C
Rez CAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI
Rez D
Rez DAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI
Detaila
DetailaAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI
Detail
DetailAutor: OBJEKTOR ARCHITEKTI
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings
Foto: Alex Shoots Buildings

Poloha diela

MgA. Tereza Scheibová
MgA. Václav Šuba
MgA. Jakub Červenka

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím