Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. september 2022
0
593

Provaznictví Újezd, Praha - Malá Strana

Spleť lán a nápadov.
Provaznictví Újezd, Praha - Malá Strana
Autori: Ing. arch. Magdalena Rochová, Ing. arch. Radek JaroušekSpolupráca: Lenka Mandelová, Jonatan Kuna (grafika)Podlažná plocha: 90 m2Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2020 - 2021Adresa: Vítězná 10, Praha - Malá Strana , Česká republikaPublikované: 23. september 2022

Realizácia sa dostala medzi nominácie medzinárodnej poroty v aktuálnom ročníku Českej ceny za architektúru.

Predajňu na prízemí činžiaku z 19. storočia rekonštrukcia ateliéru Jaroušek Rochová architekti výrazne otvorila a sprehľadnila. Realizácia súčasne kultivuje obchodný parter ulice Vítězná a môže slúžiť ako príklad pre ďalšie prevádzky. Nositeľmi grafickej informácie a zároveň reklamou sú samotný priestor a produkt, ktoré sa zaobídu bez potreby výrazného pútača.

Prvým krokom pri rekonštrukcii prevádzky bolo odstránenie dodatočných stavebných zásahov, ktoré znemožňovali vnímať pôvodnú kvalitu priestoru v meštianskom dome. Pôvodne tri oddelené časti s vloženými poschodiami spojili architekti do jedného prehľadného celku. "Z historických plánů, které jsme našli ve stavebním archivu bylo zřejmé, že původně byly prostory propojeny. Vybouráním zdí jsme prostor spojili v ucelenou a jasnou dispozici. Navrhli a přesunuli jsme vstup do obchodu do středové části dispozice, kde jsme umístili prodejní pult a centrální výstavní regál. Důležitý byl pro nás prvek možných vysokých stropů s klenbami,“  vysvetľujú architekti.

Foto: Filip Šlapal

Odstránenie všetkých vstavaných poschodí prinavrátilo priestorom pôvodnú výšku. Nové  subtílne konštrukcie galérií v krajných traktoch nenarušujú celistvosť interiéru. Pod nimi plynú regály s cievkami a návinmi lán a povrazmi. Za nimi ukryli architekti sklady predajne. Vložené nábytkové moduly, na ktoré vedú popri stene schodiská rozširujú odbytovú plochu predajne. 

Foto: Filip Šlapal

Ako efektívne a finančne únosné riešenie zjednotenia povrchov, ktoré historické nánosy a stavebné zásahy premenili na nesúrodú mozaiku, zvolili autori patinovanú štukovú výmaľbu. Odpadla tak potreba omietnutia celého interiéru. 

Foto: Filip Šlapal

Celé vybavenie prevádzky je vyrobené na mieru, prevažne z brezovej preglejky a antracitových kompozitných dosiek. Predajný pult, umiestnený v osi vstupu, slúži aj ako vzorkovník možných farieb povrazov. Rovnako aj zábradlie galérií funguje ako galéria predávaných textilných sietí. Laná v predajni nájdeme na miestach madiel a autorských solitérov atypických svietidiel. Mobiliár dopĺňajú pojazdné meracie stolíky z brezovej preglejky.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: JRA Jaroušek Rochová Architekti
Pôdorys poschodia
Pôdorys poschodiaAutor: JRA Jaroušek Rochová Architekti
Interiér - rozvinutý pohľad
Interiér - rozvinutý pohľadAutor: JRA Jaroušek Rochová Architekti
Interiér - rozvinutý pohľad
Interiér - rozvinutý pohľad
Pohľad z ulice
Pohľad z uliceAutor: JRA Jaroušek Rochová Architekti
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Dôležitou súčasťou projektu bol tiež “facelift” predajne zo strany ulice. V roku 1974 totiž boli pôvodné drevené výklady vybúrané a nahradené oceľovo-hliníkovou konštrukciou. Architekti preto navrhli nové drevené výplne, ktoré vychádzajú z pôvodnej podoby výkladov. Ich nová farebnosť korešponduje so zrekonštruovaným vchodom do domu. 

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

“Provazy naskýtají mnoho možností a nápadů. Při našem návrhu bylo pro nás důležité, abychom interiér nápady s použitím provazů nezahltili a vytvořili jsme jasný a přehledný,” dopĺňajú na záver architekti.

Podklady: JRA Jaroušek Rochová Architekti
Fotografie: Filip Šlapal

Východiskový stav:

Poloha diela

Ing. arch. Magdalena Rochová
Ing. arch. Radek Jaroušek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím