Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. august 2022
1
673

Oživenie podchodov Vltavská, Praha

Nielen kvôli fotke na Instagram.
Oživenie podchodov Vltavská, Praha
Autori: Re_place (koncept revitalizácie miesta), U / U Studio (architektonické riešenie športovísk a prvkov), Maxo Simko (grafika)Investor: Re-Place, Praha 7Zastavaná plocha: 1000 m2Návrh: 2021 - 2021Realizácia: 2021 - 2021Adresa: Vltavská , Praha 7-Holešovice, Česká republikaPublikované: 16. august 2022

Realizáciu pražského U / U Studia posunula hodnotiaca komisia medzi 29 diel nominovaných v aktuálnom ročníku Českej ceny za architektúru.

Nedávno dokončený Urban park Bratislava, ktorý revitalizoval rozsiahlu plochu v sídliskovom bloku na voľnočasový areál pre mladých ľudí, alebo neobvyklý skatepark v pražskej časti Čakovice, citlivo zakomponovaný do zeleného územia. Čo majú tieto realizácie spoločné? Otvorené športovisko koncipované ako súčasť mestského prostredia s pestrou paletou aktivít - protiklad k ohradeným monofunkčným areálom. 

Mladí architekti, ktorí zároveň vo voľnom čase jazdia, prezentujú svoje projekty ako návrat ku streetovým koreňom skateboardingu. Tie, rovnako ako pri ďalších podobných aktivitách, siahajú do ulíc miest. Ich surovosť je to, čo na nich mládež priťahuje. Prepojenie s okolím ich robí atraktívnymi...

Ako to však súvisí s rekonštrukciou pražského podchodu? Ako zmeniť a oživiť miesto, kde dlhodobo prespávali ľudia bez domova? Jednou z odpovedí iniciátorov premeny podchodu re_place a architektov z ateliéru U / U Studio je slovo komunita.

Schopnosť prežiť má z dlhodobého hľadiska iba projekt, ktorý si ľudia osvoja a bude žiť vlastným životom. V prípade projektu pri stanici metra Vltavská, navrhnutého v úzkej spolupráci s budúcimi užívateľmi, sa to podarilo. Priestor podchodu umožňuje aj vďaka kvalitnému osvetleniu jazdenie v noci a počas nepriaznivého počasia. Ako jediný v českej republike zadarmo. Neustála spoločenská kontrola a spomínaná neoficiálna komunitná samospráva prispela k premene tmavého "podzemia" na farebný mikrokozmos. Dynamické športy ako skateboarding, BMX, streetball a bouldering fungujú v symbióze s tokom ľudí smerujúcich do práce... 

Pôvodnú dlažbu nahradil hladký betónový povrch. Pribudlo kvalitné osvetlenie. Celý priestor oživila farebná fotogenická grafika, za ktorou stojí ilustrátor a dizajnér Maxo Simko. Jeho tvorba oživila už viaceré projekty ateliéru. Detaily prvotného návrhu formovali in situ svetlo, tiene, prísna geomtria budov aj organické tvary prekážok. 

Stredobodom areálu je amfiteáter s basketbalovým košom a lavičkami, ktorý je východiskom pre dominantný grafický motív kruhu. Farebné plochy plynú aj stenami tubusu schodiska s bouldrovou stenou.

V samotnom podchode zachovali architekti pôvodný keramický obklad. Sem tam pribudnú viac, či menej podarené graffiti...

Axonometria
AxonometriaAutor: U / U Studio
Pôdorys
PôdorysAutor: U / U Studio

 

Nový vs. Pôvodný stav:

 

 

 

 

 

 

 

 

Areál sa postupne stáva vyhľadávanou lokalitou. Nevyužívané jednoúčelové športovisko oživil pestrý mix funkcií a využitia.

Podklady: U / U Studio
Foto: Jiří Kotal a U / U Studio

Poloha diela

Re_place
U / U Studio
Maxo Simko

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím