Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
15. marec 2022
0
2786

Urban park Bratislava

"Dobré mesto je ako dobrý večierok. Hostia zostávajú, keď sa bavia."
- Jan Gehl
Urban park Bratislava
Autori: U / U StudioInvestor: Mestská časť Bratislava-RačaZastavaná plocha: 1000 m2Návrh: 2021 - 2021Realizácia: 2021 - 2021Adresa: Športový areál na ulici Tbiliská , Bratislava, Česká republikaPublikované: 18. marec 2022

Pred časom sme publikovali neobvyklý skatepark v pražskej časti Čakovice, citlivo zakomponovaný do zeleného územia. Autorský kolektív pražského U / U Studia v nedávno dokončenom projekte Urban park Bratislava revitalizoval rozsiahlu plochu v sídliskovom bloku na voľnočasový areál pre mladých ľudí. Súčasť športového areálu Tbiliská, ktorú tvorila popraskaná asfaltová plocha a zničený basketbalový kôš, sa rozhodla bratislavská mestská časť Rača zmeniť na ústredné verejné priestranstvo pre okolitú zástavbu.

Skateparky zaberajú verejný priestor a zeleň, sú nevzhľadné a hlučné - tak znejú časté argumenty odporcov výstavby športovísk, na ktorých predovšetkým mladá generácia trávi svoj voľný čas. Dávno však neplatí, že skatepark je ohradené “geto” slúžiace pre úzku subkultúru. Park sa môže stať fungujúcou súčasťou mestského prostredia a dokáže na seba naviazať pestrý mix funkcií. Príkladom môže byť aj bratislavský Urban park. Mladí architekti, ktorí zároveň vo voľnom čase jazdia, sú zárukou funkčného “layoutu”, ktorý sa vracia ku koreňom skateboardingu - streetovému jazdeniu.

“Mladá verejnosť, pre ktorú bol predtým tento areál určený, sa v súčasnej dobe čoraz viac prikláňa k mladým novovznikajúcim športom a freestylovým aktivitám. To však nereflektuje súčasný stav športovísk a verejných priestranstiev, ktoré môžu mestá svojim občanom ponúknuť. Aj nové športoviská často uprednostňujú tradičné športy a snažia sa používateľov čo najviac oddeliť od svojho okolia. Na deti v školskom veku sa pritom často zabúda.

Korene skateboardingu, rovnako ako ďalších podobných aktivít, siahajú do ulíc miest. Ich surovosť je to čo na nich mládež priťahuje. Prepojenie s okolím ich robí atraktívnymi...

Vyšší záujem o tieto aktivity oproti tradičným športom nám potvrdzuje aj vlastná skúsenosť zo skateparku Baba v Prahe, kde vznikol nový betónový skatepark a súčasne nové multifunkčné športoviská s umelým povrchom. Obe sú zadarmo prístupné. Vyťaženosť skateparku je však mnohonásobne vyššia a to počas celého dňa a roka...”  vysvetľujú autori.

 

Zadanie

Úlohou pre U / U Studio bola prestavba nevyužívaných kurtov na športovisko, ktoré má zároveň slúžiť ako prístupný verejný priestor, s možnosťou organizovania spoločenských akcií. Medzi dôležité požiadavky patrila rozmanitosť využitia plochy a prekážok, ktoré vychádzajú z prvkov mestského mobiliáru a urban landscape architektúry.

Foto: Peter Lančarič


Koncept 

Cieľom bolo vytvoriť  spevnenú rozptylovú plochu bez striktného určenia funkcie, ktorá môže slúžiť kolieskovým športom, streetballu a ďalším aktivitám... Život do verejného priestoru neprinesie umiestnenie herných prvkov, ale vytvorenie vhodných podmienok pre hru. Čím sú možnosti využitia širšie, tým živší a rozmanitejší priestor vznikne. “Túto pochu sme situovali do ťažiska územia. Okolo nej plynú rôzne streetové prekážky, ktorých rozmiestnenie vytvára podmienky pre plynulý ´flow´ a  série trikov," vysvetľujú autori.

Pôdorys
PôdorysAutor: U / U Studio

Pokojný priestor, obklopený z troch strán zeleňou leží v blízkosti školy a škôlky. Nevyužitá plocha sa zmenila na zázemie pre voľnočasové aktivity. Konkrétne kolieskové športy a streetball. 

Axonometria
AxonometriaAutor: U / U Studio


Odpočinková zóna

Prekážky ako je rádius či bank, ktoré sú vyššie než bežný mobiliár, autori doplnili o plošinu prechádzajúcu do dreveného pódia. Vzniká pobytový priestor na vyvýšenom mieste s dobrým výhľadom. Zvolený koncept zároveň rieši  nepekné zadné strany prekážok, pôsobiace v priestore ako bariéra. Mobiliár umiestnený na pódiu, tienený štvoricou vysadených stromov, tvorí plnohodnotné zázemie pre odpočinok športovcov, divákov a okoloidúcich. 

Foto: Peter Lančarič


Street prvky

Charakter navrhnutých prekážok má reflektovať funkciu areálu ako verejného priestoru. Preto je tvar väčšiny prvkov odvodený od rôznych múrikov, lavíc, schodov, ktoré môžeme vidieť všade v meste. Prvky, prispôsobené svojou odolnosťou pre skateboarding, sú rozmiestnené tak, aby sa na nich dalo pohodlne jazdiť, ale zároveň netvorili nepriestupnú bariéru. Návštevníci areálu ich môžu využívať na kolieskové športy, oddych alebo cvičenie.

Foto: Peter Lančarič


Banky  

Banky dopĺňajú streetové prekážky umiestnené okolo rozptylovej plochy a zároveň zväčšujú pobytovú plochu dreveného pódia. 

Foto: Peter Lančarič


Basketbalový kôš

Basketbalový kôš je umiestnený tak, aby hracia plocha využívala rozptylový priestor v ťažisku územia. Striktné parametre profesionálneho športoviska ustúpili hravému verejnému priestoru. Preto je potrebná vzájomná tolerancia užívateľov, divákov a okoloidúcich. “Veríme, že toto priestranstvo bude práve vďaka jeho slobode stretnutiam ľudí s rôznymi záujmami,” dopĺňajú autori.   

Foto: Peter Lančarič
Foto: U / U Studio
Foto: U / U Studio
Foto: U / U Studio
Foto: U / U Studio

 

Priestupnosť územím

Dostupnosť a priestupnosť územím je pre návrh verejného priestranstva kľúčová. Z východnej strany sprístupňuje športovisko nové schodisko. Bezbariérové ​​prístupy do areálu vedú z jeho zvyšných troch strán. "Našou najväčšou inšpiráciou je Škandinávia. Stavby tohto typu nie sú ničím ohraničené, otvárajú sa svojmu okoliu a nijako sa neodlišujú od normálneho urbánneho priestoru,” dopĺňajú svoj pohľad autori. 

Foto: U / U Studio

Pôvodný stav:

Foto: U / U Studio
Foto: U / U Studio
Foto: U / U Studio
Pôvodná štúdia
Pôvodná štúdiaAutor: U / U Studio

Areál sa postupne stáva vyhľadávanou lokalitou. Nevyužívané jednoúčelové športovisko oživil pestrý mix funkcií a využitia.

Podklady: U / U Studio

Poloha diela

U / U Studio

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím