Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
24. október 2019
1
2336

Záhrada 360

"Do not talk to the plants, let the garden speak to you." Tim Richardson, Avant Gardeners
Záhrada 360
Autori: Ing. Michal Marcinov, Richard Marfiak, BSc, MArch, ARB, RIBA, Ing. arch. Monika Bočková, Ing. arch. Matúš Antolík, Ing. Dominika LovasíkováNávrh: 2018 - 2019Realizácia: 2019 - 2019Adresa: Presnenskaya Embankment 4с1 , Moskva, RuskoPublikované: 28. október 2019

Architekti zo slovenského ateliéru LABAK zrealizovali v spolupráci s architektom Richardom Marfiakom na Krasnopresnenskom nábreží inštaláciu s názvom Záhrada 360, ktorá sa dočasne stala súčasťou Moscow International Business Center "Moscow-City".

Projekt bližšie predstavia autori:

Záhrada 360 vznikla ako súčasť festivalu Flower Jam v Moskve. Festival predstavuje otvorenú medzinárodnú súťaž mestského landscapu a toto leto sa konal po tretíkrát. Úlohou súťažiacich bolo prostredníctvom kvitnúcich záhrad vytvoriť príjemné miesto na relax v meste. Počas uplynulého ročníka bolo po celej Moskve zrealizovaných celkovo 42 záhrad od architektov a krajinárov z 11 krajín sveta. Mario Bonicelli, jeden z porotcov festivalu, zhodnotil, že Moscow Flower Jam je unikátnym projektom, kedy pavilóny nie sú iba niekoľkodňovou výstavou, no žijú s mestom po dobu štyroch mesiacov.

foto: Richard Marfiak
foto: Monika Bočková
foto: Monika Bočková

Koncept záhrady je parafrázou antickej arény. Záhrada ponúka minimálne dva uhly pohľadu, je scénou, ktorá polemizuje kde je pódium a kde hľadisko.

Pozorovať a byť pozorovaný. Koncepcia vytvorenia silnej "zelenej izolácie" od okolitého prostredia vytvára príležitosť pre pokojné sústredenie. 

foto: Monika Bočková

Slovenský tím svojím návrhom vytvoril nekonvenčnú zastávku v rámci festivalu, ktorá sa stala dočasným mestským zásahom. Záhrada 360 leží na prirodzenom pešom ťahu medzi administratívnym centrom a vchodom do metra. Okolie administratívnych centier býva často slabo uchopiteľné. Návštevník niekedy netuší, či sa pohybuje vo verejnom alebo v súkromnom priestore, pretože miesto nespĺňa atribúty ani jedného z nich. Záhrada 360 je jasne vymedzená plocha, ktorá je útočiskom, oázou v novej finančno - administratívnej štvrti.

foto: Monika Bočková
foto: Monika Bočková
foto: Monika Bočková

Konštrukciu záhrady tvorí stavebné lešenie a drevené terasovité stupne, v ktorých sú umiestnené kvitnúce záhony. Skladba rastlín bola navrhnutá s postupným nakvitaním počas leta a tak sa na ploche záhrady menila v čase farebnosť aj textúra. Na opláštenie záhrady boli navrhnuté aluconondové panely so zrkadlovým povrchom. Tie sú materiálovo príbuzné s okolitými výškovými stavbami, paradoxne  zo záhrady robia navonok nenápadný, takmer neviditeľný objekt. 

foto: Monika Bočková
foto: Monika Bočková

Záhrada získala na záverečnom ceremoniáli niekoľko významných ocenení:

  • Prize of the Public
  • Golden medal in large scale category
  • Honorary award by Association of Landscape Architects of Russia for humanism in creating a harmonious pause in an aggressive architectural environment

Poloha diela

Ing. Michal Marcinov
Richard Marfiak, BSc, MArch, ARB, RIBA
Ing. arch. Monika Bočková
Ing. arch. Matúš Antolík
Ing. Dominika Lovasíková

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím