Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. jún 2021
1
17844

Rodinný dom zo storočného humna, Veličná

Citlivá konverzia, s dôrazom na zachovanie pôvodnej identity objektu.
Rodinný dom zo storočného humna, Veličná
Autori: Ing.arch. Eliška Turanská, Ing. Margaréta ŠuvadováPlocha pozemku: 4752 m2Zastavaná plocha: 126,3 m2Podlažná plocha: 191 m2Obostavaný objem: 764 m3Návrh: 2016 - 2017Realizácia: 2017 - 2021Adresa: Veličná, SlovenskoPublikované: 1. júl 2021

Realizácia využíva obálku pôvodnej hospodárskej stavby. Otvorený obytný priestor vymedzujú nové vstavané konštrukcie. Originálne prvky storočnej stavby zostávajú zachované, pričom kvalita vnútorného prostredia sa blíži novostavbe. Konverzia humna vo Veličnej patrí medzi stále ojedinelé príklady využitia podobných objektov.

Humno, spoločne s ďalšími hospodárskymi stavbami je dedičstvom investora na rozľahlom rovinatom pozemku uprostred obce Veličná. Konverzia stavby, pre bývanie jeho rodiny, mala v čo najväčšej miere zachovať pozostalosť a zároveň výrazne neukrojiť zo štandardov moderného bývania. Dôležitý bol pre neho aj materiálový súlad s pôvodnou stavbou, preto padlo rozhodnutie využiť pri rekonštrukcii výlučne prírodné stavebné materiály.

Situácia
Situácia

“Hoci bolo humno v zachovalom stave, pre uchovanie jeho pôvodného vzhľadu sme pristúpili ku novostavbe ako statickému novotvaru, vsadenému do stodoly na vlastných základoch. Z humna sa stal jej obal,” vysvetľuje architektka Eliška Turanská

Pôvodná hospodárska stavba vo vedľajšom krídle musela byť asanovaná. Materiál však našiel uplatnenie pri výstavbe.

Drevený obklad humna ostal v niektorých častiach zachovaý v pôvodnej pozícii, inde bol prenesený smerom dovnútra a stal sa fasádou novej vostavby. V miestach s väčším ustúpením vznikla krytá terasa. 

Pôvodnú storočnú krytinu dopĺňajú pracne získané kusy starých sklenených škridiel. Denné svetlo sa do interiéru vniká cez vysoké presklenie a priesvitné fasády, ktoré vznikli perforáciou dreveného obkladu, alebo natočením obkladových dosiek.

Priestorové riešenie definuje pôvodná stavba humna. Nielen vonkajším obalom, ale aj konštrukčnými prvkami, ktoré cez objekt prechádzajú. “Neodstránili sme ani jeden pôvodný prvok. Nerealizovali sme tiež žiadnu výmenu. Zvolený prístup determinoval svetlú výšku v centrálnom priestore a netypické radenie priestorov,” dopĺňa architektka.

Pôdorysy
Pôdorysy
Rez
Rez
Rez
Rez

Fotografie pôvodného stavu:

Z procesu rekonštrukcie:

Poloha diela

Ing.arch. Eliška Turanská
Ing. Margaréta Šuvadová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím