Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
15. júl 2015
0
6774

Rekreačný dom v Partizánskej Ľupči

S radosťou, predstavujeme dom, ktorý silne zaujal svojím prístupom k citlivej revitalizácii toho, čo nám zostalo po predkoch. Je to príklad ako sa to dá robiť dobre, s citom, s fortieľom, bez štylizovania sa do akejkoľvek pózy. Je to práca ľudí, ktorí vedia čo chcú, vedia to robiť, cítia kontexty a pravdivo narábajú so starým i novým tak, aby výsledok bol úprimný a verný dovnútra i navonok.
Rekreačný dom v Partizánskej Ľupči
Autori: Ing. arch. Martin KusýInvestor: Martin Kusý ml., Alžbeta KusáPlocha pozemku: 2 573 m2Zastavaná plocha: 189 m2Podlažná plocha: 189m2Návrh: 2006 - 2015Realizácia: 2006 - 2015Adresa: Partizánska Ľupča, SlovenskoPublikované: 15. júl 2015

Kamenný dom z prelomu 17. a 18. storočia patril pernikárovi, neskôr to bol obchod s miešaným tovarom, potom banka. Objekt sa nachádza v zástavbe liptovskej obce tzv. cieňového typu.

foto: Andrej Sutek

V roku 2006 ho získali nový majitelia s úmyslom adaptovať stavbu na rekreačné účely. Keďže jeden zo stavebníkov (mladý pár) je aj architektom, tak si prestavbu určovali sami majitelia – architekt sa stal investorom vlastnej stavby, tak si mohol „užiť“ proces výstavby z oboch strán.

Na pozemku boli pôvodne viaceré stavby, oproti prvému zámeru boli nakoniec okrem hlavného domu ponechané iba hospodárske stavby, ktoré boli zredukované a sú postupne obnovované; Záhradná úprava je navrhnutá tak, aby jednotlivé stavby vynikli a aby vynikli kamenné steny okolitých domov, ktoré vytvárajú nečakanú až stredomorskú atmosféru. Z týchto dôvodov boli ponechané kamenné stĺpy spadnutých budov a doplnené o novodobé kamenné články (stôl, lavica);

foto: Andrej Sutek

Dispozičné riešenie dnes pôsobí až zarážajúco logicky a jednoducho, je výsledkom nespočetných variant a diskusii. Architekt riešil spojenie so záhradou a usporiadanie miestností tak, aby poskytli komfort štvorčlennej rodine a prípadnému návštevníkovi. Prechodná „osmičková“ dispozícia je veľmi výhodná počas dlhých liptovských dažďov, kedy rodina využíva na hry s deťmi doslova celý dom. Dispozícia rieši aj oddelenie súkromných priestorov od spoločných a možnosť separátnych prevádzok;

foto: Andrej Sutek

Napriek tomu, že na budovu sa nevzťahuje pamiatková ochrana architekt sa rozhodol zachovať, čo najviac charakteristických súčastí stavby, a to nielen článkov ale aj priestorových kvalít. Nová dispozícia v maximálne možnej miere zachováva danosti priestoru a niektoré doslova podtrhuje.

foto: Andrej Sutek
foto: Matej Michalko
foto: Andrej Sutek
foto: Martin Kusý
foto: Andrej Sutek

Všetky zásahy sú realizované bez stopy rustikálnosti – zamerané na materiál a jeho kvalitu. Murovaná pec, staré okenice, osadenie kovového prekrytia vetráku sú opravené a zakonzervované bez snahy pridávať im „starobylú atmosféru“. Všetky nové časti dvere, okná sú navrhnuté tak, aby súzneli s atmosférou domu, ale aby bolo ich zjavné ukotvenie v súčasnosti, napr. dvere do kúpelní v prvom pláne imitujú dedinské jednoduché dvere ale ich dizajn je jednoznačne súčasný a technicky presný.

foto: Andrej Sutek
foto: Andrej Sutek

Nový detail (spoj steny s podlahou, dvere, okná, miesta stretnutí materiálov, zariaďovacie prvky) je doslova pointovaný a postavený na účinky, ktorý prináša jeho nenápadná precíznosť vychádzajúca z funkčnosti, vyznenia materiálu a stavebných princípov (napríklad zasklenie svetlíkov nad kúpeľňou).

foto: Andrej Sutek
foto: Andrej Sutek

Vďaka takémuto prístupu je podlaha (zrepasované storočné staré dosky aj so svojimi nerovnosťami), stena (vždy viditeľná a hrboľatá, prechádzajúca do jednoduchej dedinskej klenby) oceľová okenica (ponechaná bez rustikalizujúceho náteru) etc. posunuté do vyššej roviny – sú výpoveďou o názore k materiálu, remeslu a tradícií bývania.

foto: Matej Michalko
Dobová fotografia domu.
Dobová fotografia domu.foto: archív Martina Kusého
Takto to vyzeralo pred rekonštrukciou.
Takto to vyzeralo pred rekonštrukciou.foto: Martin Kusý

Dom získal cenu CE.ZA.AR 2014 v kategórii Rekonštrukcia a obnova budov.

Podklady: Martin Kusý ml.

Poloha diela

Ing. arch. Martin Kusý

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím