Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. jún 2016
0
5044

Prestavba ruiny na ateliér v Čachticiach

"Drobnosti majstrov" - asociácia, ktorá sa objaví pri tomto diele Pavla Paňáka. Táto "drobnosť" bola ocenená v celosvetom kole Wienerberger Brick Award v roku 2012. Získala hlavnú cenu v kategórii "Conversion".
Prestavba ruiny na ateliér v Čachticiach
Autori: Ing. arch. Pavol PaňákInvestor: Pavol PaňákRealizácia: 2000 - 2010Adresa: Čachtice, SlovenskoPublikované: 15. jún 2016

Na počiatku bol nevysoký pahorok zarastený stromami a kríkmi. Skrýval klenbu bývalej, vyše 200-ročnej dedinskej tehliarskej pece. Klenba pece bola prisypaná zeminou, ktorá izolovala proti úniku tepla.

Pôvodný stav
Pôvodný stav

Zhruba od konca 2. svetovej vojny sa tu prestala tehla páliť, pec chátrala, zarastala a menila sa na ruinu. Bola to pôvabná romantická situácia akou vegetáciou porastené ruiny vedia byť, naviac v prostredí starého ovocného sadu. Aby stavba, vlastne jej zbytky, mohla slúžiť novému účelu – atelieru, bolo potrebné najprv klenbu zachrániť. Po odkrytí zemného násypu bola klenba zhora fixovaná tenkou armovanou betónovou škrupinou a obostavaná hranolovitým objemom – obalom z novej lícovej tehly. Polovalcová figúra klenby bola vsadená do nového hranolovitého objemu. Na jeho hornej úrovni vznikla ľahkým prístreškom prekrytá loggia ponúkajúca jedinečný pobyt v korunách okolitých stromov. Na túto úroveň sú znova nasadené stromy – stĺpové hraby.

Pôvodná stavba nebola samozrejme izolovaná proti zemnej vlhkosti. Stále vysušovanie starej murovanej substancie je zabezpečené prostredníctvom pozdlžnych vetracích dutín zvonku a vstavanými pozdlžnymi vyvetrávanými medzipriestormi zvnútra. Takto mohla byť stavba znovu čiastočne prisypaná zeminou. Vnútro pôvodnej stavby i nové vstavané stienky vetracích dutín sú omietnuté prírodnou vápennou omietkou bez ďaľšej úpravy. Podlaha je nalakovaná betonová mazanina na separujúcej tepelnej izolácii. Hranolovitá hmota má identické presklené priečelia zabezpečené počas neprítomnosti posuvnými okenicami zo šalovacej preglejky. Pôvodný bočný vstup pre navážanie surovej tehly do hornej úrovne pod klenbu je zachovaný ako okno. Vonkajšia lícová tehla nového objemu postupne zarastá brečtanom do drôtených vedení.

Prestavba bývalej tehliarskej pece na atelier trvala takmer 10 rokov bez stresu z určeného termínu dokončenia. Je vlastne sezónnou stavbou, slúži ako atelier – pracovňa i ako detašovaná spálňa od apríla do októbra. Obsahuje základnú hygienu a šporák. Po 10 rokoch akoby znovu nastala východisková situácia – zarastený pahorok, ibaže je hranatý.

Situácia
Situácia
Pôdorys 1.NP
Pôdorys 1.NP
Priečny rez
Priečny rez
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rez

Podklady: Pavol Paňák

Poloha diela

Ing. arch. Pavol Paňák

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím