Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. marec 2017
0
1420

Loft v stodole Hittisau, Rakúsko

Dostavba hospodárskeho domu. Autorom je ateliér miestneho rodáka Georga Bechtera. Stavba bola ocenená rakúskou nomináciou na tohtoročnú Európsku cenu za architektúru - Mies Van Der Rohe Award.
Loft v stodole Hittisau, Rakúsko
Autori: Georg BechterSpolupráca: Anna HössPlocha pozemku: 1230 m2Podlažná plocha: 185 m2Investičný náklad: 315 000 €Návrh: 2013 - 2014Realizácia: 2014 - 2015Adresa: Hittisau, RakúskoPublikované: 1. máj 2017

Obraz rozmanitej alpskej krajiny regiónu Bregenzerwald spoluvytvárjú drevené stavby. Miestna architektúra je účelná, prirodzená a spätá s prírodou. V oblasti sa sa zachovali zručnosti späté s týmto tradičným materiálom a využívajú sa v duchu dnešnej doby. Príkladom je aj malá obec Hittisau, kde nájdeme viacero zaujímavých stavieb spájajúcich tradíciu so súčasným spôsobom života.

História tohto archetypu stavieb siaha do 17. storočia, keď sa rozvíjala zástavba na južne orientovanom svahu nad údolím. Až donedávna bol dom patriaci miestnej rodine plne využívaný. Objekt však z veľkej časti vyhorel a bolo potrebné rozhodnúť o jeho ďaľšom osude. Majitelia sa rozhodli pre rekonštrukciu a úpravu obytnej časti budovy. Stavba si zachovala svoju typickú siluetu, pričom však nová nová časť reaguje na náročné požiadavky majiteľov.

foto: Adolf Bereuter
Situácia
Situácia
foto: Adolf Bereuter

Nosnú konštrukciu obnovenej časti objektu tvoria smrekové hranoly v kombinácii s lepenými drevenými väzníkmi. Prevádzka je rozdelená na dennú časť na prízemí a spanie situované na vloženom medzipodlaží. Najvýraznejším zásahom do pôvodnej podoby drevostavby bolo integrovanie rozsiahleho zasklenia do južnej fasády. Zasklenie siaha takmer po strop, čo umožňuje presvetlenie a výhľady na panorámu údolia aj z vyššieho podlažia. Špecifickým detailom je možnosť vertikálneho posunu spodných polí zasklenia. V lete tak možno prepojiť otvorený obývací priestor s exteriérovou pobytovou terasou. Okenné parapety potom slúžia ako komfortné sedenie. Jedinou oddelenou časť na prízemí je hygienický blok, ktorý oddeľuje zádverie.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP

Hrazdená konštrukcia domu je nanovo zateplená izoláciou z celulózy. Z interiéru tvorí pohľadovú vrstvu rezivo šírky 45 cm, ktoré je natreté bielou lazúrou. Na stenách a strope je pod náterom jasne viditeľná štruktúra dreva. Pri stenách sa podarilo dosiahnuť parameter U 0,15 W/m² K. Vložená konštrukcia poschodia je vyhotovená z masívnych smrekových profilov. Obklad a podlahu tvoria taktiež smrekové dosky s priznanou prírodnou farbou a textúrou. Toto riešenie bolo zvolené s ohľadom na cenu a rýchlosť stavby.

Priečny rez
Priečny rez

Šindle na šikmej streche sú v rámci miestnej tradície vyrobené z trvácneho smrekovcového dreva. Jedľové drevo je použité ako obklad na fasádach, drevo z limby s vysokým podielom živice zas zabezpečuje trvácnosť zábradlia.

foto: Adolf Bereuter
foto: Adolf Bereuter
foto: Adolf Bereuter
foto: Adolf Bereuter
foto: Adolf Bereuter
Pôvodný stav budovy
Pôvodný stav budovy

Poloha diela

Georg Bechter
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím