Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. apríl 2021
0
6741

Domy Roličky, Bratislava

Veľkometrážne byty, neštandardná typológia, výhľad na mesto.
Domy Roličky, Bratislava
Autori: Ing. arch. Kalin Cakov, Ing. arch. Metodiy Monev, Ing. arch Ján ObušekSpolupráca: Ing. Tomáš Fojtík, Ing. arch. Michal Kyselica, Ing. arch Soňa Dianová, Ing. arch Diana MichnovaInvestor: MIVO Podlažná plocha: 9 080 m2Návrh: 2016 - 2017Realizácia: 2017 - 2019Adresa: Na Roličkách , Bratislava, SlovenskoPublikované: 19. apríl 2021

Obytný súbor Roličky, osadený do svahovitého pozemku v lokalite Vtáčnik, zahŕňa devať domov s 27 veľkometrážnymi bytmi. Na každom z podlaží domu sa nachádza vždy len jeden byt s výmerou 136 – 184 m2, prístupný výťahom priamo z garáže. Prioritou je otvorený výhľad z obytných priestorov, ktoré vždy rozširuje vlastná predzáhradka, lodžia, alebo rozsiahla strešná terasa pri bytoch na druhom poschodí. 

Základný ortogonálny raster objektov, postavených na podnoži spoločných garáží, členia perforácie bočných fasád, ktoré vytvárajú átriá a lodžie. Vzniká tak otvorená a zároveň artikulovaná krajina obytného prostredia, s dobre diferencovanou mierou súkromia jednotlivých priestorov. 

Materiálovo zjednotené riešenie exteriéru necháva vyniknúť hmotovú a priestorovú skladbu objektov. Precízne odliate oceľobetónové konštrukcie sa neštandardne stávajú súčasťou interiéru bytov.

Roličky zdieľajú viaceré princípy s neďalekým projektom ELEVEN Houses. Štandard sa výrazne posunul, rukopis ateliéru cakov+partners však zostáva jasne čitateľný.

Foto: Tomáš Manina

Viac slovami autorov:

Bytový komplex Roličky sa nachádza na kopci nad mestom, v lokalite Vtáčnik, v ktorej posledné roky prebieha aktívna stavebná činnosť. Podľa nového územného plánu je lokalita určená na bývanie, zastúpené prevažne v bytových domoch. Okrem nášho projektu tu vzniklo viacero rezidenčných súborov a pripravuje sa výstavba ďalších.

Foto: Tomáš Manina

Zámerom projektu bolo zabezpečiť súkromie užívateľov a súčasne využiť pekné výhľady na Bratislavu.

Pre tento účel sa domy „otvárajú“ smerom na mesto a do kopca. Bočné fasády sú perforované minimálne. Do nich sú osadené malé átriá a loggie, ktoré pomáhajú presvetliť hlboké dispozície. Zároveň umožňujú priečne vetranie dennej časti bytu. Domy sú vzájomne odsadené, priestory medzi nimi sa využívajú pre terasy a zelené plochy. 

Schéma
SchémaAutor: cakov+partners

27 veľkometrážnych bytov je usporiadaných v deviatich samostatných domoch. Prístup k všetkým líniovo usporiadaným objektom zabezpečuje spoločná vnútroareálová komunikácia. Objekty na oboch koncoch sú ustúpené podľa vejárovitého tvaru pozemku. 

Situácia
SituáciaAutor: cakov+partners

Domy majú tri nadzemné poschodia a spoločnú garáž v suteréne. Na každom z podlaží je samostatný byt, prístupný priamo z výťahu. 

Dispozícia bytov je rozdelená na tri základné celky. Denná zóna, orientovaná na juhovýchod, využíva celú šírku domu (10,2m) - z obývačky, jedálne a kuchyne sa otvára výhľad na mesto. Nočná zóna smeruje na severozápad. V centrálnej časti bytu je vstup, technické zázemie a hygiena. Každá zóna má svoju loggiu, alebo átrium, navrhnuté podľa účelu využitia. 

Každý byt má veľkú terasu, prístupnú priamo z úrovne bytu. Výnimkou sú byty na druhom poschodí, ktoré disponujú rozsiahlou strešnou terasou. Sprcha a letná kuchyňa sú zapustené do hmoty domu. Zvyšok tvorí extenzívna zelená strecha a svetlíky, ktoré presvetľujú kúpeľne o poschodie nižšie. Byty na prízemí majú priľahlé pozemky alebo rozmerné zelené átria. 

V každom byte je iba jedno stredové inštalačné jadro a jeden stĺp. Toto riešenie umožňuje veľkú variabilitu dispozícii.

Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: cakov+partners
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: cakov+partners
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: cakov+partners
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NPAutor: cakov+partners
Pôdorys najvyššieho podlažia so strešnou terasou
Pôdorys najvyššieho podlažia so strešnou terasouAutor: cakov+partners

Svetlá výška 2,9 m v bytoch a 3,3 m v garážach odzrkadľuje vysoký štandard projektu.

Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutor: cakov+partners

Fasádny obklad z lícových tehál Rustique dopĺňa alucobond a hliníkové okná Reynaers s akusticky izolačným trojsklom so žalúziami. Každý byt má vlastný plynový kotol napojený na podlahové kúrenie. Celkový výraz domov je minimalistický, prevláda jednotná sivá farba doplnená o čierne akcenty. Prístupová cesta je dláždená tehlami výrobcu, ktorý dodal aj fasádne tehličky. Pri pohľade z diaľky domy „nekričia“, ale splývajú s kopcom.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Poloha diela

Ing. arch. Kalin Cakov
Ing. arch. Metodiy Monev
Ing. arch Ján Obušek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím