Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. august 2019
0
5906

Rodinné domy s átriami, Bratislava

Bývanie s výhľadom na mesto.
Rodinné domy s átriami, Bratislava
Autori: Ing. arch. Kalin Cakov, Ing. arch. Metodiy Monev, Ing. arch Ján ObušekSpolupráca: Ing. Tomáš Fojtík, Ing. arch. Michal Kyselica, Ing. arch Katalin Karsay, artDInvestor: MIVO Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2018Adresa: Frankovská ulica , Bratislava, SlovenskoPublikované: 27. august 2019

Rezidenčný projekt, ktorý zahŕňa jedenásť radových rodinných domov vyrástol vo svahu, neďaleko železničného mosta spájajúceho Tupého a Pioniersku ulicu. Nízkopodlažná zástavba stojí na mieste plánovanej bytovky s podlažnou plochou 12 000 m². Nový projekt sa uspokojil s číslom, ktoré je päťkrát menšie. 

Zaujme otvorený výhľad z obytných priestorov, členitá štruktúra so súkromnými “zákutiami”, vlastné átrium pre každý dom… Architektom sa aj napriek zložitým vstupným podmienkam podarilo vytvoriť obytné prostredie, ktoré našlo svoju klientelu. 

Realizáciu predstaví architekt Metodiy Monev - ateliér cakov+partners:

Rodinné domy sa nachádzajú na kopci nad Bratislavou, v lokalite Vtáčnik, ktorá bola dlho vysadená vinicami. Podľa nového územného plánu sa funkcia v tejto zóne zmenila na bývanie - v nižších častiach kopca pre bytové domy, vo vyššie položených parcelách pre rodinné domy.

Kríza v roku 2009 ukončila pôsobenie medzinárodného developera, ktorý vlastnil veľkú časť pozemkov v tejto lokalite. Z pôvodne plánovaných niekoľkých etáp výstavby bytových domov boli nakoniec zrealizované iba dve. Po stabilizovaní ekonomickej situácie v posledných rokoch sa stavebné práce v území opäť rozbehli. Tentokrát sa začalo stavať naraz niekoľko projektov od rôznych developerov.

Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev

Rodinné domy s átriami stoja na pozemku, ktorý je určený podľa územného plánu na výstavbu bytového domu so 4,5 nadzemnými podlažiami. Náš ateliér v minulosti vypracoval na tento pozemok projekt bytovky s 12 000 m² úžitkovej plochy. Projekt dostal stavebné povolenie a bol vypracovaný do štádia realizačného projektu, pre krízu bol ale zastavený.

Po rokoch sa nový majiteľ pozemku rozhodol konať neštandardne. Namiesto bytovky prezentoval zámer postaviť dvojposchodové rodinné domy s celkovou predajnou plochou 2 400 m².

Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev

S rozrastajúcimi sa satelitmi okolo hlavného mesta sa dopravná situácia zhoršuje každý rok. Cieľom projektu bolo prilákať klientelu, ktorá sa chce vyhnúť dopravným zápcham a uprednostňuje bývanie v rodinnom dome, v blízkosti centra mesta a prírody.

Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev

Nové riešenie pomohlo aj okoliu. Vďaka svojej malej výške rodinné domy netienia bytovým domom, ktoré boli postavené dávnejšie za nimi. Z prístupovej cesty je viditeľné iba jedno poschodie. Ak by bolo realizované predchádzajúce riešenie, ktoré povoľoval územný plán, existujúce byty by prišli o výhľady a stratili by na svojej finančnej hodnote.

Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev

Pre zložitosť pozemku, ktorý je formovaný ochrannými pásmami vedenia vysokého napätia, vysokotlakého verejného vodovodu, novými cestami a oporným múrom, sme boli značne limitovaní pri tvorbe konceptu. Dôležité bolo zabezpečiť pre každý dom výhľady, súkromie a dostatok svetla.

Rez,
Rez,autor: Cakov+partners

Rodinné domy sú usporiadané v dvoch radoch. Objekty v hornom rade majú dennú časť na vyššom poschodí, čo zabezpečuje nerušené výhľady z obytnej zóny. K nej prilieha priestranná lodžia, ktorá nahrádza terasu na pozemku.

Pôdorysy domu v hornom rade,
Pôdorysy domu v hornom rade, autor: Cakov+partners

V spodnom rade je denná časť situovaná na nižšom poschodí, v kontakte s terénom  a výhľadom na mesto. 

Pôdorysy domu v spodnom rade,
Pôdorysy domu v spodnom rade,autor: Cakov+partners

Domy sme od seba odsadili, so zámerom využiť väčšiu plochu fasád pre denné svetlo a priehľady. Perforácie vo forme átrií, lodžií a podlubí presvetľujú vstupné haly, dennú a nočnú zónu domov. Takýmto spôsobom vznikli v exteriéri “zákutia” ktoré umožňujú vnímať domy a okolie z rôznych uhlov pohľadu. Zároveň sa dajú využiť ako letné kuchyne alebo skryté súkromné terasy.

Schéma,
Schéma,autor: Cakov+partners
Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev

K technickému štandartu patria akustické hliníkové okná alebo bezúdržbové fasády obložené keramickými tehlami a alucobondom. Fasáda z lícových tehál Rustique Beige (207 x 50 x 23 mm) sa vyznačuje divokou väzbou s použitím celých aj polovičných tehličiek.

Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev

Priestory v interiéri majú svetlú výšku tri metre. Sú vybavené rekuperáciou, prípravou pre klimatizáciu a krb. 

Foto: Metodiy Monev
Foto: Metodiy Monev

Text a Foto: Metodiy Monev

Podklady: CAKOV + PARTNERS

Poloha diela

Ing. arch. Kalin Cakov
Ing. arch. Metodiy Monev
Ing. arch Ján Obušek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím