Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. september 2021
5
4683

Obytný súbor Nová Terasa 3, Košice

Finále rozsiahleho projektu v košickej mestskej časti Západ.
Obytný súbor Nová Terasa 3, Košice
Ateliér: SuperatelierAutori: MOROCZ_TACOVSKY (autori projektu), Ing. arch. Michal Tačovský, Ing. arch. Adrian Mórocz, Ing. Marián KamenárSpolupráca: Ing. Jana Kušnieriková (HIP), Compass Architekti (spoluautori architektonického konceptu)Investor: Penta Real EstatePlocha pozemku: 18 848 m2Zastavaná plocha: 5 919 m2Obostavaný objem: 87 900 m3Návrh: 2015 - 2017Realizácia: 2017 - 2020Adresa: Inovecká , Košice - mestská časť Západ, SlovenskoPublikované: 2. november 2021

Nová Terasa 3 je poslednou etapou projektu, ktorý rozšíril bytovú zástavbu v košickej mestskej časti Západ. Developerský projekt, susediaci s areálom nemocnice, zahájila v roku 2009 vyzvaná architektonická súťaž, v ktorej zvíťazil Ateliér Matúša Valla a Olivera Sadovského. Ako prvá bola zrealizovaná Trojica bytových domov s centrálnym “námestíčkom”. Jasne identifikovateľná štruktúra v panoráme mesta reflektuje pestrú skladbu bytových jednotiek a “hru” architektov s dispozíciou bytov a vzťahom interiér - exteriér. Na Novú Terasu 1 (Cena ARCH, nominácia CE-ZA-AR,) nadviazala zo severozápadu druhá fáza výstavby, na ktorej opäť pracoval rovnaký autorský kolektív. Domy sú riešené výrazne “pragmatickejšie”. Urbanistický koncept spočíva v šachovnicovom rozmiestnení objektov okolo centrálnej osi. Posledná, tretia etapa zavŕšila rozvoj v území. Vznikla 150 metrov od predošlých dvoch etáp na samostatnom pozemku. Autormi architektonického riešenia Novej Terasy 3, ktorá nadväzuje na predchádzajúce sektory, sú architekti z ateliéru MOROCZ_TACOVSKY, spoluautormi Compass Architekti a SUPERATELIER.

Urbanizmus

Na trojuholníkovej parcele vzniklo päť bytových domov, orientovaných v osi sever-juh. Sedem a osempodlažné objekty sú vzájomne posunuté do šachovnicového rastra, ktorý definuje intímnejšiu mierku exteriérových celkov. Urbánna štruktúra nových objektov zachováva koncept poloverejných priestorov, ktoré ju odlišujú od okolitého sídliska. Spoločná podnož prepája domy D2 a D3, rovnako tiež objekty D4 a D5. Blok D1 tvorí samostatný celok. Medzi bytovými domami prechádzajú promenádne osi, ktoré spájajú priestorové celky s trávnatými a spevnenými plochami, detskými ihriskami, alebo zónami pre komunitné aktivity.

Situácia
SituáciaAutor: Morocz_Tacovsky
Vizualizácia
VizualizáciaAutori: Pictown / Morocz_Tacovsky
Kontext - vizualizácia
Kontext - vizualizáciaAutori: Pictown / Morocz_Tacovsky

Prevádzka a dispozícia

V piatich objektoch vzniklo celkom 225 jednoizbových až štvorizbových bytov. Parkovanie v areáli, prístupnom z Ondavskej ulice, je z väčšej časti vyriešené na úrovni terénu, kde sa parkovacie miesta striedajú s plochami zelene. Zvyšný počet parkovacích miest pojali prirodzene vetrané bloky prízemných garáží. Z exteriéru aj z garáží je prístupné vertikálne jadro (schodisko + dvojica výťahov), ktoré sprístupňuje byty na vyšších poschodiach. Na jedno podlažie pripadá 6 až 8 bytových jednotiek rôzneho typu a veľkosti. K bytom prislúchajú priebežné loggie orientované na všetky svetové strany. Najvyššie podlažia využívajú byty vyššieho štandardu, s rozsiahlymi strešnými terasami.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Morocz_Tacovsky
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Morocz_Tacovsky
Pôdorys typického podlažia
Pôdorys typického podlažiaAutor: Morocz_Tacovsky
Pôdorys 7. NP
Pôdorys 7. NPAutor: Morocz_Tacovsky
Pôdorys 8. NP
Pôdorys 8. NPAutor: Morocz_Tacovsky
Autor: Morocz_Tacovsky
BD 1 a BD5 - pôdorys typického podlažia
BD 1 a BD5 - pôdorys typického podlažiaAutor: Penta Real Estate/ Morocz_Tacovsky
BD 2, BD2, BD4 - pôdorys typického podlažia
BD 2, BD2, BD4 - pôdorys typického podlažiaAutor: Penta Real Estate/ Morocz_Tacovsky
BD 1 (8. NP) a BD5 (7. NP) - pôdorys penthausu
BD 1 (8. NP) a BD5 (7. NP) - pôdorys penthausu Autor: Penta Real Estate/ Morocz_Tacovsky
BD 2, BD2, BD4 - pôdorys penthausu
BD 2, BD2, BD4 - pôdorys penthausuAutor: Penta Real Estate/ Morocz_Tacovsky

Architektúra

Architektonické riešenie bytových domov stavia na jednoduchej kompozícii kubických hmôt, do ktorej vnáša dynamický prvok systém predsadeného tienenia priebežných lodžií. Architekti zvolili podobné riešenie ako v druhej etape projektu. V štruktúrovaných častiach fasády dominuje pohľadový betón konzol spomínaných lodžií a oceľové rámy tieniacich prvkov s drevenou výplňou. “Hladké” Fasády zjednocuje svetlobéžová omietka s jemnou štruktúrou. Podnož s parkovaním od obytných blokov odčleňuje sivá farebnosť.

Konštrukčné riešenie

Monolitickú oceľobetónovú konštrukciu tvoria prievlakové stropné dosky, uložené na stĺpoch, stužujúcich stenách a jadrách, pričom každý objekt je samostatným dilatačným celkom. Na obvodové oceľobetónové steny 220 až 250 mm a murivo hrúbky 300 mm nadväzuje z vonkajšej strany kontaktný systém zateplenia. Vnútorné medzibytové priečky sú oceľobetónové. Zrážková voda z plochých striech je zvedená do vnútorných vpustí.

Podklady: Morocz_Tacovsky

Ateliér

Poloha diela

MOROCZ_TACOVSKY
Ing. arch. Michal Tačovský
Ing. arch. Adrian Mórocz
Ing. Marián Kamenár

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím