Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. október 2021
3
4500

Bytové domy Brezový háj, Nitra

Architektúru kompaktných blokov dopĺňajú výrazné línie priebežných balkónov a separátne bloky penthausov na najvyššom podlaží.
Bytové domy Brezový háj, Nitra
Autori: Dipl. Arch. Richard Baláži, (ARB), Ing.arch. Boris Schultz, Ing. arch. Štefan Vrabec, Ing.arch. Ivana KvietkováInvestor: Agát JB s.r.o.Zastavaná plocha: 525,1 m2Podlažná plocha: 3391,8 m2Obostavaný objem: 10327 m3Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2019 - 2021Adresa: Pri Brezovom háji 3, Nitra, SlovenskoPublikované: 4. november 2021

Na hranici nitrianskeho sídliska Chrenová I. bola nedávno dokončená prvá etapa výstavby obytného súboru Brezový háj. Dvojica bytových domov z dielne A.M. architects vyrástla na pozostatkoch bývalého areálu betonárky, v priamom kontakte s rovnomenným mestským parkom. 

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Sedempodlažné bytové domy s atypickým najvyšším podlažím spája spoločná podnož garáží a technického zázemia, ktorá zároveň definuje polosúkromný priestor vyvýšeného zeleného vnútrobloku. Na nastevený koncept nadviaže druhá etapa výstavby, ktorá priestor uzavrie z juhozápadnej strany. Bezprostredný kontakt so zeleňou Brezového hája podporilo nahradenie cesty, pôvodne prebiehajúcej pozdĺž severozápadnej hranice parcely pešou komunikáciou.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Situácia
SituáciaAutor: A.M. architects

Prevládajúcu skladbu jednoizbových až trojizbových bytov, ktoré obsluhuje dvojica vertikálnych jadier, dopĺňajú väčšie “štvorizbáky” a “päťizbáky” na šiestom nadzemnom podlaží. Výnimku tvoria tiež penthausy na najvyššom podlaží, s výhľadmi smerujúcimi do vnútrobloku, na Zobor a do Brezového Hája. V prvej etape vznikolo celkom 41 bytových jednotiek. 

Obytnú plochu rozširujú priestranné balkóny s hĺbkou 2 metre. Rozmerné bezparapetové zasklenie v lete tieni vystúpená línia konzol s prerušeným tepelným mostom a  exteriérové žalúzie v rovine hrany zábradlia. Každý byt má k dispozícii tiež box na klimatizačnú jednotku. Celkové riešenie má výrazný vplyv na zníženie spotreby energie potrebnej pre vykurovanie a chladenie.

Obyvatelia bytov na prízemí, orientovaných do vnútrobloku, využívajú vyvýšené terasy s predzáhradkami. K penthousom priliehajú strešné terasy s výmerou 43 až 65 metrov štvorcových. 

Architektúru kompaktných, samostatne stojacich objemov definujú výrazné línie priebežných balkónov a autonómne bloky penthausov, presahujúcich strešnú krajinu. Klasický kontaktný zatepľovací systém dopĺňajú prevetrávané fasády v parteri a na penthausoch.

Pôdorys typického podlažia
Pôdorys typického podlažia Autor: A.M. architects

Nosný systém s jadrom a stužujúcimi stenami tvoria na nižších podlažiach obvodové a vnútorné monolitické konštrukcie hrúbky 250 mm. Od úrovne 4. N. P.  sú vnútorné nosné steny murované. Oceľobetónové monolitické stropné dosky preklenujú v jednom smere rozpon v rozmedzí 4,1 až 7,9 metra. Výnimkou je roznášacia stropná doska hrúbky 300 mm medzi 6. N. P. a 7. N. P.

Rezy
RezyAutor: A.M. architects
Foto: Tomáš Manina
Vizualizacia ďalších fáz projektu v lokalite Brezový Háj Nitra
Vizualizacia ďalších fáz projektu v lokalite Brezový Háj NitraAutor: A.M. architects

Podklady: A.M. architects

Použité materiály a riešenia: Veľkoformátové fasádne panely SWISSPEARL® NOBILIS N915

Poloha diela

Dipl. Arch. Richard Baláži, (ARB)
Ing.arch. Boris Schultz
Ing. arch. Štefan Vrabec
Ing.arch. Ivana Kvietková
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím