Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. október 2021
3
3370

Bytové domy Brezový háj, Nitra

Architektúru kompaktných blokov dopĺňajú výrazné línie priebežných balkónov a separátne bloky penthausov na najvyššom podlaží.
Bytové domy Brezový háj, Nitra
Autori: Dipl. Arch. Richard Baláži, (ARB), Ing.arch. Boris Schultz, Ing. arch. Štefan Vrabec, Ing.arch. Ivana KvietkováInvestor: Agát JB s.r.o.Zastavaná plocha: 525,1 m2Podlažná plocha: 3391,8 m2Obostavaný objem: 10327 m3Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2019 - 2021Adresa: Pri Brezovom háji 3, Nitra, SlovenskoPublikované: 4. november 2021

Na hranici nitrianskeho sídliska Chrenová I. bola nedávno dokončená prvá etapa výstavby obytného súboru Brezový háj. Dvojica bytových domov z dielne A.M. architects vyrástla na pozostatkoch bývalého areálu betonárky, v priamom kontakte s rovnomenným mestským parkom. 

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Sedempodlažné bytové domy s atypickým najvyšším podlažím spája spoločná podnož garáží a technického zázemia, ktorá zároveň definuje polosúkromný priestor vyvýšeného zeleného vnútrobloku. Na nastevený koncept nadviaže druhá etapa výstavby, ktorá priestor uzavrie z juhozápadnej strany. Bezprostredný kontakt so zeleňou Brezového hája podporilo nahradenie cesty, pôvodne prebiehajúcej pozdĺž severozápadnej hranice parcely pešou komunikáciou.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Situácia
SituáciaAutor: A.M. architects

Prevládajúcu skladbu jednoizbových až trojizbových bytov, ktoré obsluhuje dvojica vertikálnych jadier, dopĺňajú väčšie “štvorizbáky” a “päťizbáky” na šiestom nadzemnom podlaží. Výnimku tvoria tiež penthausy na najvyššom podlaží, s výhľadmi smerujúcimi do vnútrobloku, na Zobor a do Brezového Hája. V prvej etape vznikolo celkom 41 bytových jednotiek. 

Obytnú plochu rozširujú priestranné balkóny s hĺbkou 2 metre. Rozmerné bezparapetové zasklenie v lete tieni vystúpená línia konzol s prerušeným tepelným mostom a  exteriérové žalúzie v rovine hrany zábradlia. Každý byt má k dispozícii tiež box na klimatizačnú jednotku. Celkové riešenie má výrazný vplyv na zníženie spotreby energie potrebnej pre vykurovanie a chladenie.

Obyvatelia bytov na prízemí, orientovaných do vnútrobloku, využívajú vyvýšené terasy s predzáhradkami. K penthousom priliehajú strešné terasy s výmerou 43 až 65 metrov štvorcových. 

Architektúru kompaktných, samostatne stojacich objemov definujú výrazné línie priebežných balkónov a autonómne bloky penthausov, presahujúcich strešnú krajinu. Klasický kontaktný zatepľovací systém dopĺňajú prevetrávané fasády v parteri a na penthausoch.

Pôdorys typického podlažia
Pôdorys typického podlažia Autor: A.M. architects

Nosný systém s jadrom a stužujúcimi stenami tvoria na nižších podlažiach obvodové a vnútorné monolitické konštrukcie hrúbky 250 mm. Od úrovne 4. N. P.  sú vnútorné nosné steny murované. Oceľobetónové monolitické stropné dosky preklenujú v jednom smere rozpon v rozmedzí 4,1 až 7,9 metra. Výnimkou je roznášacia stropná doska hrúbky 300 mm medzi 6. N. P. a 7. N. P.

Rezy
RezyAutor: A.M. architects
Foto: Tomáš Manina
Vizualizacia ďalších fáz projektu v lokalite Brezový Háj Nitra
Vizualizacia ďalších fáz projektu v lokalite Brezový Háj NitraAutor: A.M. architects

Podklady: A.M. architects

Použité materiály a riešenia: Veľkoformátové fasádne panely SWISSPEARL® NOBILIS N915

Poloha diela

Dipl. Arch. Richard Baláži, (ARB)
Ing.arch. Boris Schultz
Ing. arch. Štefan Vrabec
Ing.arch. Ivana Kvietková
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím