Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. október 2018
0
1270

Konverzia liehovaru v Brne: The Distillery - Social Reactor

Konverzia liehovaru. Návrat života do zanedbaných mestských častí. Hľadanie nových funkcií. Zo schátraného industriálu multifunkčné centrum.
Konverzia liehovaru v Brne: The Distillery - Social Reactor
Autori: MA. Alexandra Georgescu, Tomas Kozelsky, MSc., Ing. Arch. Viktor Odstrcilik, BArch Dorian Beydon, Davide CaneoPodlažná plocha: 650 m2Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Pekařská 76, Brno, Česká republikaPublikované: 25. december 2018

Dynamické pracovné prostredie sa rozvíja na štyroch poschodiach objektu, ktorý je poslednou zachovanou stavbou liehovarského komplexu. Ľahké deliace konštrukcie (z velkej časti recyklované z predchádzajúcich realizácií ateliéru) vložené do pôvodnej stavebnej obálky reagujú na požiadavku flexibilného využita priestoru.

Pohľad do minulosti

História liehovaru začína v roku 1851, kedy židovský obchodník Max Deutsch obdržal jednoduché továrenské oprávnenie k výrobe "rosolky" a likérov. Jeho zápis v obchodnom registri zahŕňal tiež obchod s jatkovým dobytkom či lisovaným droždím. Jeho synovia Heinrich a Anton, figurujúci ako firma Brüder Deutsch požiadali v roku 1911 o zmenu živnosti z obchodu s dobytkom na pálenie liehovín. O sedem rokov neskôr zahájila firma výrobu alkoholu na ulici Pekařská č. 76/78, v miestach dnešného areálu. Predmetom podnikania bola výroba liehových nápojov, ovocných štiav a octu, neskôr tiež obchod s vínom.

Po okupácii Československa bola firma ako židovský majetok pod nútenou správou ríšskeho protektorátu, v roku 1941 bol vynútenou kúpnou zmluvou majetok prevedený a zverený do správy Elisabeth Jemelikovej. Firma dostala názov "L. Jemelik, Likör und Fruchtsäftefabrik, Wein und Essighandel v Brně". Časť rodiny Deutschových, ktorá zostala v Československu, bola odvedená do koncentračných táborov. Po oslobodení v roku 1945 bola firma považovaná za nemecký majetok a došlo k jej znárodneniu. Časť rodiny Deutschových, ktorí prežili žiadala o vrátenie majetku. Ich žiadosť bola vybavená kladne. Zánik rodinného podniku je nejasný, nastal v roku 1952 vymazaním z obchodného registra.

Bližšia história liehovaru od 50. rokov 20. storočia nie je celkom objasnená, čerpá len z informácii pamätníkov. Tí uvádzajú, že budova patrila spoločnosti Fruta, ktorá tu vyrábala vínny destilát Dupuis. 

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

The Distillery - Social Reactor je "zdola iniciovaný" projekt konverzie nevyužívaného liehovaru na multifunkčné centrum, ponúkajúce zdieľané kancelárie a priestory pre kultúrne a vzdelávacie akcie. Ide o prvý prototyp "sociálneho reaktoru", ktorý vznikol v laboratóriu architektonického ateliéru KOGGA. "Tématem této platformy je organický rozvoj hibernujících městských lokací pomocí nástrojů architektonické adaptace," vysvetľujú architekti.

V kontexte post-industriálneho mesta s minulosťou ovplyvnenou textilným priemyslom je The Distillery príkladom toho, ako sa z prázdnej nehnuteľnosti môže stať lokalita naplnená životom, ktorá hrá aktívnu úlohu v urbanistickej a ekonomickej transformácii svojho najbližšieho okolia a kvality života v meste.

Axonometria
AxonometriaKOGAA
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPKOGAA
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPKOGAA
Priečny rez
Priečny rezKOGAA
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezKOGAA

Štvorposchodová budova je poslednou zachovanou stavbou liehovarského komplexu z pôvodných siedmych navzájom prepojených objektov, postavených židovskou rodinou Deutsch na konci 19. storočia. Súčasný program budovy je rovnomerne rozmiestnený do troch poschodí a rôznych typov miestností, čím vzniklo dynamické a podnetné pracovné prostredie.

Od chvíle nástupu nových užívateľov, boli všetky konštrukčné a dispozičné zásahy realizované v zmysle postupnej programovej reaktivácie podriadenej čo najlepšiemu využitiu existujúcich priestorov. Napríklad najväčší halový priestor, ktorý dnes funguje ako co-working, slúžil v prvej fáze ako priestor pre krátkodobé využitie. Neskôr bol technicky (akustika a elektroinštalácie) a konštrukčne (tepelná izolácia) vybavený pre potreby projekčnej sály brnenského kina Art a nedávno bol finálne rozdelený na dve poschodia, ktoré zahŕňajú zasadaciu miestnosť, kuchynku, knižnicu, niekoľko brain-storming zón a zdieľanú kanceláriu pre 10 rezidentov.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Nové stavebné konštrukcie sú z 80% tvorené materiálom recyklovaným z výstav, ktoré inicioval ateliér KOGAA.

Jedným z posledných a najvýraznejších stavebných zásahov je odstránenie trámového stropu medzi druhým a tretím podlažím. Vznikol tak prevýšený mezonetový priestor s dvoma ochodzami. Spodné podlažie mezonetu slúži ako priestor pre prezentácie, prednášky a workshopy, zatiaľ čo na ochodziach sú situované ateliéry. 

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Pre rozšírenie portfólia služieb The Distillery, bola kabína pôvodného dopravného výťahu prebudovaná na pop-up bar. Samotná kabína slúži ako prípravovňa, v šachte je uložené technické zázemie, sklad je v pivnici. Posedenie pre zákazníkov je situované vo dvore. Z obmedzeného priestoru kabíny tak vznikol bezpochyby najmenší bar v Českej republike.

Foto: BoysPlayNice
561
Youtube

Nedostatok priestranných a pritom cenovo dostupných kancelárskych priestorov v centre mesta sa stal predmetom záujmu architektov z ateliéru KOGAA. Po hlavičkou Social Reactor tak hľadajú nových partnerov a miesta s potenciálom pre konverziu a adaptáciu.

Podklady: KOGAA / BoysPlayNice

Poloha diela

MA. Alexandra Georgescu
Tomas Kozelsky, MSc.
Ing. Arch. Viktor Odstrcilik
BArch Dorian Beydon
Davide Caneo

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím