Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. október 2018
0
1072

Konverzia liehovaru v Brne: The Distillery - Social Reactor

Konverzia liehovaru. Návrat života do zanedbaných mestských častí. Hľadanie nových funkcií. Zo schátraného industriálu multifunkčné centrum.
Konverzia liehovaru v Brne: The Distillery - Social Reactor
Autori: MA. Alexandra Georgescu, Tomas Kozelsky, MSc., Ing. Arch. Viktor Odstrcilik, BArch Dorian Beydon, Davide CaneoPodlažná plocha: 650 m2Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Pekařská 76, Brno, Česká republikaPublikované: 25. december 2018

Dynamické pracovné prostredie sa rozvíja na štyroch poschodiach objektu, ktorý je poslednou zachovanou stavbou liehovarského komplexu. Ľahké deliace konštrukcie (z velkej časti recyklované z predchádzajúcich realizácií ateliéru) vložené do pôvodnej stavebnej obálky reagujú na požiadavku flexibilného využita priestoru.

Pohľad do minulosti

História liehovaru začína v roku 1851, kedy židovský obchodník Max Deutsch obdržal jednoduché továrenské oprávnenie k výrobe "rosolky" a likérov. Jeho zápis v obchodnom registri zahŕňal tiež obchod s jatkovým dobytkom či lisovaným droždím. Jeho synovia Heinrich a Anton, figurujúci ako firma Brüder Deutsch požiadali v roku 1911 o zmenu živnosti z obchodu s dobytkom na pálenie liehovín. O sedem rokov neskôr zahájila firma výrobu alkoholu na ulici Pekařská č. 76/78, v miestach dnešného areálu. Predmetom podnikania bola výroba liehových nápojov, ovocných štiav a octu, neskôr tiež obchod s vínom.

Po okupácii Československa bola firma ako židovský majetok pod nútenou správou ríšskeho protektorátu, v roku 1941 bol vynútenou kúpnou zmluvou majetok prevedený a zverený do správy Elisabeth Jemelikovej. Firma dostala názov "L. Jemelik, Likör und Fruchtsäftefabrik, Wein und Essighandel v Brně". Časť rodiny Deutschových, ktorá zostala v Československu, bola odvedená do koncentračných táborov. Po oslobodení v roku 1945 bola firma považovaná za nemecký majetok a došlo k jej znárodneniu. Časť rodiny Deutschových, ktorí prežili žiadala o vrátenie majetku. Ich žiadosť bola vybavená kladne. Zánik rodinného podniku je nejasný, nastal v roku 1952 vymazaním z obchodného registra.

Bližšia história liehovaru od 50. rokov 20. storočia nie je celkom objasnená, čerpá len z informácii pamätníkov. Tí uvádzajú, že budova patrila spoločnosti Fruta, ktorá tu vyrábala vínny destilát Dupuis. 

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

The Distillery - Social Reactor je "zdola iniciovaný" projekt konverzie nevyužívaného liehovaru na multifunkčné centrum, ponúkajúce zdieľané kancelárie a priestory pre kultúrne a vzdelávacie akcie. Ide o prvý prototyp "sociálneho reaktoru", ktorý vznikol v laboratóriu architektonického ateliéru KOGGA. "Tématem této platformy je organický rozvoj hibernujících městských lokací pomocí nástrojů architektonické adaptace," vysvetľujú architekti.

V kontexte post-industriálneho mesta s minulosťou ovplyvnenou textilným priemyslom je The Distillery príkladom toho, ako sa z prázdnej nehnuteľnosti môže stať lokalita naplnená životom, ktorá hrá aktívnu úlohu v urbanistickej a ekonomickej transformácii svojho najbližšieho okolia a kvality života v meste.

Axonometria
AxonometriaKOGAA
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPKOGAA
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPKOGAA
Priečny rez
Priečny rezKOGAA
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezKOGAA

Štvorposchodová budova je poslednou zachovanou stavbou liehovarského komplexu z pôvodných siedmych navzájom prepojených objektov, postavených židovskou rodinou Deutsch na konci 19. storočia. Súčasný program budovy je rovnomerne rozmiestnený do troch poschodí a rôznych typov miestností, čím vzniklo dynamické a podnetné pracovné prostredie.

Od chvíle nástupu nových užívateľov, boli všetky konštrukčné a dispozičné zásahy realizované v zmysle postupnej programovej reaktivácie podriadenej čo najlepšiemu využitiu existujúcich priestorov. Napríklad najväčší halový priestor, ktorý dnes funguje ako co-working, slúžil v prvej fáze ako priestor pre krátkodobé využitie. Neskôr bol technicky (akustika a elektroinštalácie) a konštrukčne (tepelná izolácia) vybavený pre potreby projekčnej sály brnenského kina Art a nedávno bol finálne rozdelený na dve poschodia, ktoré zahŕňajú zasadaciu miestnosť, kuchynku, knižnicu, niekoľko brain-storming zón a zdieľanú kanceláriu pre 10 rezidentov.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Nové stavebné konštrukcie sú z 80% tvorené materiálom recyklovaným z výstav, ktoré inicioval ateliér KOGAA.

Jedným z posledných a najvýraznejších stavebných zásahov je odstránenie trámového stropu medzi druhým a tretím podlažím. Vznikol tak prevýšený mezonetový priestor s dvoma ochodzami. Spodné podlažie mezonetu slúži ako priestor pre prezentácie, prednášky a workshopy, zatiaľ čo na ochodziach sú situované ateliéry. 

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Pre rozšírenie portfólia služieb The Distillery, bola kabína pôvodného dopravného výťahu prebudovaná na pop-up bar. Samotná kabína slúži ako prípravovňa, v šachte je uložené technické zázemie, sklad je v pivnici. Posedenie pre zákazníkov je situované vo dvore. Z obmedzeného priestoru kabíny tak vznikol bezpochyby najmenší bar v Českej republike.

Foto: BoysPlayNice
522
Youtube

Nedostatok priestranných a pritom cenovo dostupných kancelárskych priestorov v centre mesta sa stal predmetom záujmu architektov z ateliéru KOGAA. Po hlavičkou Social Reactor tak hľadajú nových partnerov a miesta s potenciálom pre konverziu a adaptáciu.

Podklady: KOGAA / BoysPlayNice

Poloha diela

MA. Alexandra Georgescu
Tomas Kozelsky, MSc.
Ing. Arch. Viktor Odstrcilik
BArch Dorian Beydon
Davide Caneo

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím