Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. február 2017
0
1811

Konverzia školy na obecný úrad (ČR)

V malej obci sa podarilo to, čo by mohlo byť zaujímavým príkladom aj pre mnohé slovenské dediny a mestečká. Aj nevábne objekty môžu byť po kultivovanej rekonštrukcii atraktívnymi miestami pre verejnosť.
Konverzia školy na obecný úrad (ČR)
Autori: Ing.arch. Martina ČernáInvestor: Obec VelaticeNávrh: 2015 - 2015Realizácia: 2016 - 2016Adresa: Velatice, Česká republikaPublikované: 17. február 2017

Koncept

Budova bývalej základnej školy je okrem kaplnky v centre jedinou historickou stavbou v obci. Veľa historických prvkov stavby však bolo zničených. Fungovanie základnej školy bolo v sedemdesiatych rokoch ukončené, budova bola doplnená o prízemné prístavby a začala sa využívať pre komerčné prevádzky. Postupne chátrajúcu budovu sa miestna samospráva rozhodla zrekonštruovať a využívať ako sídlo obecného úradu. Veľkorysé priestory bývalých tried a kancelárií umožnili využiť budovu aj pre ďalšie prevádzky pre obyvateľov obce. Vznikla tu knižnica a multifunkčná miestnosť, kde sa schádzajú rodičia s deťmi, konajú sa vernisáže a prednášky.

Pohľad od ihriska
Pohľad od ihriskafoto: Jaroslav Mareš, Hivision.cz

Urbanizmus

Súčasťou návrhu bola úprava priestoru okolo budovy. Vzniklo dôstojné predpolie a zjednodušil sa prístup. Objekt má tri pôvodné samostatné vstupy, ktoré ostali zachované. Hlavný vstup sa nachádza v blízkosti kancelárií, druhý vstup je prístupný z nového parkoviska a je bezbariérový. Tretí vstup je umiestnený v zadnej časti budovy, kde sa nachádza detské ihrisko. Na tejto strane sa terén zvažuje a otvára sa výhľad na celú obec. Keďže je terén pod úrovňou podlahy, bol tento tretí vstup doplnený o terasu, ktorá priamo nadväzuje na šatňu a multifunkčnú miestnosť.

Rekonštrukcia stavby bola kompletná - od podrezania muriva a potrebného statického zabezpečenia, cez nové inštalácie až po novú strechu.

Fasáda

Pôvodné historické prvky na fasáde (bosáž, výrazné špalety okolo okien) z väčšej časti chýbali. Čiastočne zachovaná ostala iba pôvodná rímsa. K objektu základnej školy boli ešte za prevádzky školy dostavané dve prízemné prístavby, ktoré sa architekti rozhodli zachovať a slúžia ako potrebné technické zázemie stavby. Pôvodná historická časť stavby dostala novú omietku bielej farby, chýbajúca časť rímsy bola doplnená. Nová krytina je rovnaká ako pôvodná - keramická škridla. Okenné a dverné otvory dostali novú výplň v prírodnej farbe dreva. Starý sokel je odstránený a je nahradený obkladom zo žulových dosiek. Obe prístavby majú nový plášť z moreného smrekového obkladu.

Pohľad od ihriska na novú terasu s výhľadom na celú obec
Pohľad od ihriska na novú terasu s výhľadom na celú obecfoto: Jaroslav Mareš, Hivision.cz
Pohľad z ulice
Pohľad z ulicefoto: Jaroslav Mareš, Hivision.cz

Dispozícia a interiér

Dispozične je stavba rozdelená na tri hlavné časti - administratíva (kancelárie so zázemím), knižnica a tzv. Rodinné centrum, čo je multifunkčný priestor pre potreby obyvateľov obce. Všetky tieto prevádzky aj so zázemím sú prepojené hlavnou chodbou prístupnou zo všetkých troch vstupov do budovy.

Interiér je stvárnený účelne a prakticky, s použitím základných materiálov a farieb. Výrazným prvkom je odhalené režné murivo na chodbe a v kanceláriách, v kancelárii starostu bola ponechaná aj omietka s pôvodnou výmaľbou v niekoľkých vrstvách. Z kancelárie úradu je prístupná kuchynka, druhá kuchynka sa nachádza v blízkosti rodinného centra. Z chodby je prístup na toalety, do skladov a tiež do podkrovia.

Pôdorys
Pôdorys

Všetky vstupy do hlavných miestností boli zväčšené o fixné presklené svetlíky, a tak je chodba presvetlená denným svetlom. Pri vstupe do kancelárií úradu je na chodbe umiestnená veľká tabuľa s informáciami pre občanov, s lavicou a vitrínou s vykopávkami z obce a okolia. Knižnica s regálmi je doplnená o čitateľský kútik a kútik pre deti. Multifunkčná miestnosť - rodinné centrum je navrhnutá tak, aby nábytok mohol byť jednoducho poskladaný a odložený. Miestnosť je doplnená o lišty na zavesenie obrazov, ozvučenie a prepojenie s projektorom. Podlahy sú navrhnuté z odolného šedého vinylu. V kanceláriách je na podlahe koberec.

Časť chodby pri hlavnom vstupe
Časť chodby pri hlavnom vstupefoto: Jaroslav Mareš, Hivision.cz
Chodba so šatňou
Chodba so šatňoufoto: Jaroslav Mareš, Hivision.cz
Knižnica
Knižnicafoto: Jaroslav Mareš, Hivision.cz
Knižnica
Knižnicafoto: Jaroslav Mareš, Hivision.cz
Multifunkčná miestnosť - rodinné centrum
Multifunkčná miestnosť - rodinné centrumfoto: Jaroslav Mareš, Hivision.cz
Multifunkčná miestnosť - rodinné centrum
Multifunkčná miestnosť - rodinné centrumfoto: Jaroslav Mareš, Hivision.cz
Kancelária úradu
Kancelária úradufoto: Jaroslav Mareš, Hivision.cz
Kancelária starostu
Kancelária starostufoto: Jaroslav Mareš, Hivision.cz
Kancelária starostu
Kancelária starostufoto: Jaroslav Mareš, Hivision.cz
Fotografia pôvodného stavu
Fotografia pôvodného stavu
Fotografia pôvodného stavu
Fotografia pôvodného stavu

Poloha diela

Ing.arch. Martina Černá

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím