Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. november 2017
0
1049

Centrálne šatne ZŠ Černošice

Dôležitý prvok pre dobré fungovanie školy.
Centrálne šatne ZŠ Černošice
Autori: Ing. arch. Peter Sticzay-GromskiSpolupráca: Ing. Miloslav Smutek Ph.D., Ing. Martin PekárekInvestor: Mesto ČernošiceNávrh: 2016 - 2016Realizácia: 2017 - 2017Adresa: Černošice Pod školou, 447, Česká republikaPublikované: 24. november 2017

Černošice sú malé mesto, ktoré leží  juhozápadne od Prahy na ľavom brehu rieky Berounka. Populácia sídla v poslednej dekáde kontinuálne rastie. Zvlnená krajina priťahuje ľudí, ktorým vyhovuje blízkosť metropoly, ale zároveň chcú žiť v prírodnom prostredí. V regióne sa preto logicky zvyšujú aj investície do verejných stavieb a skvalitňuje sa infraštruktúra. Dobre to ilustruje športová hala Věry Čáslavskej, ktorá nedávno vznikla v areáli miestnej základnej školy. Budova neslúži len pre žiakov, ale aj ako priestor pre športový a verejný život mesta.

Architekt v tomto prípade nestál iba pri projektovaní haly, ale ponúkol ucelenú víziu fungovania školy spoločne s riešením verejného priestoru. O kladnom prijatí projektu svedčí aj to, že značná časť projektu bola financovaná z verejnej zbierky.

Rok po dokončení športovej haly pribudli v areáli centrálne šatne a nový reprezentačný vstup. Za projektom stál aj v tomto prípade Peter Sticzay-Gromski. Priestory slúžia ako komunikačný uzol pre tri pavilóny školy, ktoré vznikli v rôznych časových obdobiach.

foto: Petr Kubín / archív autora

Pôdorysná skladba školského komplexu bola charakteristická lineárnym radením troch budov, spojených priebežnou chodbou. Chodba vytvárala medzi budovami spojovacie krčky. Nová prístavba centrálnych šatní vypĺňa "prázdny" priestor a nahrádza pôvodný vstup.

Prístup do objektu je zabezpečený z priestranstva krytého presahom strechy. Betónové schodisko po celej šírke priečelia spája šatne s novým školským parkoviskom pred budovou.

Vonkajší výraz objektu z čelného pohľadu dotvára systém pevných lamiel z dierovaného ohýbaného hliníkového plechu. Predsadená konštrukcia v letných mesiacoch slúži ako účinné tienenie. Zároveň prináša menšiu mierku a zaujímavý detail. Lamely pôsobia ako oživujúci element k "vážnym" fasádam existujúcich budov školy.

foto: Petr Kubín / archív autora

Šatne sú dimenzované pre 800 detí. Stredom prechádza spojovacia chodba. Od hlavného vstupu sú šatne kaskádovite usporiadané do platforiem. Od chodby smerom ku svahu pokračujú šatne v jednej úrovni.

foto: Petr Kubín / archív autora
foto: Petr Kubín / archív autora
foto: Petr Kubín / archív autora

Výstavba centrálnych šatní bola spojená s kultiváciou priľahlých verejných plôch. Na úrovni parkoviska je navrhnutý jednoduchý prístrešok pre bicykle. Objekt zastrešený bezpečnostným sklom je zvarený z oceľových profilov. 

foto: Petr Kubín / archív autora

Výkresová časť:

Schematická situácia
Schematická situáciaAutor: GRIDO
Pôdorys
PôdorysAutor: GRIDO
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutor: GRIDO

Podklady: GRIDO

Poloha diela

Ing. arch. Peter Sticzay-Gromski

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím