Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. september 2017
0
1676

Športová hala Věry Čáslavskej, Černošice pri Prahe

Praktické a účelné využitie verejných zdrojov. Primeranosť funkčná, architektonická i ekonomická.
Športová hala Věry Čáslavskej, Černošice pri Prahe
Autori: Ing. arch. Peter Sticzay-GromskiInvestičný náklad: 53 000 000 KčNávrh: 2013 - 2014Realizácia: 2015 - 2016Adresa: Pod školou 447, 252 28 , Černošice, Česká republikaPublikované: 6. september 2017

Objekt vznikol pomocou viaczdrojového financovania. Mesto zo svojho rozpočtu určilo 10 miliónov českých korún. Dotácia Ministerstva školstva ČR bola na úrovni 70% z uznateľných nákladov - cca 30 miliónov korún. Na zvyšok (cca 10 miliónov korún) mesto vyhlásilo verejnú zbierku (fundraising). Celkový výnos zbierky dosiahol ku dňu ukončenia a slávnostného otvorenia stavby 10,5 milióna korún. Celkový rozpočet, vrátane príslušenstva a vybavenia haly skončil na sume cca 53 miliónov českých korún.

Patrónkou stavby sa stala sedemnásobná olympijská víťazka Věra Čáslavská.

Urbanistické riešenie

Športová hala bezprostredne nadväzuje na budovu školy. Stavba doplnila areál, tvorený tromi objektmi, ktoré vznikli v rôznych časových obdobiach. S najnovším z nich je športová hala prepojená na úrovni prvého nadzemného podlažia. Prítomnosťou haly vznikol zároveň nový vstup do centrálnych šatní, ktoré slúžia všetkým objektom. Vstupné priestory sceľujú rôznorodý výraz školského komplexu.

Vzniklo tu komunitné “námestie” s mlatovým povrchom a betónovými lavičkami. Prístup do novej budovy je orientovaný z námestia a malého parkoviska. Bezbariérová komunikácia smeruje k budove z východnej strany. Pre hodiny telocviku slúži prístup cez vnútorné schodisko školy.

Foto: Petr Kubín

Architektonické riešenie

Budova športovej haly má obdĺžnikový pôdorys s rozmermi 51x21m. Sedlová strecha na južnej strane presahuje presklenú fasádu, ktorú čiastočne tieni. Pred touto fasádou vzniká krytý chodník - vonkajšia tribúna. Veľká presklená plocha sa otvára do voľného priestoru. Kratšie fasády na oboch svetových stranách sú prekryté predsadenými fixnými lamelami. Žalúzie z perforovaného plechu vnášajú do pomerne veľkých plôch štítových fasád menšiu mierku. Obe dlhšie strany objektu sú omietnuté na bielo. Na západnej strane sa hala otvára pásom okien do priestoru pred školou, čo umožňuje okoloidúcim sledovať dianie v telocvični aj z exteriéru. Návrh ráta so “zazelenaním” celistvej plochy východnej fasády. Nainštalovaný lankový systém je pripravený pre popínavé rastliny.

Foto: Petr Kubín
Foto: Petr Kubín
Foto: Petr Kubín
Foto: Petr Kubín
Foto: Petr Kubín

Dispozičné a prevádzkové riešenie

Hala nadväzuje na prvé nadzemné podlažie jestvujúceho objektu školy, kde je umiestnené zázemie (kaviareň, miestnosť správcu, šatne…). Športovisko je situované o 2,3 m nižšie, pod úroveň okolitého terénu. Na rovnakej úrovni sú aj náraďovne.

Pôdorys
PôdorysAutor: Grido
Rez
RezAutor: Grido
Foto: Petr Kubín
Foto: Petr Kubín
Foto: Petr Kubín
Foto: Petr Kubín
Foto: Petr Kubín
Autorská skica
Autorská skicaAutor: Grido

Podklady: Grido

Poloha diela

Ing. arch. Peter Sticzay-Gromski

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím