Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. február 2022
0
1256

Kultúrne a komunitné centrum, Praha-Radotín

Nové ťažisko verejného života.
Kultúrne a komunitné centrum, Praha-Radotín
Autori: Ing. arch. Peter Sticzay-Gromski (Grido), Ing. arch. Ladislav Vendel (spoluautor Grido)Spolupráca: Ing. Petr Kniha, Ing. Lucie HarcubováInvestor: Hlavné mesto Praha, Mestská časť Praha 16, Operačný program Praha - pól růstuNávrh: 2019 - 2020Realizácia: 2020 - 2021Adresa: nám. Osvoboditelů, Česko 44, Praha-Radotín, Česká republikaPublikované: 28. február 2022

V najstaršej časti niekdajšej obce Radotín, na prudkom meandri Radotínskeho potoka odjakživa stáli bohaté domy sedliakov. Na rožnej parcele, dnes vymedzenej rušnou križovatkou, vznikol koncom 19. storočia spolkový dom U Koruny. Stavba, s nadväzujúcou rozsiahlou záhradou a hospodárskymi objektmi, dodnes slúži ako kultúrne stredisko. Mestská časť Praha 16 sa rozhodla využiť potenciál lokality a rozšíriť areál o polyfunkčný objekt pre kultúrnu, komunitnú a občiansku vybavenosť. 

Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography

Pôvodné hospodárske krídla v zanedbanom stave, ktoré prevažne využívali technické služby mesta a miestni hasiči, uvoľnili miesto novostavbe. Ateliér Grido zachoval pôdorysnú stopu pôvodnej zástavby dvora v tvare L, ktorá ťaží z južného preslnenia parcely. Novostavba zastrešuje mestské služby (infocentrum, zázemie), kultúrne a komunitné centrum (kaviareň s polyfunkčným priestorom, remeselné dielne, konzultačné a cvičebné miestnosti), vybavenie Základnej umeleckej školy a operačné stredisko polície. 

Vizualizácia areálu
Vizualizácia areáluAutor: Grido

Architektonický koncept ateliéru Grido formuje nový dvor - vnútroblok, odtienený o rušnej križovatky...

Výsledné riešenie zapadá do dlhodobého konceptu mestskej časti, ktorá sa snaží postupnými krokmi obohacovať centrum o nové občianske aktivity a tvoriť kvalitný verejný priestor. Dvor komunitného centra sa stal (aj napriek pandemickým časom) obľúbeným miestom pre verejný život, aké doposiaľ v Radotíne chýbalo. Dobre “namiešaná” kombinácia funkcií vytvára predpoklad pre život areálu počas celého dňa.

Prevádzku kultúrneho a komunitného centra situovali architekti do dvojpodlažného objektu s podkrovím. Otvorená dispozícia vizuálne komunikuje s átriom. Západné krídlo, navrhnuté ako dispozičný trojtrakt so stredovou chodbou, zastrešuje kancelárie polície. Rozšírenie základnej umeleckej školy ekonomicky združuje triedy okolo schodiska a výťahu. Všetky celky dokážu fungovať nezávisle.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Grido
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Grido

Nosné murované konštrukcie so železobetónovými stropmi ukončuje oceľový krov.

Priečny rez A-A´
Priečny rez A-A´Autor: Grido
Priečny rez D-D´
Priečny rez D-D´Autor: Grido

Najdôležitejším pohľadovým prvkom fasády sú pevné žalúzie z HPL materiálu, uložené na lepených drevených BSH stĺpikoch. Subtílny celopresklený spojovací mostík nahrádza nevhodné exteriérové ​​schodisko kultúrneho centra. Povrch átria tvorí betónová dlažba.

Pohľad
PohľadAutor: Grido
Pohľad
PohľadAutor: Grido
Pohľad
PohľadAutor: Grido
Pohľad
PohľadAutor: Grido

Predpokladom pre úspešný rozvoj miest je partnerská spolupráca architekta a samosprávy. V tomto prípade vyústila do realizácie, ktorá pestrú mozaiku funkcií komponuje do fungujúceho celku, obohacujúceho verejný priestor.

Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography
Živý dvor a parter
Živý dvor a parterFoto: archív Grido

Zaujímavú spoluprácu so samosprávou mestskej časti Praha 16 - Radotín priblíži architekt Peter Sticzay-Gromski: "Občanská vybavenost v centru odlehlejší pražské části vznikala investičně téměř kompletně z dotací. Samosprávě v Radotíně se už čtvrté volební období kontinuálně daří  zvyšovat kvalitu a dostupnost občanské vybavenosti v této kdysi průmyslové části. Celá stavba probíhala pod  ekonomickým tlakem. Pro náročný architektonický dozor, při kterém se musí neustále "tradovat" více práce za méně práce, je potřeba celého architekta. Nevýhodou práce pro státní správu je pasivita konečného uživatele, pro kterého se dílo připravuje. V tomto případě jsme navrhovali objekt policie, základní uměleckou školu, prahové centrum a komunitní centrum s infomační kanceláří. Dvorní objekt doplnil stávající Centrum Koruna, co je takový kulturní dům Radotína. Vznikl poměrně zajímavý veřejný prostor ve dvoře, čerstvo prověřený masopustní slavností."

Živý dvor a parter
Živý dvor a parterFoto: archív Grido

Podklady: Peter Sticzay-Gromski / Grido

Poloha diela

Ing. arch. Peter Sticzay-Gromski
Ing. arch. Ladislav Vendel

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím