Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
8. december 2021
0
813

Dom s dvomi bytmi, Zbuzany (ČR)

Dvojičky neďaleko Prahy.
Dom s dvomi bytmi, Zbuzany (ČR)
Autori: Ing. arch. Peter Sticzay-Gromski, Ing. arch. Ladislav VendelSpolupráca: Ing. Patrik Štancl , Ph.D., Ing. Lukáš Krbec, Ing. Petr Stanko (požiarna bezpečnosť)Zastavaná plocha: 201 m2Podlažná plocha: 423 m2Obostavaný objem: 1470 m3Investičný náklad: 400 000,- €Návrh: 2018 - 2019Realizácia: 2019 - 2021Adresa: U Trati 163, Zbuzany, Česká republikaPublikované: 6. január 2022

Aktuálna realizácia architekta Petra Sticzaya-Gromského a jeho ateliéru Grido. Dvojica navzájom posunutých archetypálnych objemov, so zrkadlovou dispozíciou, tvorí vzdušné obytné prostredie prepojené so záhradou. Konštrukčný systém vrchných podlaží sa premietol do interiéru, CLT panely tvoria finálnu pohľadovú vrstvu.

Foto: PKucera/Photography

Novostavba rodinného domu stojí v obci Zbuzany, neďaleko hranice zastavaného územia Prahy. Pozemok sa nachádza na severovýchodnom okraji malého sídla, v závere slepej ulice U Trati. Mierne svahovité parcely, spadajúce na juh vypĺňa zástavba rodinných domov. Tie v mnohých prípadoch využívajú takmer celú šírku pozemkov. Dom, ktorý navrhol ateliér Grido rešpektuje pomyselnú stavebnú čiaru, vymedzenú väčšinou susedných stavieb.

Architektonický koncept definuje dvojica výrazných tubusov s archetypálnou podobou domu, zakončeného sedlovou strechou. Oba trakty sú vzájomne posunuté a vykonzolované nad spoločnú základňu. Smerom do záhrady plynule nadväzujú na stúpajúci terén. V každom z tubusov sa nachádza samostatný byt, so vstupom z ulice. Medzi vstupom a oplotením je dláždený dvor, vymedzený múrikom. 

Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography

Najnižšie podlažie je murované z betónových tvaroviek, ktoré plnia funkciu strateného debnenia. Masívnu konštrukciu ukončuje monolitická stropná doska.

Pre vyššie podlažia zvolili architekti ako konštrukčný základ systém masívnych drevených CLT panelov. Južné a severné fasády otvára smerom do ulice a záhrady rozsiahle zasklenie s predsadenými fixnými lamelami zo smrekovcových hranolov. Pre sokel a komíny zvolili architekti kamenný obklad. Rovnaký druh kameňa použili na múriku pred domom.

Spevnené plochy tvoria tri druhy materiálov - veľkoformátová kamenná dlažba na dvore, betónové chodníky a smrekovcové dosky na terasách. Vrchnú vrstvu dvojplášťovej prevetrávanej strechy tvorí krytina je z falcovaného hliníkového plechu. Ako finálny povrch obvodových stien vybrali autori hladkú omietku, aplikovanú na kontaktnom zatepľovacom systéme.

Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography

Dispozícia

Dom má vstup orientovaný do priľahlej ulice. Medzi oplotením a vstupom sa nachádza dláždený dvorček, krytý z troch strán nízkym kamenným múrikom.

Za vchodom je vstupná hala, z ktorej vedú dvere do dvoch úplne samostatných bytov. Z dvora sú tiež prístupné dva sklady / technické miestnosti na úrovni suterénu. Oba byty (stavba je definovaná ako dom s dvoma bytmi)  majú za vstupom z haly vlastnú predsieň, ktorá sprístupňuje spomínaný sklad a schodisko vedúce na prvé nadzemné podlažie - do obytného priestoru. Za schodiskom situovali architekti WC a vstup do šatníka. Z obývačky je priamy bezbariérový vstup na terasu za domom.

Na obytný priestor nadväzuje otvorené schodisko, ktoré vertikálne prepája celý dom. O pol poschodia vyššie ako obývacia izba je v mezaníne medzi 1. a 2. NP izba s kúpeľňou, orientovaná do ulice U Trati.

O ďalšie pol poschodie vyššie je chodbový priestor, ktorý prepája zvyšné miestnosti v dome. Na jej koncoch sú oproti sebe umiestnené dve izby - jedna je orientovaná aj do ulice U Trati, druhá do záhrady domu.

Na druhom nadzemnom podlaží sa ešte nachádza kúpeľňa a malá komora. Izba smerujúca do ulice a komora je o pár schodov vyššie ako zvyšné priestory. Druhá polovica domu je zrkadlovu kópiou vyššie popísaného usporiadania.

Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: Grido
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Grido
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NPAutor: Grido
Pozdĺžny rez
Pozdĺžny rezAutor: Grido
Priečny rez
Priečny rezAutor: Grido
Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography
Foto: PKucera/Photography

Podklady: Grido

Poloha diela

Ing. arch. Peter Sticzay-Gromski
Ing. arch. Ladislav Vendel
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím