Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. august 2020
0
1283

Hasičská zbrojnica a zázemie technických služieb, Líbeznice

Verejné stavby ako výsledok architektonickej súťaže.
Hasičská zbrojnica a zázemie technických služieb, Líbeznice
Autori: Ing. arch. Tomáš Koumar, Ing. arch. Lukáš Ehl, Ing. arch. Jaroslav Malina, Jan LankašInvestor: Obec LíbeznicePlocha pozemku: 3910 mZastavaná plocha: 540 m2Podlažná plocha: 421 m2Obostavaný objem: 2564 m2Investičný náklad: 952 000 €Návrh: 2017 - 2019Realizácia: 2019 - 2020Adresa: Mělnická 43 , Líbeznice, Česká republikaPublikované: 28. august 2020

Jeden z pražských satelitov – dvojtisícová obec Líbeznice zaujala v priebehu posledných rokov viacerými kvalitnými realizáciami. Pavilón základnej školy sa dostal medzi české nominácie na Mies Van Der Rohe Award, rekonštrukcia obecného úradu a domu služieb bola finalistom Českej ceny za architektúru. Neskôr k nim pribudla nová multifunkčná hala. Všetky stavby majú spoločného menovateľa – vznikli v architektonickej súťaži. K novým verejným stavbám pribudli v tomto roku Hasičská zbrojnica a zázemie technických služieb, ktoré bezprostredne nadväzujú na zrekonštruovaný dom služieb. Architektonický koncept ateliéru EHL & KOUMAR ARCHITEKTI, ktorý formuje nový verejný priestor v obci, vzišiel rovnako z architektonickej súťaže, vyhodnotenej v polovici roku 2017. Medzi obce, ktoré súťažia v obdobnom rozsahu, patrí patrí u nás iba Leopoldov. Prezentovaná realizácia je príkladom, že funkčné a kvalitné riešenie nemusí byť nutne nákladné a komplikované. 

Pre historické centrum obce Líbeznice sú typické uzavreté hospodárske dvory, odtienené od hlavnej komunikácie. Nárožie ulíc Družstevní a Mělnická definujú budovy obecného úradu a domu služieb, ktoré sú základným kameňom celého obecného priestoru.  

"V druhém plánu za domem služeb jsme chtěli vytvořit nový intimnější prostor - agoru nebo náměstíčko odstíněné od tranzitní dopravy," vysvetľujú architekti.

Širšie vzťahy
Širšie vzťahyAutor: EHL & KOUMAR ARCHITEKTI

Trojica verejných stavieb - farebné objekty hasičskej zbrojnice a technických služieb, spolu s bielym domom služieb, tvorí fungujúci urbanistický celok s ľudskou mierkou. 

Hasičská zbrojnica je orientovaná čelom do ulice Mělnická. Široké schodisko, vedúce pozdĺž objektu umožňuje dôstojný nástup z ulice do nového verejného priestoru.

Nádvorie je oživené dvoma radmi stromov, vysadenými medzi kolmými stojiskami. Kmene chránia sochami "ochránci stromů" od Ivany Šrámkovej. “Ti už dostali od občanů svá jména a dávají nádvoří charakter a radost,” dodávajú architekti.

Lineárny objekt zázemia technických služieb pohľadovo oddeľuje pobytovú, reprezentatívnu časť dvoru od manipulačnej a skladovej plochy v zadnom pláne. Stanica dobrovoľných hasičov stojí v čele dvoru a je orientovaná v smere príchodu. Svojou bočnou fasádou sa zapája do priestoru ulice s parkovou úpravou. Sem je orientovaná aj viacúčelová klubovňa hasičov. Pozdĺž východnej hranice územia architekti zachovali voľný pás zelene, ktorý umožňuje pešie prepojene plánovanej obytnej štvrti na “záhumní”.

Situácia
SituáciaAutor: EHL & KOUMAR ARCHITEKTI
Axonometria
AxonometriaAutor: EHL & KOUMAR ARCHITEKTI
Pôdorys
PôdorysAutor: EHL & KOUMAR ARCHITEKTI
Pohľady
PohľadyAutor: EHL & KOUMAR ARCHITEKTI

Jednotný vzhľad a tvarovanie objektov odkazuje na tradičnú konštrukciu dedinskej hospodárskej stavby. Obstavané piliere vymedzujú úžitkový priestor a podopierajú drevenú konštrukciu valbovej strechy, so strešnou krytinou z veľkoformátového plechu. Voľný priestor medzi piliermi vypĺňa raster drevených lamiel, ktorý zaisťuje dostatočné prevetranie a presvetlenie objektu. V exponovanej časti slúži zároveň ako slnolam. Vykurované priestory sú zateplené zvnútra, prostredníctvom vložených izolačných panelov. Zjednotená farebnosť objektov v blízkych odtieňoch červenej - od prírodných tehál, cez farbu strešnej krytiny a vnútornej výmaľby v odtieni antuky, až po krycí náter okien a žalúzií - zdôrazňuje význam a spoločenské poslanie stavieb.

Podklady: EHL & KOUMAR ARCHITEKTI
Foto: Jakub Kolek, Jan Lankas

Poloha diela

Ing. arch. Tomáš Koumar
Ing. arch. Lukáš Ehl
Ing. arch. Jaroslav Malina
Jan Lankaš

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím