Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. október 2021
0
633

Redizajn kampusu Univerzity Johanna Keplera v Linci

Pohľad Zuzany Duchovej na moderný univerzitný kampus v susednom Rakúsku.
Redizajn kampusu Univerzity Johanna Keplera v Linci
Autori: RIEPL RIEPL ARCHITEKTEN, Peter Riepl, Gabriele Riepl, Christof Pernkopf, Anna Detzlhofer, Sabine DessovicInvestor: BIG Bundesimmobiliengesellschaft m.b.H.,Zastavaná plocha: 150000 m2Podlažná plocha: 17830 m2Investičný náklad: 2243 EUR €/m2Návrh: 2016 - 2017Realizácia: 2018 - 2019Adresa: Altenberger Str. 69, Linz, RakúskoPublikované: 31. október 2021

Nová univerzita v neďalekom Linzi

Momentálne najväčší a najmodernejší univerzitný campus v Linzi je aktuálne nominovaný na prestížnu cenu Mies van der Rohe Award.

Žijeme síce digitálne, ale ani pandémia nezabránila Univerzite Johannesa Keplera v Linzi otvoriť minulý rok rozsiahly fyzicky vybudovaný nový univerzitný komplex na okraji mesta. Rektor Meinhard Lukas vysvetľuje cieľ tohto projektu ako snahu obstáť medzi špičkovými univerzitami v USA a Európe. „Tým, že zatraktívňujeme areál, vytvárame obrovský potenciál, Keplerova univerzita sa otvára ako miesto stretávania a dialógu.“

Projekt by pravdaže nevznikol bez aktívnej podpory štátnej politiky

Federálna spoločnosť pre nehnuteľnosti (BIG) organizovala architektonickú súťaž, implementovať ju pomáhali ministerstvá vedy a hospodárstva. Veríme, že podobného redizajnu sa dočká aj bratislavský campus VŠVU, na ktorý súťaž prebehla už pred vyše dvoma rokmi.

Širšie vzťahy - axonometria
Širšie vzťahy - axonometriaAutor: RIEPL RIEPL ARCHITEKTEN
Situácia
SituáciaAutor: RIEPL RIEPL ARCHITEKTEN

Architektonická kancelária Riepl Riepl presvedčila riešením, ktoré je založené na troch zložkách: výstavba predtým neexistujúcej vstupnej haly, prestavba a redizajn knižnice a vyvýšenie veže Technickej a prírodovednej fakulty. Nová Keplerova hala ako vstup do celého areálu univerzity poskytuje plochu asi 3 000 metrov štvorcových. Multifunkčná budova ponúka priestor na najrozmanitejšie využitie, ako sú recepcie, kultúrne a športové akcie. Knižnica, ktorá sa datuje do osemdesiatych rokov minulého storočia, sa rozširuje o nádvorie, átrium a veľké vonkajšie schodisko. Vytvára sa tým nové vzdelávacie miesto vo vnútri a atraktívne vonkajšie a komunikačné priestory.

Veža TNF je zdvihnutá „zelenou korunou“. Otvorená konštrukcia z oceľového pletiva je čiastočnú zazelenená a obohatená o plávajúcu plošinu s markízou. Budova sa stáva do diaľky rozpoznateľným orientačným bodom a zároveň ponúka fascinujúci výhľad. Pri renovácii fasády ostal zachovaný pôvodný vzhľad, ale bol prispôsobený dnešným energetickým štandardom. Výmenou všetkých okien (zhruba 5 500 metrov štvorcových plochy) sa spotreba energie zníži zhruba na polovicu. Ide o prvú dôsledne cirkulárnu univerzitu v Rakúsku - prevádzka je založená na udržateľných princípoch.

Koncepty a významy

Dominantou komplexu je zelená veža, ktorá nesie názov SOMNIUM. Autori sa dôsledne zaoberali dedičstvom miesta i konceptu mladej a akčnej univerzity. Somnium tak zosobňuje Keplerov sen o ceste na Mesiac. Podľa Keplerovho románu z roku 1608 inštalácia na veži pozýva na odpočinok a sny, keď sa môžete stretnúť s ľuďmi z areálu i mimo neho.

Založenie JKU v roku 1966 znamenalo úsvit transformácie monofunkčného priemyselného mesta, obzvlášť zaťaženého jeho nacistickou minulosťou, na otvorenú a rozmanitú mestskú štruktúru. V starej štruktúre univerzity citeľne chýbal priestor. V kombinácii s periférnym miestom z hľadiska polohy v Linzi išlo o veľmi mŕtvu zónu. Preto sa autori sústredili na to, ako stimulovať mestskú živosť.

Presné intervencie pôsobia ako katalyzátory rozmanitého a mestského života podľa týchto zásad:
Otvorené konštrukcie a plynulé prechody podporujú uvoľnené náhodné stretnutia akéhokoľvek druhu.

Nová Keplerova hala - južný pohľad
Nová Keplerova hala - južný pohľadFoto: Bruno Klomfar / EU Mies award
Nová Keplerova hala - foyer
Nová Keplerova hala - foyerFoto: Bruno Klomfar / EU Mies award
Somnium - hlavná terasa
Somnium - hlavná terasaFoto: Bruno Klomfar / EU Mies award
LIT (Linz Institute of Technology)
LIT (Linz Institute of Technology) Foto: Bruno Klomfar / EU Mies award
LIT (Linz Institute of Technology)  - interiér
LIT (Linz Institute of Technology) - interiérFoto: Bruno Klomfar / EU Mies award
JKU Learning Center
JKU Learning CenterFoto: Bruno Klomfar / EU Mies award
JKU Learning Center - otvorená čitáreň
JKU Learning Center - otvorená čitáreňFoto: Bruno Klomfar / EU Mies award

Zmiešané funkcie stimulujú život

Nejednoznačné a kontrastné prvky - jednoduché + zložité, nedokončené + čisté, integrované + stojace osamote, svetlé + tmavé... ...vytvárajú napätie, ktoré revitalizuje areál z obdobia 60. rokov
Priestory Kepler Hall a LIT Open Innovation sú úplne nové konštrukcie postavené predovšetkým z dreva a železobetónu. Plochá strecha jednopodlažnej Keplerovej haly pozostáva z primárnych a sekundárnych priehradových nosníkov, ktoré sú uložené na prefabrikovaných betónových stĺpoch, čo umožňuje preklenúť rozpon 22 m. Otvorené inovačné centrum LIT používa ako hlavný nosný rámec kompozitnú drevo-betónovú konštrukciu. Strešná konštrukcia je rozdelená na dva systémy: jeden zo štandardných nosníkov a druhý z priehradových nosníkov s oceľovými napínacími tyčami. Vzdelávacie centrum je jednopodlažný doplnok k existujúcej knižnici, v ktorom bolo potrebné posilniť existujúce železobetónové stĺpy a steny jadra. Toto rozšírenie je kombinovaným konštrukčným systémom izolačných a prefabrikovaných dutých betónových podlahových dosiek s ľahkou oceľovou konštrukciou na podporu strechy. Veľká časť nového objemu je podopretá na 14 m vysokých betónových stĺpoch. Somnium je ľahká oceľová konštrukcia, ktorá sa nachádza nad existujúcou vežou TNF. Štruktúra mreží sa skladá z priestorového rámu z oceľových profilov a napínacích tyčí, zatiaľ čo oceľové nosníky vytvárajú terasu.

Keplerova hala
Keplerova halaAutor: RIEPL RIEPL ARCHITEKTEN
Veža TNF / Somnium
Veža TNF / SomniumAutor: RIEPL RIEPL ARCHITEKTEN
LIT (Linz Institute of Technology)
LIT (Linz Institute of Technology)Autor: RIEPL RIEPL ARCHITEKTEN
JKU Learning Center
JKU Learning CenterAutor: RIEPL RIEPL ARCHITEKTEN

 

Fotografie Michala Kevického z návštevy areálu JKU:

Foto: Michal Kevický
Foto: Michal Kevický
Foto: Michal Kevický
Foto: Michal Kevický
Foto: Michal Kevický

Text a výber fotodokumentácie: Zuzana Duchová

Poloha diela

RIEPL RIEPL ARCHITEKTEN
Peter Riepl
Gabriele Riepl
Christof Pernkopf
Anna Detzlhofer
Sabine Dessovic

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím