Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. apríl 2022
1
1113

Dom vo svahu, Brumov-Bylnice (ČR)

Bývanie s výhľadom do krajiny Južného Valašska.
Dom vo svahu, Brumov-Bylnice (ČR)
Autori: Ing. arch. Martin KlimeckýSpolupráca: Ing. Kateřina VildnerováPlocha pozemku: 1058 m2Zastavaná plocha: 112 m2Podlažná plocha: 178 m2Obostavaný objem: 850 m3Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2017 - 2018Adresa: Slunečná 1452, Brumov-Bylnice, Česká republikaPublikované: 18. apríl 2022

Dom sa nachádza v novej rezidenčnej štvrti Hrbáč, situovanej nad staršou zástavbou šesťtisícového mesta Brumov-Bylnice. Prednosťou lokality je atraktívny výhľad na protiľahlý hrebeň s typicky karpatskou mozaikou lesov, horských lúk a sadov, zrúcaninu hradu Brumov a mesto Brumov-Bylnice. Celá lokalita patrí do III. zóny CHKO Bílé Karpaty. Pozemok sa nachádza v centrálnej časti rezidenčnej štvrte, pri námestíčku s parčíkom s detským ihriskom. Svahovitý pozemok s výškovým rozdielom osem metrov má západnú orientáciu.

Stavba priamo nadväzuje na vstup aj vjazd v najvyššej časti pozemku. Vstupnú partiu domu tvorí terasa s prístreškom pre dve autá. Terasa prestrešuje vstup do domu aj samostatne stojaci príručný sklad. Prisadené exteriérové schodisko prepája vstup priamo so záhradou. Väčšina pozemku plynie v prirodzenom svahu. Terasy zasadené do terénu boli realizované iba vo väzbe na hlavný vstup a obytný priestor v suteréne.

Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga

Architektonické riešenie podľa slov Martina Klimeckého rešpektuje hlavné rysy stavieb v oblasti Južného Valašska: štíhla stavba, orientovaná štítom k hlavnej komunikácii je zastrešená symetrickou sedlovou strechou. “Vzhled domu je střídmý a neokázalý, přes vědomý respekt k místním tradicím stavění nezastírá dobu vzniku,” približuje svoj zámer architekt.

Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga

Murovaná a omietnutá stavba s drevenými oknami je zastrešená vláknocementovou krytinou. Oporné múriky a kôlňa sú zhotovené z miestneho lomového kameňa. Prístrešok pred vstupom, prekrytý nízkou plochou strechou tak nenarúša pohľad na dom a krajinu. 

Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga
Širšie vzťahy
Širšie vzťahyAutor: Architekt Martin Klimecký
Situácia
SituáciaAutor: Architekt Martin Klimecký

Vnútorné usporiadanie domu do značnej miery vychádza z terénnej konfigurácie pozemku, ktorú sa snaží čo najlepšie využiť. Vstupné podlažie tvorí súkromná - nočná zóna bytu. Spálne dopĺňa hlavná rodinná kúpeľňa, šatník a práčovňa. Nevykurované podkrovie, ktoré slúži ako sklad, sprístupňujú výklopné schodíky. Zo vstupného podlažia vedie do suterénu jednoramenné otvorené schodisko. Do presvetlenej západnej časti spodného podlažia situoval architekt hlavný obytný priestor s kuchyňou, jedálňou a posedením vo väzbe na centrálne umiestnený krb. Priestor najmä v letných mesiacoch rozširuje exteriérová terasa. Na otvorenú obytnú zónu nadväzuje kúpeľňa s toaletou, spálňa pre hostí s pracovným kútom, špajza a technická miestnosť.

Pôdorys suterénu
Pôdorys suterénuAutor: Architekt Martin Klimecký
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: Architekt Martin Klimecký

Dom je založený na železobetónových základových pásoch. Zvislé nosné konštrukcie aj priečky sú murované. Obvodový plášť, realizovaný bez dodatočného zateplenia tvoria keramické tvarovky s dutinami vyplnenými tepelnou izoláciou. Strop nad suterénom a interiérové ​​schodisko sú realizované ako železobetónové monolitické konštrukcie. Trámový strop nad prízemím dopĺňa drevený krov zastrešený vláknocementovou šablónou. Drevené rámy okien a dverí sú zasklené izolačným trojsklom. 

Ako zdroj tepla slúži plynový kondenzačný kotol, ktorý zároveň ohrieva teplú úžitkovú vodu. Hlavný obytný priestor vykuruje podlahové kúrenie, v ostatných priestoroch sú rozmiestnené radiátory. Krb s krbovou vložkou tvorí doplnkový zdroj tepla. Dažďová voda je primárne zvádzaná do podzemnej nádrže, ktorá slúži na polievanie záhrady.

Rezy
RezyAutor: Architekt Martin Klimecký
Pohľady
Pohľady
Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga

Poloha diela

Ing. arch. Martin Klimecký
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím