Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. apríl 2022
1
2026

Dom vo svahu, Brumov-Bylnice (ČR)

Bývanie s výhľadom do krajiny Južného Valašska.
Dom vo svahu, Brumov-Bylnice (ČR)
Autori: Ing. arch. Martin KlimeckýSpolupráca: Ing. Kateřina VildnerováPlocha pozemku: 1058 m2Zastavaná plocha: 112 m2Podlažná plocha: 178 m2Obostavaný objem: 850 m3Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2017 - 2018Adresa: Slunečná 1452, Brumov-Bylnice, Česká republikaPublikované: 18. apríl 2022

Dom sa nachádza v novej rezidenčnej štvrti Hrbáč, situovanej nad staršou zástavbou šesťtisícového mesta Brumov-Bylnice. Prednosťou lokality je atraktívny výhľad na protiľahlý hrebeň s typicky karpatskou mozaikou lesov, horských lúk a sadov, zrúcaninu hradu Brumov a mesto Brumov-Bylnice. Celá lokalita patrí do III. zóny CHKO Bílé Karpaty. Pozemok sa nachádza v centrálnej časti rezidenčnej štvrte, pri námestíčku s parčíkom s detským ihriskom. Svahovitý pozemok s výškovým rozdielom osem metrov má západnú orientáciu.

Stavba priamo nadväzuje na vstup aj vjazd v najvyššej časti pozemku. Vstupnú partiu domu tvorí terasa s prístreškom pre dve autá. Terasa prestrešuje vstup do domu aj samostatne stojaci príručný sklad. Prisadené exteriérové schodisko prepája vstup priamo so záhradou. Väčšina pozemku plynie v prirodzenom svahu. Terasy zasadené do terénu boli realizované iba vo väzbe na hlavný vstup a obytný priestor v suteréne.

Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga

Architektonické riešenie podľa slov Martina Klimeckého rešpektuje hlavné rysy stavieb v oblasti Južného Valašska: štíhla stavba, orientovaná štítom k hlavnej komunikácii je zastrešená symetrickou sedlovou strechou. “Vzhled domu je střídmý a neokázalý, přes vědomý respekt k místním tradicím stavění nezastírá dobu vzniku,” približuje svoj zámer architekt.

Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga

Murovaná a omietnutá stavba s drevenými oknami je zastrešená vláknocementovou krytinou. Oporné múriky a kôlňa sú zhotovené z miestneho lomového kameňa. Prístrešok pred vstupom, prekrytý nízkou plochou strechou tak nenarúša pohľad na dom a krajinu. 

Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga
Širšie vzťahy
Širšie vzťahyAutor: Architekt Martin Klimecký
Situácia
SituáciaAutor: Architekt Martin Klimecký

Vnútorné usporiadanie domu do značnej miery vychádza z terénnej konfigurácie pozemku, ktorú sa snaží čo najlepšie využiť. Vstupné podlažie tvorí súkromná - nočná zóna bytu. Spálne dopĺňa hlavná rodinná kúpeľňa, šatník a práčovňa. Nevykurované podkrovie, ktoré slúži ako sklad, sprístupňujú výklopné schodíky. Zo vstupného podlažia vedie do suterénu jednoramenné otvorené schodisko. Do presvetlenej západnej časti spodného podlažia situoval architekt hlavný obytný priestor s kuchyňou, jedálňou a posedením vo väzbe na centrálne umiestnený krb. Priestor najmä v letných mesiacoch rozširuje exteriérová terasa. Na otvorenú obytnú zónu nadväzuje kúpeľňa s toaletou, spálňa pre hostí s pracovným kútom, špajza a technická miestnosť.

Pôdorys suterénu
Pôdorys suterénuAutor: Architekt Martin Klimecký
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: Architekt Martin Klimecký

Dom je založený na železobetónových základových pásoch. Zvislé nosné konštrukcie aj priečky sú murované. Obvodový plášť, realizovaný bez dodatočného zateplenia tvoria keramické tvarovky s dutinami vyplnenými tepelnou izoláciou. Strop nad suterénom a interiérové ​​schodisko sú realizované ako železobetónové monolitické konštrukcie. Trámový strop nad prízemím dopĺňa drevený krov zastrešený vláknocementovou šablónou. Drevené rámy okien a dverí sú zasklené izolačným trojsklom. 

Ako zdroj tepla slúži plynový kondenzačný kotol, ktorý zároveň ohrieva teplú úžitkovú vodu. Hlavný obytný priestor vykuruje podlahové kúrenie, v ostatných priestoroch sú rozmiestnené radiátory. Krb s krbovou vložkou tvorí doplnkový zdroj tepla. Dažďová voda je primárne zvádzaná do podzemnej nádrže, ktorá slúži na polievanie záhrady.

Rezy
RezyAutor: Architekt Martin Klimecký
Pohľady
Pohľady
Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga
Foto: Lenka Mitrenga

Poloha diela

Ing. arch. Martin Klimecký
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím