Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. október 2023
0
796

Najlepší slovenský produktový dizajn: Národná cena za dizajn 2023

Najväčšia prehliadka slovenského produktového dizajnu vyhlásila víťazov.
Najlepší slovenský produktový dizajn: Národná cena za dizajn 2023

Súťažná prehliadka, ktorú každoročne organizuje Slovenské centrum dizajnu pozná víťazov. Súhrnný článok predstavuje najlepšie práce z oblasti produktového dizajnu za roky 2021 a 2022. Ocenené diela aj výber z prihlásených prác si môže verejnosť pozrieť na prebiehajúcej výstave Národnej ceny za dizajn 2023 v priestoroch Pradiarne 1900 až do 3. novembra 2023.

Vyvrcholením 20. ročníka Národnej ceny za dizajn, tento rok venovanej najlepšiemu produktovému dizajnu, bol slávnostný galavečer 9. októbra 2023 v Divadle Nová scéna počas ktorého bolo odovzdaných 6 hlavných cien, 4 ceny pre osobnosti dizajnu a 4 špeciálne uznania

Do Národnej ceny za dizajn 2023 sa prihlásilo 195 prác v 8 kategóriách: Móda & Módne doplnky, Domov & Verejný priestor, Práca & Mobilita, Umenie & Dizajn & Remeslo, Nové horizonty, Študentský dizajn, Šport & voľný čas a  Spoločnosť & Životné prostredie

Tie hodnotila počas leta medzinárodná porota, ktorá vybrala 67 diel na výstavu a z nich 25 nominácií v šiestich kategóriách.

"Každý rok sa tak trochu bojím, ako obstojí slovenský dizajn pred medzinárodnou porotou. Vždy prídu iní ľudia, z iných krajín a vždy sú to odborníci vo svojej oblasti. Každý rok sa sám seba pýtam: Poznajú naše špecifiká? Rozoznajú kvalitu od povrchnosti? Budú hľadať originalitu tvaru alebo nové materiály? V tej chvíli sa cítim byť spoluzodpovedný za všetky projekty, ktoré sa do NCD prihlásili. O to viac ma teší, keď sa po búrlivej a dlhej debate objavia prvé nominácie a z nich vzídu definitívni víťazi v jednotlivých kategóriách. Ani tento rok výstava nesklamala a môj počiatočný strach sa opäť premenil na hrdosť. Uvedomil som si, že za uplynulé dva roky vznikli na Slovensku kvalitné a zaujímavé projekty z mnohých oblastí produktového dizajnu, ktoré prešli cez jemné sito prísnej poroty. Slávnostné odovzdávanie cien je už len oslavou slovenského dizajnu, ktorý rieši, pomáha, inovuje, zarába, zamestnáva a v neposlednom rade vynikajúco reprezentuje Slovensko. Srdečne blahoželám všetkým oceneným!”, uviedol Maroš Schmidt, riaditeľ Slovenského centra dizajnu.

 

 

Ocenenia národnej ceny za dizajn 2023 - hlavné ceny v jednotlivých oblastiach:

 

Móda & módne doplnky

Pink Matrix Collection
Autorka: Maťa Ďurikovič

Kolekcia Pink Matrix, mladej dizajnérky Mati Ďurikovič, ktorá tvorí pod značkou MADbyMAD, je výsledkom jej dlhoročného experimentovania s bioplastickým materiálom. V rámci experimentu sa jej úspešne podarilo vyvinúť "zero waste" materiál, ktorý nadobúda formu transparentnej „koženej látky“. Výsledkom je kolekcia "kryštálových odevov", ktoré je možné si uvariť doma, sú aj jedlé a plne kompostovateľné v záhrade, kde po dožití vyživujú rastliny. „Cook it! Wear it! Eat it! Vitalise plants with it!“, je motto, ktorým sa Maťa riadi. Modely sú ručne vyrábané až do posledného detailu v štýle haute couture s poetickou, divokou punkovou atmosférou. Outfity z bioplastu dopĺňala upcyklovaná vlna a zvyšky látok, ktoré boli uháčkované do organických plesových šiat nového veku.

 

Domov & verejný priestor

Bolt Chair
Autori: Jakub Pollág, Filip Krampla

Bolt Chair je navrhnutá malým nezávislým pražským štúdiom zeitgeist.limited, ktoré vedie Jakub Pollág. Špeciálnym prvkom stoličky je estetický komponent - unikátna skrutka, ktorá mechanicky spája jej štyri jednotlivé časti. Odolnosť proti otrasom, flexibilita a možnosti morenia do rôznych farieb robia z masívneho jaseňového dreva vhodným materiálom pre Bolt Chair na jej každodenné použitie v rôznych prostrediach. Stolička kombinuje ručné remeselné spracovanie a vedome vybrané materiály so súčasnými technológiami a tradičnými postupmi, ktoré zároveň podporujú princípy štúdia. Dizajn Bolt Chair je navrhnutý tak, aby sa dala rozložiť na 4 časti a tak umožniť jednoduchý transport. Projekt stelesňuje étos štúdia, ktorým je zodpovedný dizajn lokálnej výroby a odovzdanie budúcim generáciám.

 

Špeciálna cena v kategórii Domov & verejný priestor

Jedálenský stôl IKONA
Autor: Alojz Karpiš

Jedálenský stôl IKONA vznikol z túžby vyrobiť sériovo vyrábaný rozkladací stôl s unikátnym organickým dizajnom bez kompromisov, ktorý sa vymaní zo všednosti a výrazne obohatí životný priestor človeka. Vďaka najmodernejších technológiám a skúseným CNC programátorom sa podarilo vyvinúť masívny drevený solitér, ktorý zaujme ladnými krivkami a pre používateľa bezpečnými oblými rohmi. Stôl je vyrábaný v 3 drevinách (buk, dub alebo americký orech) a v 10 rozmerových modifikáciách. Rozkladanie stola je riešené front-slide výsuvom so skrytou butterfly prídavnou doskou.

 

Práca & mobilita

SHARVAN electric 3 speed
Autori: Dušan Manduľák, Štefan Dzurenda

Skladací. Rastúci. Farebný. Sharvan je prvý bicykel svojho druhu. Unikátny typ, ktorý spája 3 funkcie, spolu dosiaľ nevídané. Rastie, dá sa zložiť, mení farby. Je univerzálny s modulárnou konštrukciou. Ekologicky a udržateľný produkt, ktorý v základnej verzii r. 2022 získal certifikát Repairably. 3 rýchlostný elektropohon umožňuje rekuperáciu elektrickej energie. Navrhnutý a Vyrobený na Slovensku.

 

Špeciálna cena v kategórii Práca & mobilita

PatakRodster
Autori: Andrej Hulala / Patak Motors

Patak Motors je slovenský výrobca elektrických vozidiel, ktorý ponúka inovatívne, udržateľné a cenovo dostupné riešenia mobility pre potreby občanov v prímestských oblastiach. Svetoví dizajnéri a inžinieri spoločnosti Patak Motors vytvorili funkčný prototyp malého mestského elektrického vozidla s názvom Patak Rodster, ktorý je pripravený na sériovú výrobu. Patak Rodster reaguje na rastúci dopyt po ekologických, ekonomických a technologicky vyspelých mikroautách. Od ostatných hráčov na trhu vyčnieva vďaka výraznému retro dizajnu z 30. rokov, ktorý prináša pocit slobody a radosti z jazdy. Patak Motors nadväzuje na silnú tradíciu automobilového priemyslu na Slovensku, najväčšieho výrobcu automobilov na obyvateľa na svete.

 

Umenie & dizajn & remeslo

Si moja skala
Autor: Ján Jánoš

Ateliér Hora sa zameriava na experimentálny proces navrhovania a realizácie
solitérneho šperku. Klasické zlatnícke techniky obohacuje o súčasné technológie, ako napríklad odlievanie do strateného vosku, či tvarovanie kovu so vzduchom. Výstupy často prekračujú hranice úžitkového umenia a dizajnu. Výtvarník Ján Jánoš totiž do svojich inštalácií šperkov zapája zvuk, text či hovorené slovo, s čím vyvažuje súhru medzi jednotlivými médiami a myšlienkou. Sám autor opisuje Horu ako “metaforu, ktorá prepája prežívanie v divokej prírode s naším každodenným životom v meste. Hľadanie bezpečia a útočiska alebo prekračovanie komfortnej zóny za vidinou dobrodružstva. Všetky využívané procesy spoločne slúžia k dosiahnutiu celistvého zážitku“.

 

Nové horizonty

Housing Society
Autor: Damián Cehlárik

Ako sa na postsocialistickom Slovensku vníma materiálne dedičstvo komunizmu? Širšia verejnosť to považuje za symbol režimu. Architektúra postavená v tomto období je ignorovaná, zničená a nahradená budovami nižšej kvality; nábytok sa na slovenských panelových sídliskách odkladá k odpadkovým košom. Damian Cehlárik využíva hĺbkové rozhovory, archívne dokumenty a materiálne etnografie domácich interiérov na skúmanie komunistickej nostalgie, dedičstva a vymazávania spomienok. V Housing Society je štandardný model nábytkovej steny, ktorý sa nachádza takmer v každej obývačke v bytoch panelového domu, prerobený tak, aby reprezentoval bežné veci v širšom kontexte, čím sa oddeľuje rozpor pre režim od odmietania jeho materiálnosti.


Študentský dizajn

Originalita - autorská technológia
Autor: Viktor Tabiš

Je masová individualizácia dostatočnou odpoveďou na stúpajúci dopyt po originalite? Projekt Originál, pripomína výrobnú linku a ponúka pohľad na autorskú technológiu odlievanie porcelánu. Zatiaľ čo 3D tlačiareň vyrába polotovary na odlievanie sadry, hydraulický lis v ďalšej fáze láme sadrové dielce formy, čím do procesu zapája prvok náhody. Zákazník sa môže podieľať na individualizácii produktu voľbou poradia jednotlivých dielcov odlievacej formy a robí ju originálnou.

 

Špeciálna cena v kategórii Študentský dizajn

Softshell
Autor: Juraj Olejár

Práca sa zaoberá výskumom a praktickou aplikáciou peniaceho hliníku, materiálu vyvíjaného Slovenskou akadémiou vied do dizajnérskej praxe. Skladá sa z prvotných skúšok a vývinu možných autorských technik spájania materiálu za pomoci jeho penenia, následne konkrétnou aplikáciou týchto postupov do foriem interiérového, alebo doplnkového dizajnu. Z ich využitím vznikla séria stoličiek a rôznych typov šperkov, brošní a prsteňov. Za účelom zachovania autonomity dizajnéra a v snahe o čo najhlbšie porozumenie materiálu, a práce s ním sa v projekte vyhýbam akýmkoľvek externým technológiám a procesom. Všetky objekty vznikali s využitím ručného horáku, alebo iných ručných nástrojov. Testy a skúšky, ako aj výsledné objekty sú jej rovnocennými súčasťami.

 

 

Ceny pre osobnosti dizajnu

 

Cena pre osobnosti dizajnu - Nový zjav

Maťa Ďurikovič

Nový zjav na slovenskej dizajnérskej scéne, to je presné pomenovania pre tvorbu dizajnérky Mati Ďurikovič. Porota udeľuje autorke ocenenie Nový zjav za experimentovanie, inovatívne a zero waste prístupy pretavené do nespútanej kreativity.

 

Cena pre osobnosti dizajnu - Etablovaný dizajnér

Juraj Straka

Dizajn nie je o behu na krátke trate. Dizajn je náročná a dlhá cesta. Porota navrhla Cenu Etablovaný dizajnér udeliť v jubilejnom ročníku textilnému dizajnérovi Jurajovi Strakovi, ktorého profesijná cesta a úspechy sú nespochybniteľné ako doma tak aj v zahraničí.


Cena za dlhodobý hospodársky prínos v oblasti dizajnu

CTM

Najpopulárnejšia slovenská značka bicyklov u nás vznikla pred takmer 30 rokmi v Starej Turej. CTM otvorila prvú maloobchodnú predajňu v Starej Turej v roku 1994. Založili ju Miroslav Lukáč a Kamil Vrábel a postupne sa v našich končinách vypracovala na veľkú a dynamickú značku bicyklov. Značka CTM patrí pod spoločnosť BELVE. V roku 2023 spoločnosť prekročila 50 000 predaných bicyklov ročne a rozšírila svoje priestory a výrobné haly. Spoločnosť BELVE, s.r.o. v roku 2022 znížila zisk o 69 % na 190 927 eur a tržby vzrástli o 11 % na 14,16 milióna eur. €. Počet zamestnancov: 90.

Nezáleží na tom, či ide o pretekársky enduro alebo mestský bicykel, táto značka má vždy rovnaký prístup k tvorbe nového produktu. V CTM tvoria bicykle, ktoré sú vizuálne príťažlivé, ale aj technicky a funkčne vyspelé - bicykle navrhujú a testujú na Slovensku a zároveň majú medzinárodne úspešný CTM Racing Team.

 

Cena za dlhodobý kultúrny prínos v oblasti dizajnu

Ferdinand Chrenka

Patrí k našim najvýznamnejším a najproduktívnejším priemyselným dizajnérom s množstvom prestížnych ocenení. V roku 1971 vyštudoval SUPŠ v Brne. Pred nástupom na VŠVU 5 rokov pracoval ako dizajnér v Technickom skle v Dúbravke, kde sa navrhovali teplomery, vianočné ozdoby a technické sklo. Vďaka tejto skúsenosti sa stal disciplinovaným dizajnérom. V roku 1976 nastúpil na VŠVU v Bratislave, do ateliéru tvarovania strojov a nástrojov - priemyselný dizajn. 

Pedagogickej práci sa venuje od roku 1990. Na Vysokej škole výtvarných umení najskôr viedol prípravný kurz dizajnu a v roku 1993 založil ateliér Industrial dizajnu, ktorý viedol až do júna tohto roku. Predmetom štúdia v ateliéri sú človek a jeho pracovné aktivity. Spektrum výrobkov vznikajúcich z tohto vzťahu reaguje na minulosť ako na inšpirujúcu genetickú väzbu, vníma prítomnosť cez reálny vývoj dizajnérskej praxe a pozerá sa do budúcnosti s pocitom spoluzodpovednosti dizajnu za morálku a ekologické vedomie. 

Svoju prácu delí medzi pedagogickú činnosť (do júna 2023 na Vysokej škole výtvarných umení), vlastné dizajnérske projekty a prácu na svojom hospodárstve pri Novej Bani. Tu organizuje aj rôzne kultúrne podujatia, čo prispelo v roku 2011 k jeho oceneniu prestížnou cenou Krištáľové krídlo. Jeho práce a práce jeho študentov sú zakotvené v realite, aj keď ich sotva možno zúžene charakterizovať modernistickým „forma nasleduje funkciu“. Reflektujú identitu našej minulosti, vzťahujú sa k aktuálnym problémom súčasnosti a predikujú dizajnérske úlohy budúcnosti. Vnímavo reagujú na potreby trvalo udržateľného života, využívajú potenciál aktuálnych výrobných technológií a materiálov. Akceptujú dôležitosť ekonomickej a technickej podmienenosti dizajnu, vnímajú ho však aj ako dôležitú súčasť kultúrno-osvetových aktivít. Hľadajú rovnováhu komerčného a humánneho rozmeru dizajnu.

Ferdinand Chrenka je držiteľom niekoľkých Národných cien za dizajn - za zubárske kreslá, ktoré vyrába Chirana Stará Turá. Stomatologické súpravy radu Smile s modulárnym systémom voľby zostavy a farebnosti zákazníkom sa od roku 1999 do roku 2015 predalo 16 tisíc do 40 krajín sveta. V súvislosti s týmto úspechom v súčasnosti pokračuje druhá generácia radu CHEESE. Kolekcia SMILE vrátila Chiranu Medical na svetové trhy, získala Národnú cenu za dizajn 1999, 2001, 2009, Design Prestige ČR 1999, Cenu Jána Bahýľa 2010. 

F. Chrenka sa dlhodobo venuje projektu solárno-veterných elektrární, rieši dizajn nabíjačky na batérie pre elektromobily, ktoré má vyrábať Tesla Liptovský Hrádok a nový dizajn stomatologickej súpravy.

 

Špeciálna cena za opraviteľnosť

SHARVAN bike
Autori: Dušan Manduľák, Štefan Dzurenda 

Pri výbere víťaza Ceny za opraviteľný dizajn, prešli vhodné produkty niekoľkými fázami posudzovania. Kritériom pre výber bol, aby produkt splnil, alebo sa čo najviac priblížil repairably manifestu - 10 bodom praktickej opraviteľnosti. Z užšieho výberu vzišiel pre rok 2023 ako víťaz SHARVAN electric 3 speed. Tento produkt manifestuje opraviteľnosť už svojim výzorom. Aspekt "rozoberateľnosti" podporuje jeho skladateľnosť, možnosť zmeny veľkosti a dizajnérom poskytnutý podrobný prehľad súčiastok a ich cien.

 

Ocenené, nominované, ale aj porotou vybrané diela možno vidieť na webovej stránke ncd.scd.sk, a takisto na výstave v Pradiarni 1900. Výstavu je možné navštíviť do 3. novembra.

Fotografie z výstavy v Pradiarni 1900 od Adama Šakového:

Vyhlasovatelia súťaže:
Ministerstvo kultúry SR, Slovenské centrum dizajnu
Organizátor:
Slovenské centrum dizajnu

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím