Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. apríl 2024
0
163

Národná cena za dizajn 2024 vyhlásená

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Slovenské centrum dizajnu vyhlasujú 21. ročník ocenenia Národná cena za dizajn, ktorý sa tento rok zameria na najlepší komunikačný dizajn.
Začiatok1.4.2024
12:00
Koniec20.5.2024
23:59
MiestoMinisterstvo kultúry Slovenskej republiky, Slovenské centrum dizajnu
AdresaJakubovo námestie 12,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktZuzana Böhmerová
zuzana.bohmerova@scd.sk

Národná cena za dizajn (NCD) oslávila v roku 2023 30. výročie svojej existencie a zároveň 20. jubilejný ročník. V roku 2024 vstupuje do svojej štvrtej dekády.

NCD je celoštátna súťažná prehliadka dizajnu, s cieľom podporiť, oceniť a prezentovať tvorcov na Slovensku a v Európskej únii. Do súťaže sa môžu prihlásiť profesionálni grafickí dizajnéri/dizajnérky, študenti/študentky vizuálnej komunikácie a súvisiacich odborných disciplín, iní odborníci pracujúci vo sfére komunikačného dizajnu, či klienti v oblasti komunikačného dizajnu. Aktuálny ročník umožňuje prihlásenie do 11 súťažných kategórií - Kampaň, Identita, Knihy a publikácie, Digitál, Dizajn v pohybe, Priestor, Písmo, Obal a objekt, Plagát a vizuál, Nové horizonty a Študentský dizajn. Ich podrobnú špecifikáciu nájdete v súťažných podmienkach.

Prihlásené diela bude hodnotiť a oceňovať sedemčlenná medzinárodná porota v zložení Juraj Blaško (SK), Zuzana Husárová (SK), Róbert Slovák (SK), Vasyl Kosiv (UA), Filip Blažek (CZ), Justyna Kucharczyk (PL) a Eduardo Barrera Arambarri (MX).

Kurátorom NCD24 je Juraj Blaško, grafický dizajnér a pedagóg pôsobiaci na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (VŠVU) na Katedre vizuálnej komunikácie, ktorú niekoľko rokov viedol. Je spoluzakladateľom Únie grafických dizajnérov Slovenska. V roku 2013 bol jeho doktorandský projekt "Jednotný vizuálny štýl štátnej správy" ocenený Cenou poroty NCD. V súčasnosti sa venuje pedagogickej činnosti, ako prorektor je členom vedenia VŠVU a zaujíma sa o interdisciplinárnu spoluprácu umelej inteligencie a komunikačného dizajnu.

Autorkami vizuálu a komunikačnej kampane NCD24 je dvojica - Barbara Kowalczuková a Terézia Denková. Barbara, ktorá tento rok absolvuje štúdium na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU a Terézia, absolventka Katedry vizuálnej komunikácie na VŠVU v Bratislave, obidve v ateliéri Typolab, ktorých návrh vybrala odborná komisia. 

Do NCD24 sa môžu prihlasovať dizajnéri, študenti dizajnu, dizajnérske štúdia a firmy, od pondelka, 1. apríla, do utorku 21. mája 2024, s prácami z komunikačného dizajnu, ktoré vznikli v rozpätí od 1. januára 2022 do 20. mája 2024 prostredníctvom online formulára. V prípade diplomových prác realizovaných v akademickom roku 2023/2024,  je možné do súťaže prihlásiť dielo aj vo verzii tesne pred finalizáciou. V prípade postupu pred porotu, bude nevyhnutné dielo doručiť vo finálnej podobe. 

Po vyplnení prihlášky je potrebné do 3 pracovných dní uhradiť jednorazový súťažný poplatok, a to vo výške 50 EUR. Výnimku majú študentské práce, ktorých prihlasovanie je bezplatné. Prihlasovací formulár, podmienky prihlasovania a viac informácií nájdete na webe www.scd.sk/ncd. Aktuálne informácie nájdete tiež na sociálnych sieťach - IG a FB Národnej ceny za dizajn, IG a FB Slovenského centra dizajnu.

Realizačný tím:
Koordinátorka NCD: Zuzana Böhmerová
Riaditeľ SCD: Maroš Schmidt
Produkcia výstavy a programov pre verejnosť: Gabriela Rybáriková
Spolupráca: Slovenské múzeum dizajnu
Kurátor: Juraj Blaško
Porota: Juraj Blaško (SK), Zuzana Husárová (SK), Róbert Slovák (SK), Vasyl Kosiv (UA), Filip Blažek (CZ), Justyna Kucharczyk (PL), Eduardo Barrera Arambarri (MX)
Grafický dizajn: Barbara Kowalczuková, Terézia Denková

Vyhlasovatelia súťaže: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Slovenské centrum dizajnu

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím