Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V rámci premeny nábrežia na petržalskej strane Dunaja bolo nedávno zrevitalizované okolie Pamätníka obetiam extrémizmu, kde pred 16 rokmi zavraždili študenta Daniela Tupého. Betónovú plochu, kde donedávna parkovali autá, nahradil oddychový priestor s výhľadom na Dunaj a historické centrum Bratislavy. Pamätník Zlomené krídlo od autorov Pavla Brnu a Pavla Dubinu zároveň získal dôstojné predpolie, ktoré mu chýbalo.
Realizáciu predstavíme so sprievodným textom autoriek diela z ateliéru KATEdesign:
Nová tvár Tyršovho nábrežia - revitalizácia okolia pamätníka obetiam extrémizmu
Ateliér krajinnej a záhradnej architektúry KATEdesign v spolupráci s mestom Bratislava navrhol revitalizáciu priestoru okolia pamätníka obetiam extrémizmu, ktorej snahou je podporenie pôsobenia pamätníka v priestore jednoduchou krajinárskou úpravou. Návrh poukazuje na pietny charakter miesta a poskytuje možnosť nerušeného oddychu návštevníkov pod korunami stromov s výhľadom na dominantu mesta - Bratislavský hrad.
Zvolené riešenie reaguje na potrebu zvyšovania podielu zelene v mestách v kontexte klimatických zmien a ich dopadu na životné prostredie a urbánny priestor. Výber navrhovaných drevín zohľadňuje stanovištné podmienky, druhovú skladbu územia a taktiež ich vizuálne pôsobenie a začlenenie do architektonického celku. Výsadba okrasných tráv je monokultúrna s doplnením cibuľovín. Biele tulipány reflektujú nevinnosť mladého človeka a pietu daného miesta.
Kým sa postupne mesto vysporiadava s parkovacou politikou, nebolo možné statickú dopravu z územia úplne vylúčiť. Plocha na parkovanie bola výrazne zredukovaná, avšak počet parkovacích miest sa neznížil dramatickým spôsobom. Prebehla reorganizácia parkovacích miest a časom, po vyriešení odstavných plôch, bude parkovanie z územia vyčlenené a priestor bude slúžiť pre rekreačné aktivity.
Tyršovo nábrežie a Pamätník obetiam extrémizmu si zaslúžia plnohodnotné krajinno-architektonické stvárnenie, ktoré svojou funkčnou náplňou vytvorí priestor v plnej miere slúžiaci potrebám jeho návštevníkov. Nezaostáva v ekologických aspektoch a decentným spôsobom prináša súčasné riešenie.
Terénne modelácie, ktoré sa šíria trávnatou plochou od stredu kruhového podstavca sochy Zlomené krídlo, poskytujú priestor na oddych pod korunami stromov. Zároveň metaforicky znázorňujú dopad násilného činu na hladinu spoločnosti, ktorý vyvoláva reakciu, podobne ako dopad kvapky na vodnú hladinu.
Križovanie hlavných komunikácií vyjadruje stret rôznych názorov. Mierne vyosenie pamätníka z hlavných prechodových línií podporuje pietny charakter objektu a vytvára mikropriestor s ukľudnením prevádzky, čo podporuje i umiestnenie v rámci trávnika. Sústrednosť ďalších úprav, či už terénnych modelácií, alebo usporiadanie výsadieb však jednoznačne definujú pamätník ako centrum priestoru a dominantný záujmový bod kompozície.
Výber materiálov a mobiliáru je realizovaný s ohľadom na funkčnosť a udržateľnosť. Tak, aby zvolené prvky boli dostatočne odolné a nevyžadovali intenzívnu údržbu.