Predstavené produkty, spájajú premyslený dizajn, funkčnosť a udržateľnosť. Nábytok Materia vzniká s cieľom podporiť inšpiratívne stretnutia...
Výber okien je pri stavbe či rekonštrukcii kľúčovou investíciou a systém SYNEGO od REHAU prináša komplexné riešenie s dôrazom na...
Integrované dverové systémy predstavujú riešenie, ktoré spája vysoké technické nároky s architektonickou...
Dá sa šetriť bez ujmy na dizajne?
Architekti zo štúdia HENN stavili na prirodzenosť dreva, precízne navrhnutú akustiku a premyslený...
Tiché a bezkontaktné dovieranie dverí dopĺňajú ergonomické madlá v rôznych dizajnových a funkčných prevedeniach, vrátane...
Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Príbeh projektu sa začal v roku 2017, keď mesto Trnava vyhlásilo architektonicko-krajinársku súťaž na obnovu sídliskového dvora Agátka.
Areál nesie svoje meno podľa kopca Agátka, ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti riešeného územia, v bezprostrednej blízkosti zimného štadióna a OC Aréna. Súťaži predchádzalo príkladné participatívne plánovanie s občanmi, vďaka ktorému sa vytvorili podmienky, ktoré boli následne zapracované do súťažného zadania. Projekt je spoločným dielom mesta, autorov a obyvateľov.
Projektová dokumentácia (DUR a neskôr DRS) bola vypracovaná v rokoch 2019 – 2020, stavebné povolenie bolo vydané v roku 2021 a realizácia prebiehala od marca do decembra 2022. Celková hodnota projektu dosiahla približne 3,5 milióna eur, pričom financovanie bolo zabezpečené primárne z fondov Európskej únie. Územie s rozlohou cca 85 580 m² bolo pre lepšiu prehľadnosť rozdelené do piatich sektorov.
Zóna A
Zóna A bola charakteristická rastrovitou výsadbou a geometrickými detskými hernými plochami. Keďže bola revitalizovaná krátko pred súťažou a spĺňala účel, všetky jej existujúce prvky boli zachované. Petangové ihrisko bolo presunuté z exponovaného miesta do tieňa stromov. Pribudli dve nové herné plochy: EPDM plocha so zapustenými trampolínami a terénnymi modeláciami a EPDM plocha s vodným ihriskom, ktoré sa stalo obľúbeným miestom počas letných mesiacov. V západnej časti zóny boli vybudované verejné toalety s vybavením pre imobilných návštevníkov a prebaľovacími pultmi.
Zóna B
Zóna B zahŕňa komplexnú prestavbu školského športového areálu, kde boli vybudované samostatné multifunkčné ihriská a 200-metrová atletická dráha. Pôvodné detské ihrisko rozšírili nové herné prvky a doplnilo veľké workoutové ihrisko, čím sa zlepšila ponuka programu pre rôzne vekové skupiny. Zároveň pribudli exteriérové triedy, ktoré rozšírili možnosti výučby smerom k environmentálnej výchove a neformálnemu vzdelávaniu v prírodnom prostredí. Zrekonštruovaný bol tiež hlavný vstup do areálu, kde pribudlo oplotenie v tvare farebných pasteliek. Vznikli aj dva nové vstupy – zo severu vedie citlivo umiestnený mlatový chodník medzi existujúcimi vzrastlými stromami, z juhu je zrealizovaný nový prístup priamo k športovým ihriskám. Všetky školské areály v Trnave sú po vyučovaní voľne prístupné verejnosti, čo prispieva k zvýšeniu kvality života v lokalite. Areál sa pravidelne využíva na športové súťaže a verejné podujatia.
Zóna C
Zóna C je miestom výrazného krajinotvorného zásahu. Vznikol tu 280 metrov dlhý umelý vodný tok s jazierkom, ktorý sa stal symbolom celého projektu. Voda v systéme cirkuluje – čerpá sa z podzemnej nádrže a prúdi späť do najvyššieho bodu - k umelému prameňu. Hladina potoka dosahuje 10–15 cm, má meandrujúci charakter (hlavne v severnej časti) a jeho brehy kombinujú brehové porasty a trávniky, ktoré umožňujú miestami aj priamy kontakt s vodou. Systém je zatrubnený v miestach križovania s chodníkmi.
Územie bolo obohatené o kvetinové lúky s upraveným režimom kosenia, čím vznikli „pobytové lúky“ ako alternatíva k formálnym trávnikom. Okrem zlepšenia mikroklímy a vodozádržnej funkcie vodného toku projekt prispel aj k zvýšeniu biodiverzity a estetickej hodnoty priestoru.
Zóna D
Zóna D zahŕňa kopec Agátka, ktorý bol pred obnovou nevyužívaným a zanedbaným územím. Vyznačoval sa hustým porastom agátov a patril k „neprístupným miestam“ v rámci riešeného územia. Na jeho úpätí, vo východnej časti, bolo umiestnené prírodné detské ihrisko s prvkami z agátového dreva. Zachovanie jeho prírodného charakteru a „divokosti“ uprostred mesta patrilo medzi kľúčové prvky návrhu revitalizácie územia. Po minimálnych zásahoch, ako je vytvorenie prírodného chodníka, odstránenie vybraných jedincov agátov a doplnenie osvetlenia, sa kopec stal vyhľadávaným miestom. Na vrchole vzniklo drevené vyhliadkové a pobytové plató a prírodné ihrisko rozšírili ďalšie herné prvky a hobitie domčeky votknuté do svahu.
Zóna E
Zóna E sa sústreďuje na rekonštrukciu detského ihriska pre najmenších a vytvorenie rozsiahlej komunitnej záhrady so zapustenými a vyvýšenými záhonmi. Táto záhrada zahŕňa aj spoločné kompostovisko, hojdacie siete, prípojky s úžitkovou vodou a mobiliár. Schodisko medzi ulicami V. Clementisa a Spartakovská, ktoré predtým malo nevhodné proporcie, bolo zachované a kompletne zrekonštruované.
V juhozápadnej časti územia okolo kopca Agátka, ako aj v severnej časti okolo komunitných záhrad, vznikli nové cyklistické prepojenia.
Porovnanie východiskového a súčasného stavu:
Projekt obnovy sídliskového dvora Agátka v Trnave predstavuje príkladný model integrácie verejného priestoru, školských areálov a ekologickej obnovy v mestskom prostredí. Jeho realizácia zlepšila kvalitu mikroklímy, ale prispela aj k zvýšeniu biodiverzity a komunitného života v tejto časti mesta. Tento projekt je prínosom nielen pre Trnavu, ale aj pre širší kontext slovenských krajinárskych projektov.
Aktuálne fotografie z mája 2025:
Podklady: Ing.Ivana Štigová Kučírková
Fotografie: archív autorov, Mgr. Lukáš Patrik, Mgr. Matej Cagala, Natália Mokoš Hulmanová